Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Banery z lewej strony

NATURA 2000
RAMSAR
Europarc

Treść

Komunikat Końcowy zawodów 2010

V Mistrzostwa Europy IX Mistrzostwa Polski
w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody
,,Biebrzańskie Sianokosy”
21 sierpnia 2010 roku


Organizatorzy:
Biebrzański Park Narodowy
Urząd Gminy Trzcianne
 

Mistrzostwa odbyły się 21 sierpnia 2010 r. na Bagnie Ławki w pobliżu wieży widokowej przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Mistrzem Europy w roku 2010 został Popławski Eugeniusz (Peńskie gmina Krypno), uzyskując czas 4,09 min.
Najlepszą drużyną V Mistrzostw Europy, IX Mistrzostw Polski zostali Mocarski Sebastian i Mocarski Bogdan (gmina Trzcianne) z wynikiem 09,36 min.
 

W konkurencji dla specjalistów wystartowało łącznie 20 dwuosobowych drużyn w tym: 

  • gminy biebrzańskie,
  • polskie parki narodowe: Białowieski PN, Biebrzański PN (2 drużyny), PN Gór Stołowych, Tatrzański PN (2 drużyny), Wigierski PN. 
  • parki zagraniczne: Zapowiednik Sporovski z Białorusi (2 drużyny), Štátne Lesy Tatranského Národného Parku (Słowacja). 
  • reprezentacje zagraniczne - zespół z Belgii. 
  • reprezentacje Polski : JW. Osowiec-Twierdza, Gmina Dopiewo, Powiat Grajewski, gmina Krypno.

Mistrzostwa odbyły się przy słonecznej pogodzie. Rywalizacja kosiarzy jak zwykle dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek (ufundowany przez Zajazd Zalesie), obejrzeć pokaz klepania kos, czy też nabyć pamiątki znad Biebrzy. Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały zespoły: „Kobylanka” spod Gorlic w Beskidzie Niskim oraz zespół dziecięcy z Trzciannego. 
 

I. Wyniki konkurencji drużynowej otwartej:

Miejsce
Zespół
Miejscowość/
Państwo
Zawodnicy
Czas [mm:ss]
Punkty karne
Wynik [mm:ss]
Wynik
drużyny
[mm:ss]
1.
Mocarze
Ojciec i Syn
Kołodziej gm. Trzcianne
Mocarski Sebastian
05:16
0
05:03
 
09:36
Mocarski Bogdan
04:20
0
04:20
2.
 
Peńskie
 
Peńskie gm. Krypno
 
Popławski Piotr
05:09
0
05:09
 
10:16
Popławski Eugeniusz
05:07
0
05:07
3.
 
Tatrzański PN
 
Staszel Andrzej
05:57
0
05:57
 
12:01
 
Gołdyniak Andrzej
05:04
1
06:31
4.
 
Trzcianne -Mróz
 
Mróz Leopold
05:20
0
05:20
 
12:33
Kropiewnicki Henryk
06:12
1
07:12
5.
    J.W. Osowiec
 
 Osowiec-Twierdza
Szklanko Adam
05:26
0
05:26
 
13:29
Kisło Jarosław
07:02
1
08:02
6.
 
Biebrzański PN
 
Makuła Robert
07:02
0
07:02
 
14:43
Niebrzydowski Jarosław
07:40
0
07:40
7.
 
 
         Belgia
Luc Van Asche
 
06:23
1
 
06:23
 
16:15
 
Marcel
Waerebeke
06:51
2
06:51
8.
Góry Stołowe
PN
 
Onichimowski
Dariusz
08:51
0
08:51
 
17:19
Włodarz Zenon
08:32
0
08:32
9.
 
 
 
Ruda
Krzeczkowski Zdisław
09:00
0
09:00
 
18:03
Bronakowski Ryszard
08:03
1
09:03
10.
Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
 
Słowacja
Gazda Bohumír
07:34
0
07:34
 
18:05
Michalec Jarosław
10:31
0
10:31
11.
 
Chojnowiacy
 
Chojnowo gm. Trzcianne
Szeszko Stanisław
08:34
0
08:34
 
18:12
Falkowski Czesław
09:38
0
09:38
12.
 Zakaznik Sporowskij
 
Białoruś
Dziatsuk Mikhail
07:32
3
10:32
 
   18:40
 
Baiduk Valery
08:08
0
08:08
13.
 Tatrzański
PN II
 
Gał Janusz
08:23
1
09:23
 
19:19
Pawlikowski Józef
09:56
0
09:56
14.
   Białowieski
PN
 
Lisicki Jerzy
10:47
0
10:47
 
21:31
Gabiec Jerzy
10:44
0
10:44
15.
 
