Z dniem 30 grudnia 2020 r. wznowił pracę punkt Informacji Turystycznej w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy*.
Jednorazowo w trybie stacjonarnym może być obsługiwana w nim jedna osoba (z zachowaniem zalecanych środków ostrożności).
* na podstawie pisma okólnego nr 6/2020 z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie organizacji pracy
Od dnia 23 lutego 2021 r. obowiązuje "Zarządzenie nr 5/2021 w sprawie sposobów udostępniania obszarów Biebrzańskiego Parku Narodowego w celach turystycznych i rekreacyjnych".
Treść zarządzenia:
***
!!! AKTUALNE OGRANICZENIA !!!
W tytule przelewu należy podać dopisek (który ma być widoczny w wersji elektronicznej lub na wydruku):
„opłata za pobyt w dniu/dniach ............ - szlak: lądowy, wodny lub podwodny - …. szt. normalna, .… szt. ulgowa”
Brak daty pobytu na potwierdzeniu przelewu oznacza, że bilet jest nieważny!
W obu przypadkach należy mieć przy sobie dowód wpłaty i okazać go na żądanie Służb Terenowych Parku.
Za pobyt w Parku można również zapłacić korzystając z serwisu biebrza.eparki.pl. Zakupiony w ten sposób bilet lub licencję wędkarską można wydrukować lub zachować w urządzeniu mobilnym.
UWAGA! W przypadku konieczności wystawienia faktury VAT, prosimy podać w tytule przelewu numer NIP osoby prywatnej lub firmy (wraz z jej nazwą i adresem, o ile te dane są inne, niż podane w przelewie).
Każdy turysta z ważnym biletem wstępu do Parku ma prawo przy okazji zwiedzania także fotografować, filmować i nagrywać dźwięki ze szlaków i dróg publicznych w Parku w celach niezarobkowych.
Zarobkowe rejestrowanie obrazów i dźwięków na terenie Parku, ze szlaków jak i poza nimi, jest płatne i wymaga odpowiednich licencji lub zezwoleń.
Zasady udostępniania obszarów Biebrzańskiego Parku Narodowego do fotografowania, filmowania i nagrywania dźwięków reguluje Zarządzenie nr 8/2017 Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego z dnia 24 lutego 2017 r.
Za połów 1-dniowy (18 zł), weekendowy (40 zł) oraz 14-dniowy (75 zł) można wnieść opłatę przekazem pocztowym na adres: Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz lub przelewem bankowym (adres j.w.) na nr konta: Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Białymstoku:
10 1130 1059 0017 3397 2620 0006
z dopiskiem: "imię i nazwisko łowiącego, opłata za połów ryb w dniu/dniach .........................".
Uwaga: brak dat(y) połowu na potwierdzeniu przelewu oznacza, że bilet jest nieważny!
W obu przypadkach należy mieć przy sobie dowód wpłaty (wraz z kartą wędkarską) i okazać na żądanie Służb Terenowych Parku. Licencje wędkarskie BbPN można również nabyć korzystając z serwisu biebrza.eparki.pl. Zakupioną w ten licencję można wydrukować lub zachować w urządzeniu mobilnym.
UWAGA! W przypadku konieczności wystawienia faktury VAT, prosimy podać w tytule przelewu numer NIP osoby prywatnej lub firmy (wraz z jej nazwą i adresem, o ile te dane są inne, niż podane w przelewie).
***
Od dnia 23 lutego 2020 r. obowiązuje Zarządzenie nr 4/2021 w sprawie Regulaminu do udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
Treść zarządzenia:
Z dniem 23 lutego 2021 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 3/2021 Dyrektora BbPN, w sprawie przewodników turystycznych oraz "Zezwoleń na wykonywanie usług przewodnickich po Biebrzańskim Parku Narodowym".
Zezwolenie na spływ kajakowy obowiązuje w terminie od 1 stycznia do 30 czerwca każdego roku, na odcinku Osowiec - Brzostowo. Odcinek ten - 38 km - należy pokonać w ciągu 1 dnia, bez możliwości nocowania na polu namiotowym "Biały Grąd". Dzienny limit na ten odcinek w podanym terminie wynosi 25 osób.
Pozyskiwanie grzybów jadalnych nieobjętych ochroną gatunkową na terenie Parku dozwolone jest:
- wyłącznie dla mieszkańców gmin położonych w granicach Parku i gmin graniczących z Parkiem,
- w okresie od 1 czerwca do 31 października,
- tyko w wyznaczonych przez Dyrekcję Parku obszarach (zgodnie z poniższą mapą):
Biebrzański Park Narodowy jest objęty strefą ograniczonego ruchu EP R23. Loty dronami dozwolone są po uzyskaniu zgody zarządzającego terenem.
Południowa i zachodnia część parku znajduje się ponadto w strefie czasowo wydzielonej EP TSA 02G, w której obowiązuje całkowity zakaz lotów bezzałogowych statków powietrznych powyżej wysokości 1500 m.
Loty bezzałogowymi statkami powietrznymi w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego reguluje Zarządzenie nr 16/2020 z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie organizacji działalności w przestrzeni powietrznej Biebrzańskiego Parku Narodowego:
Zarządzenie dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego nr 16/2020 z dnia 25 czerwca 2020 r.
Do pobrania:
Wniosek o wydanie zezwolenia na lot w przestrzeni powietrznej BbPN - pdf
Wniosek o wydanie zezwolenia na lot w przestrzeni powietrznej BbPN - word
Zapraszamy do zapoznania się z filmami, zamieszczonymi na profilu YouTube Ministerstwa Klimatu, które promują właściwe zachowanie na terenie parków narodowych: LINK DO PLAYLISTY.
Celem naszych corocznych haseł jest przybliżanie tematów związanych z ochroną Bagien Biebrzańskich. Dotychczas dotyczyły one konkretnych elementów przyrody, zwierząt, roślin, miejsc. W tym roku chcemy podkreślić, że środowisko naturalne zależy od harmonii wielu elementów. Każdy z nich jest ważny i jest niezbędnym trybem w mechanizmie działania przyrody. Dlatego też rok 2021 obchodzimy pod szeroko rozumianym hasłem: „Rok integracji środowiskowej”.
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel. +48 857380620, 857383000
fax +48 857383021
e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl