Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Banery z lewej strony

NATURA 2000
RAMSAR
Europarc

Treść

Fot. Piotr Tałałaj
Fot. Piotr Tałałaj
Fot. Piotr Tałałaj
Fot. Andrzej Grygoruk

Ścieżka "Wydmy"

Ścieżka ma długości 2,4 km (znaki zielone). Rozpoczyna się przy mostku na zarośniętym rowie melioracyjnym tuż przy szlaku czerwonym, około 8 km od leśniczówki Grzędy.  Początek prowadzi drewnianą kładką przez ols. Następnie oznakowaną ścieżką przechodzi się przez wydmę Nowy Świat do miejsca parkingowego. Od parkingu ścieżka biegnie wzdłuż szlaku czerwonego do wieży widokowej na wydmie Wilcza Góra. Powrót tą samą drogę lub ewentualnie kontynuacja wędrówki szlakiem czerwonym do zagrody z konikami polskimi.

Na trasie ścieżki możemy obserwować faunę i florę typową dla wydm i kserotermicznych muraw napiaskowych. Jednocześnie przemieszczamy się w sąsiedztwie terenów bagiennych - rozległych torfowisk i olsów. Ta mozaika skranie różniących się od siebie środowisk stanowi o wyjątkowości Grzęd i ich bioróżnorodności. Po drodze możemy obserwować rośliny sucholubne (kserotermiczne), tj. wąskolistne trawy kępkowe: kostrzewa owcza (Festuca ovina), szczotlicha siwa (Corynephorus canescens). Ograniczają one powierzchnię parowania wody poprzez sztywne zwinięcie blaszki liściowej. Inaczej do braku wody przystosowały się sukulenty: rozchodnik wielki (Sedum maximum) i rozchodnik ostry (Sedum acre). Gromadzą one zapasy wody w liściach. 

Fot. Cezary Werpachowski
Fot. Cezary Werpachowski
Fot. Cezary Werpachowski

Ciepłe piaski wydm są również miejscem życia wielu gatunków owadów. Spotkać możemy m.in. motyla - modraszka arion, szarańczaka - siwoszka błękitnego, chrząszcza - trzyszcza piaskowego. Zwracją też uwagę liczne  lejkowate dołki w piasku - pułapki larw mrówkolwa. Nasłonecznione stoki wydm zachęcają też gady, np. jaszczurkę zwinkę lub żmiję zygzakowatą do wygrzewania się na słońcu. W piasku na południowych stokach składają swoje jaja zaskrońce.
Zachęcamy do przyjrzenia się śladom na piasku - często bowiem przebywa tu: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, jenot oraz borsuk. Na pobliskich drzewach możemy zobaczyć miejsca po zgryzionych przez łosie i jelenie pędach. Obserwację większych zwierząt na bagnach ułatwia platforma widokowa na zboczu jednej z wydm.

Fot. Cezary Werpachowski
Fot. Cezary Werpachowski
Fot. Cezary Werpachowski

Najbardziej rozległy widok na dolinę Biebrzy podziwiać można z wieży widokowej, będącej ostatnim przystankiem ścieżki. Poważnym problemem Biebrzańskiego PN jest sukcesja wtórna torfowisk, czyli zarastanie otwartych obszarów bagiennych. Stąd w ramach czynnej ochrony przyrody prowadzi się usuwanie drzew i krzewów oraz wykaszanie łąk. W pobliżu platformy i wieży widokowej przy ścieżce "Wydmy" na przełomie 2003/2004 roku usunięto zakrzaczenia i zadrzewienia na obszarze o powierzchni 95 ha. W ten sposób przywrócono walory krajobrazowe i uzyskano rozległą panoramę.

data: 06.08.2010
Fot. Andrzej Grygoruk

Będąc na wysoko położonej wieży na Wilczej Górze mamy szansę zobaczyć kościoły z przeciwległej strony doliny, np. w Goniądzu (dległość ok. 17 km !) i Dolistowie (odl. 6 km). Z wieży prawie zawsze można zobaczyć łosie. W sezonie wiele gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, żurawie czy orliki. Nazwa Wilcza Góra nie jest przypadkowa - w jej okolicach nie trudno natrafić na odciśnięte w piasku wilcze tropy oraz inne ślady bytowania wilków.

Fot. Grzegorz i Tomasz Kłosowscy
Fot. Piotr Tałałaj
Fot. Piotr Dombrowski
Fot. Adam Sieńko
Wilki na ścieżce edukacyjnej "Wydmy".

Aktualności:

„Smaki Pogranicza” na Targach

„Smaki Pogranicza” na Targach
2017.04.19  -  Biebrzański Park Narodowy zaprasza na Biebrzańskie Targi w niedzielę, 30 kwietnia br.

Pole namiotowe "Bóbr" - już czynne.

Pole namiotowe "Bóbr" - już czynne.
2017.04.19  -  Pole namiotowe "Bóbr" - już czynne

„Bioróżnorodność Biebrzańska – Chronimy Stare Sady”

„Bioróżnorodność Biebrzańska – Chronimy Stare Sady”
2017.04.14  -  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w projekcie Augustowsko- Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Certyfikat POT 2005
Darowizny
Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.