Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy śr 23.09, godz 18:00

19°C odczuwalna25°C
991 hPa
0 km/h
85%
0 mm

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Środowiska
Nawigacja:

Treść

Podsumowanie Akcji „Jedź ŁOŚtrożnie” 2014/2015

Podsumowanie Akcji „Jedź ŁOŚtrożnie” 2014/2015

25 marca br. przy drodze krajowej nr 65, w okolicy Osowca-Twierdzy, po raz ostatni w tym sezonie można było zostać „pozytywnie” i bezboleśnie zatrzymanym przez Policję, w ramach akcji „Jedź ŁOŚtrożnie”.

Akcja „Jedź ŁOŚtrożnie” to apel do kierowców o rozsądną jazdę w szczególności na odcinkach dróg przecinających obszary cenne przyrodniczo, zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. W dolinie Biebrzy licznie występuje łoś – jeden z największych europejskich ssaków. Zderzenie samochodowe z nim z zasady jest tragiczne w skutkach. Bezpieczeństwo podróżnych, jak i tych sympatycznych zwierząt, można zapewnić dzięki zachowaniu ostrożności.

Głównym inicjatorem i organizatorem akcji jest Biebrzański Park Narodowy, współpracujący w tym działaniu od kilku lat z Policją i Lasami Państwowymi. Akcję przeprowadzono dziewięciokrotnie, w okresie od początku grudnia do końca marca. Odbywała się ona w dwóch lokalizacjach jednocześnie, w Osowcu-Twierdzy i w Rudzie. Zatrzymano około 1400 samochodów i rozmawiano z około 2500 osobami, które proszone były o bezpieczną, wolniejszą jazdę na terenach zamieszkałych przez łosie. Kierowcy byli informowani, na których odcinkach dróg należy zachować szczególną ostrożność. Otrzymywali również ulotki i niezmywalne nalepki na samochód z hasłem „Jedź ŁOŚtrożnie!”.  Materiały informacyjne były dystrybuowane w ponad 40 punktach w regionie, od Lipska po Wiznę: sklepach, urzędach, stacjach paliw i obiektach restauracyjno-hotelarskich.  Ponad 4,5 tys. kolejnych nalepek pojawi się zatem na szybach aut, nie tylko tych z Podlasia. Akcje trwały łącznie ponad 50 godzin.

Biebrzański Park Narodowy składa serdeczne podziękowania partnerom Akcji: w szczególności pracującym w różnych warunkach pogodowych pracownikom Policji, Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Knyszyn i Rajgród, Strażnikom Gminnym Gminy Grajewo, oraz praktykantom i wolontariuszom, a także gimnazjalistom z grupy Junior Rangers. Szczególne podziękowania za dofinansowanie akcji składamy „PZU z myślą o bezpieczeństwie”.

Akcja wzmacnia działania Biebrzańskiego Parku Narodowego, mające zatrzymać łosie w Parku przez cały rok. Pozostawianie w lasach ściętych pędów drzew do obgryzienia przez łosie, wystawianie lizawek solnych ma znacząco ograniczyć szkody powodowane przez łosie w uprawach leśnych, jak i oczywiście podnosić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Widać to w spadkowej tendencji ilości wypadków drogowych w okolicach Parku. Tej zimy w powiecie grajewskim zanotowano 7 kolizji z udziałem łosi, natomiast w 2015 roku w powiecie monieckim nie odnotowano żadnego takiego zdarzenia.

M. Górska, E. Wiatr

relacja z 25 marca 2015

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.