24 września br. Biebrzański Park Narodowy zorganizował warsztaty ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie, które odbyły się w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Podczas wydarzenia na uczestników czekał szereg atrakcji.
Po uroczystym przywitaniu gości przez pełniącą obowiązki Dyrektora Parku panią Małgorzatę Górską, nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Niezapominajka – ogród przyjazny przyrodzie”. Jak na pierwszą edycję, cieszył się on sporym zainteresowaniem, otrzymaliśmy 17 zgłoszeń. Spośród nich zostało wyłonionych 12 ogrodników, którzy najbardziej sprzyjają przyrodzie.
Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i wierzymy, że za rok zobaczymy się w jeszcze większym gronie. Zaangażowanie Was wszystkich, pasja ogrodnicza i miłość do przyrody okazały się naprawdę imponujące!
I miejsce – Beata Klukowska-Szafranko i Dariusz Szafranko
II miejsce – Marzena Eksterowicz-Dadura
III miejsce – Mariola i Zdzisław Samaszko
Wyróżnienia:
• Marianna Magnuszewska
• Teresa i Waldemar Łagodzcy
• Katarzyna Worona
• Gabryela Alicja Łuszcz
• Beata Gutowska
• Teresa Zawistowska
• ks. Antoni Mierzejewski
• Anna Halina Toczyłowska
• Alicja Czajkowska
Nagrody za udział:
• Wioletta Markowska
• Danuta Olkowska
• Teresa Lewoń
• Teresa Tynecka
• Krystyna Przestrzelska
Nagrodami ufundowanymi przez Biebrzański Park Narodowy i sponsorów były: sprzęty ogrodnicze, domki dla owadów zapylających, nasiona łąk i muraw kwietnych, kupon na zakupy w ogrodniczym sklepie internetowym, ciekawe publikacje o tematyce ogrodnictwa przyrodniczego, dyplomy i pamiątkowe tabliczki do wyeksponowania w ogrodzie lub na ogrodzeniu posesji – warto pochwalić się i zainspirować sąsiadów!
Przy okazji sobotniej gali, odbyły się także ciekawe wykłady o tradycyjnych ogrodach wiejskich, ochronie owadów, walce z obcymi gatunkami inwazyjnymi, praktycznym zastosowaniu roślin. Po wstępie teoretycznym czekał na gości smaczny posiłek – oczywiście roślinny. Podczas warsztatów praktycznych w drugiej połowie dnia uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami nt. proprzyrodniczych technik ogrodniczych. Miała również miejsce długo wyczekiwana wymiana nasion i sadzonek roślin tradycyjnych ogrodów wiejskich. Dzięki takiej inicjatywie, w ogrodach wielu osób zagoszczą nowe przyjazne gatunki roślin. Była okazja do rozmów z innymi ogrodnikami przy ziołowych herbatach, w tym o stosowanych przez uczestników konkursu „patentach” ogrodniczych na zdrowe uprawy. Kolejną atrakcją było tworzenie zakrzaczenia przyjaznego ptakom przy polu namiotowym „Bóbr” BbPN. Nikomu nie brakowało zapału do pracy, więc po 20 minutach wszystkie sadzonki drzew i krzewów owocowych były na swoich miejscach. Ostatni punkt spotkania stanowiła wycieczka terenowa na ścieżkę edukacyjną Terenowego Ośrodka Edukacyjnego „Kładka”, którą poprowadziła pani Agnieszka Henel – licencjonowany przewodnik po BbPN z wieloletnim doświadczeniem.
Firma Abies Kuczyńscy s.c. przekazała Parkowi sadzonki drzew i krzewów owocowych, które zostały wykorzystane podczas tworzenia zakrzaczenia przyjaznego ptakom.
Kilka słów o konkursie
Biebrzański Park Narodowy po raz pierwszy ogłosił konkurs „Niezapominajka – ogród przyjazny przyrodzie”. Jego celem były:
a) promocja tradycyjnych ogrodów wiejskich,
b) promocja przyjaznych przyrodzie i środowisku praktyk ogrodniczych,
c) promocja kontaktu z przyrodą poprzez aktywny wypoczynek na powietrzu poprzez ogrodnictwo, obserwacje i poznawanie przyrody, wypoczynek i rekreację w ogrodzie,
d) edukacja ekologiczna,
e) docenienie i uhonorowanie właścicieli tradycyjnych ogrodów wiejskich przyjaznych przyrodzie i człowiekowi.
Konkurs był skierowany do mieszkańców 14 gmin nadbiebrzańskich. Jak na pierwszą edycję, cieszył się on sporym zainteresowaniem. Podczas oceny Komisja Konkursowa brała pod uwagę następujące kryteria:
a) walory ekologiczne (np.: różnorodność rabat, obecność starych, dziuplastych drzew, „mała architektura ogrodowa” przyjazna przyrodzie: budki lęgowe, karmniki, poidełka, „domki” dla dzikich zwierząt, drzewa i krzewy owocowe rodzimych odmian, brak obcych gatunków inwazyjnych),
b) walory dekoracyjne (np.: różnorodność roślin typowych dla tradycyjnych ogrodów wiejskich, estetyka ogrodu),
c) walory użytkowe (np. zioła, jarzyny, sad, żywopłot, wysoka podmurówka ogrodzenia itp.).
Zachęcamy do wzięcia udziału za rok!
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl