Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy sob 26.09, godz 23:10

odczuwalna
984 hPa
12.6 km/h
63%
0 mm

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR

Treść

Biebrzańskie Targi 2014 - podsumowanie

W tym roku z obchodami XX-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego zbiegły się dwudzieste Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”. Już po raz dwudziesty na placu przed siedzibą Parku wystawcy mogli zaprezentować swoje wyroby oraz podzielić się doświadczeniami z przybyłymi gośćmi. Podniosłości chwili dodał fakt, że w tym dniu obchodziliśmy także nasze Święto Narodowe. Przy wejściu na teren Targów wszystkich gości witała dziesiątka dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach, które własnoręcznie przygotowały Kokardy Narodowe dla uczczenia 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dodatkowo razem z przybyłymi gośćmi i całą Polską świętowaliśmy 10 rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Rocznica ta jest dla Parku bardzo istotna, gdyż w sumie zrealizowaliśmy i nadal realizujemy projekty współfinansowane ze środków UE za ponad 50 mln zł.
Pomimo chłodnej aury, spotkanie przebiegło w ciepłej, rzec by można, sielskiej atmosferze. Przybyłych na targi pomiędzy 9:3o a 15:oo ponad 3 tyś gości kusiły zapachy swojskich wędlin, serów, słodkiego miodu oraz pysznych nalewek. Oczy cieszyły kolorowe pisanki, obrazy a także rzeźby biebrzańskich ptaszków. Nie zabrakło także artystów prezentujących swoje wyroby z wikliny. W sumie w targach wzięło udział ponad 80 – ciu wystawców! Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty budowania domków dla pszczół samotnic – głównie murarek ogrodowych, które poprowadził pan Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Z kolei na stoisku przygotowanym przez pracowników Działu Ochrony Przyrody oraz Monitoringu i Badań Naukowych można było zdobyć wiedzę o projektach unijnych realizowanych przez BbPN a także wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczej. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody – między innymi nasiona ziół oraz sadzonki tradycyjnych odmian drzew owocowych. W przyszłości, gdy wyrosną, będą one stanowiły cenną bazę pokarmową dla pszczół oraz zwiększą bioróżnorodność przydomowych ogródków. 
Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych! Pracownicy Działu Edukacji przygotowali liczne konkursy, zabawy oraz gry o tematyce związanej z przyrodą naszego Parku. Rozpoznawanie zwierząt ukrytych w lesie, kreślenie mapy doliny Biebrzy, teatrzyk, „brodzenie” na szczudłach oraz budowanie siedlisk bobrowych, to tylko nieliczne z nich. W tym roku w przełaju gier i zabaw przyrodniczych wzięło udział około 250 osób! W konkursach można było wygrać nagrody, które ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zainteresowaniem podczas festynu cieszyły się również najnowsze numery „Naszej Biebrzy” oraz „Wieści Biebrzańskich” - czasopism informacyjno – przyrodniczych wydawanych przez Biebrzański Park Narodowy. W prowadzeniu happeningu pomagało nam 18 wolontariuszy z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grajewie oraz 2 uczennice z Gimnazjum w Goniądzu. Wszystkim za solidną pracę i wytrwałość serdecznie dziękujemy!   
Jak co roku imprezę uświetniły występy licznych zespołów muzyczno – tanecznych. Na naszej scenie gościliśmy zespół „Biebrza”, „Mikroklimat” i „Nadbiebrzańskie Nutki” z Goniądza, zespół „Grajewianie” z Grajewa, kurpiowski zespół ludowy ze Zbójnej oraz Grodzieńską Kapelę Podwórkową znad Niemna działającą przy Polskim Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.
Dziękujemy służbom porządkowym za czuwanie nad bezpieczeństwem i organizacją ruchu. Zespołom artystycznym, wystawcom i zwiedzającym serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejną już XXI edycję Targów w następnym roku.
    

 

  • autor: Renata Zalewska, data: 2014-05-05

Targi 2014 - fot. Paweł Wiechecki

Targi 2014 - fot. Piotr Tałałaj

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
  • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.