Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pt 25.09, godz 09:00

odczuwalna
988 hPa
8.6 km/h
85%
0 mm

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Środowiska

Treść

Relacja z 56 Wszechnicy Biebrzańskiej

Kolejna - 56 Wszechnica Biebrzańska (9 kwietnia- sobota), poświęcona prawie wszystkiemu, co związane z koszeniem bagiennych biebrzańskich łąk minęła...

80 przybyłych gości zapoznało się z wynikami prowadzonych obserwacji - celem, których było uzyskanie odpowiedzi na szereg pytań związanych z użyciem ciężkiego sprzętu (ratraków) na bagnach biebrzańskich.

Szereg wniosków, które płyną z tych obserwacji zostało w przeciągu ostatnich kilku lat wprowadzonych w życie.

Powierzchnia objęta koszeniem została znacząco ograniczona - podobnie jak i intensywność tych zabiegów.

Z roku na rok zwiększa się także udział koszenia ręcznego - chociaż jak wykazał jeden z dzierżawców znalezienie chętnych do pracy jest bardzo trudne a czasami wręcz niemożliwe.

Zrezygnowaliśmy z użycia ratraków w przypadku turzycowisk o wyraźnej strukturze kępowej. Jeden z referatów wykazał wyjątkowo niekorzystny wpływ koszenia ratrakami tego typu zbiorowisk. Jak się okazało pod gąsienicami maszyn ginie nawet do 60% norników! A jak wiadomo drobne gryzonie stanowią bardzo ważny element łańcucha pokarmowego biebrzańskich ekosystemów.

Duża część pytań i dyskusji skupiła się na jednym z najważniejszych problemów związanych z ratrakami, jakimi są szkody związane z drogami dojazdowymi oraz miejscami składowania biomasy (siano, bele). Myślę, że przytoczone przykłady zaspokoiły i rozwiały wątpliwości z tym związane.

Park wciąż szuka rozwiązań, których celem jest znalezienie najbardziej optymalnych rozwiązań.

Wszyscy zgodzili się z faktem, że najważniejszym celem, który powinien przyświecać koszeniu bagiennych łąk powinna być ochrona przyrody a nie aspekt ekonomiczny związany z dotacjami rolno-środowiskowymi.

Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy szereg mitów związanych z koszeniem bagien biebrzańskich. Mamy także świadomość tego ile jeszcze czeka nas pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych z koszeniem bagiennych łąk.

Dziękujemy za przybycie i zainteresowanie naszym entuzjastom, biebrzniętym mniej lub bardziej - także tym, którzy do entuzjastów nie należą.

56 WB była ostatnią - wiosenną Wszechnicą...

Kolejny cykl spotkań planujemy wznowić wraz z nadejściem jesieni.

Oby tradycja spotkań i dyskusji biebrzańskich nie upadła - wciąż mamy nadzieję! 

 

tekst i zdjęcia: cezary Werpachowski, Biebrzański PN

56 Wszechnica Biebrzańska relacja foto

56 Wszechnica Biebrzańska

Już w najbliższy weekend – 9 i 10 kwietnia, kolejna Wszechnica Biebrzańska! Będzie to spotkanie zamykające sezon wszechnicowy 2015/2016. W pierwszym dniu przedstawimy fakty i spróbujemy obalić mity na temat koszenia bagiennych łąk. Temat wybrany został spośród propozycji przekazywanych przez Państwa.

Dzień drugi, terenowy, rozpoczniemy wyjazdem autokarem o godz. 9.00 z Osowca-Twierdzy do Szuszalewa. Na załączonej mapce znajdą Państwo miejsce spotkania w Szuszalewie o godz. 10.00 – to informacja dla tych, którzy właśnie tam chcieliby do nas dołączyć. Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji, m.in. krótkie szkolenie i spacer z instruktorką nordic-walking, Panią dr n. med. Jolantą Zuzdą – dla tych z Państwa, którzy zabiorą ze sobą kijki. Będą spacery, zwiedzanie nowej infrastruktury turystycznej i nie tylko … Na zakończenie zapraszamy na ciepły posiłek przy ognisku.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które zaplanowane zostało na październik br.

  • autor: H. Zub, opublikowała B.S., data: 2016-04-04
    • data: 2016-04-07

Materiały do pobrania

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.