Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Treść

XLVII Wszechnica Biebrzańska

47. spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej - za nami

47. spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej – inaugurujące sezon 2014/15 – już za nami.

W sobotę, 13 grudnia 2014 r., osoby zainteresowane tym co dzieje się w dolinie Biebrzy, czym zajmuje się Biebrzański Park Narodowy oraz jakie ma plany na najbliższe lata, miały okazję zapoznać się z działalnością Parku. Jedna z najważniejszych informacji dotyczyła zakończenia prac nad projektami planów zadań ochronnych dla biebrzańskich obszarów Natura 2000 oraz o rozpoczęciu konsultacji społecznych tych dokumentów. W następnej kolejności zaprezentowane zostały projekty obecnie realizowane lub właśnie zakończone, w liczbie ośmiu. Ich zakres merytoryczny jest bardzo szeroki, poczynając od ochrony różnorodności biologicznej wysp mineralnych (grądzików), a kończąc na odtwarzaniu stosunków wodnych w Basenie Środkowym doliny Biebrzy. Uczestnicy poznali ciekawostki o najrzadszym rodzimym orle, tj. orliku grubodziobym, uzyskali najświeższe informacje o „bagiennym wróblu”, czyli wodniczce, dowiedzieli się jak i dlaczego należy odławiać norki amerykańskie. Dr Cezary Werpachowski opowiedział o rzadkościach florystycznych grądzików, co im zagraża oraz jakie działania zostały podjęte, by stawić czoło tym niebezpieczeństwom. Pokazał jak wykonuje się sztuczne zapylenia storczyków oraz wyjaśnił dlaczego warto tworzyć siedliska sprzyjające dzikim owadom zapylającym. Najwytrwalsi poznali plany Parku dotyczące Carskiej Drogi. Spotkanie zakończyła dyskusja, która tematycznie często odbiegła od zakresu merytorycznego projektów, niemniej była interesująca, dotyczyła m.in. zagrożeń związanych z niewłaściwą lokalizacją farm wiatrowych czy metod czynnej ochrony torfowisk.

W niedzielę, 14 grudnia 2014r., odbył się dzień terenowy, w trakcie którego mogliśmy zapoznać się z działaniami Parku w zakresie monitoringu wód powierzchniowych
i podziemnych oraz działaniami realizowanymi w ramach projektu „Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy. Etap I”. Spotkanie rozpoczęło się na moście na rzece Jegrzni w Kuligach, gdzie pokazano oraz wyjaśniono działanie sprzętu do pomiaru natężenia przepływu tzw. młynka elektromagnetycznego oraz wodowskaz, służący do odczytu poziomu zwierciadła wody w korycie rzeki. Wyniki pomiarów natężenia przepływu oraz pomiary obserwacyjne na rzekach za pomocą łat wodowskazowych pozwalają na ocenę skutków podejmowanych działań ochronnych (w tym działań technicznych na Kanale Woźnawiejskim) w zakresie zmian poziomu wód gruntowych oraz właściwej interpretacji wyników monitoringu przyrodniczego. Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Kanału Woźnawiejskiego.  Dyrektor Parku, Pan Roman Skąpski zapoznał uczestników z celami oraz działaniami projektu „Renaturyzacja”. Następnie obejrzeliśmy zbudowany jaz piętrząco - rozdzielczy wraz z przepławką dla ryb oraz jeden z sześciu wybudowanych progów piętrzących. Kolejno został zaprezentowany sprzęt do monitoringu poziomu zwierciadła wód gruntowych tzw. automatyczny rejestrator stanów wód (diver). Spotkanie zakończyło się na Grzędach ciepłym posiłkiem przy ognisku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie! Kolejne spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej odbędzie się w styczniu 2015 r. – serdecznie zapraszamy! Szczegóły wkrótce.

autor: U. Biereżnoj-Bazille, J. Zawadzka, opublikowała: B.Siłakowska

Fotorelacja

fot. H. Zub
fot. H. Zub
fot. H. Zub
fot. H. Zub
fot. H. Zub
fot. H. Zub
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
fot. M. Górska
autor: opublikowała: B. Siłakowska

Prezentacje z dnia 13 grudnia 2014

autor: opublikowała: B. Siłakowska

Plakat

Program 47 Wszechnicy Biebrzańskiej

Aktualności:

Monitoring kulika wielkiego

Monitoring kulika wielkiego
2017.06.28  -  Od 2015 roku przeprowadzamy monitoring kulika wielkiego na liczeniach transektowych. Odbywa się on w ramach projektu prowadzonego przez Towarzystwo Przyrodnicze ,,Bocian”.

Zielony Laur 2016 dla Biebrzańskiego PN

Zielony Laur 2016 dla Biebrzańskiego PN
2017.06.28  -  Biebrzański Park Narodowy został uhonorowany Dyplomem oraz statuetką Zielony Laur za zasługi dla ochrony środowiska w 2016 r.

Złe i dobre strony przymrozków spóźnionych!

Złe i dobre strony przymrozków spóźnionych!
2017.06.28  -  W naszym regionie przymrozki spóźnione występują w okresie wiosenno-letnim. Nazwa ich mówi, że przychodzą późno, a często zbyt późno powodując szkody w budzącej się do życia przyrodzie. W tym roku zdarzyły się nawet na początku czerwca.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Certyfikat POT 2005
Biebrzańskie Wieści
Pogoda doliny Górnej Biebrzy

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.