Kulka
 
Trzcianne
Pezowicz Zbigniew
10:25
0
10:25
 
22:10
Dąbrowski Tadeusz
11:44
0
11:44
16.
Biebrzański PN II
 
Golak Marian
13:03
0
13:03
 
    22:47
 
Organko Jan
09:43
0
09:43
17.
 
Grajewo
 
 
Sobolewski Andrzej
08:24
2
10:24
 
24:58
Stryjecki Janusz
14:33
0
14:33
18.
 
Wigierski PN
 
 
Zaborowski Zdzisław
13:19
0
13:19
 
   28:18
 
Bogdanowicz Jerzy
14:58
0
14:58
19.
 
Dopiewo
 
Czekalski Albin
15:33
0
15:33
 
30:45
Bartkowiak Tadeusz
15:11
0
15:11
20.
 Zakaznik Sporowskij II
 
Białoruś
Kindziuk Alinksandir
16:35
0
16:35
 
32:21
Pratasevich Vadzim
15:46
0
15:46

 Najmłodszym zawodnikiem Mistrzostw był Piotr Popławski lat 18.
Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Szeszko lat 72.

 II. Klasyfikacja Parków Narodowych
- Tatrzański PN - 12.01,80
- Biebrzański PN - 14.43,18
- PN Gór Stołowych - 17.23,67
- Štátne Lesy Tatranského Národného Parku - Słowacja - 18.05,59
- Zakaznik Sporowskij – Białoruś - 18.40,70
- Tatrzański PN II - 19.19,59
- Białowieski PN - 21.31,40
- Biebrzański PN II - 22.47,80
- Wigierski PN - 28.18,11
- Zakaznik Sporowskij – Białoruś II - 32.21,96

II. Wyniki finału indywidualnego
Miejsce Zawodnik Czas Punkty karne Wynik
1. Popławski Eugeniusz 04:09 0 04:09
2. Szklanko Adam 05:16 0 05:16
3. Popławski Piotr 03:48 2 05:48
4. Kropiewnicki Henryk 05:07 1 06:07
5. Mocarski Bogdan 03:28 3 06:28
6. Mróz Leopold 03:42 3 06:42
7. Makuła Robert 05:49 1 06:49
8. Gołdyniak Andrzej 04:06 3 07:06
9. Staszek Andrzej 04:28 3 07:28
10. Mocarski Sebastian 04:49 3 07:49

III. Do konkurencji o „Wójtową osełkę” przystąpili:
1. Pietrewicz Jerzy - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2. Sieńko Adam - WFOŚiGW
3. Podolska Ewa - Radio FFM
4. Szaron Umber - Ambasada Amerykańska
5. Nawrocki Przemysław - WWF
6. Górski Krzysztof - OTOP
7. Baszko Mieczysław - Urząd Marszałkowski
8. Bagiński Mieczysław - Przewodniczący Sejmiku woj. Podlaskiego
9. Włodarz Lesław - PN Góry Stołowe
10. Kossakowski Stanisław - Przewodniczący Rady Powiatu Grajewo
11. Augustowski Jarosław - Starosta Grajewski
12. Karpiński Czesław - Burmistrz Rajgrodu
13. Skalny Władysław - Liga Ochrony Przyrody
14. Gąsienica-Chmiel Maria - Tatrzański PN
15. Pęksa Marek - Tatrzański PN
16. Komenda Edward - Nadleśnictwo Knyszyn
17. Piorunek Jacek - Urząd Marszałkowski
18. Pablo Fabian - Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
19. Šturcel Marian - Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
20. Mariański Jan - Białystok
 

Kolejne miejsca zajęli:
- w kategorii Pań:
I miejsce – Sharon Umber – Przedstawiciel Ambasady USA w Polsce
II miejsce – Grażyna Kaniewska – „Gazeta Sołecka”,
III miejsce – Maria Gąsienica-Chmiel – Tatrzański Park Narodowy,
- w kategorii Panów:
I miejsce Mieczysław Baszko i Mieczysław Bagiński – Urząd Marszałkowski w Białymstoku,
II miejsce – Jacek Piorunek - Urząd Marszałkowski w Białymstoku,
III miejsce – Witold Pietrewicz (SGGW), Adam Sieńko (WFOŚiGW).

 IV. Obsługa Mistrzostw:
Zdzisław Dąbrowski (gmina Trzcianne) – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Andrzej Grygoruk (BPN) – Przewodniczący Mistrzostw
Wojciech Dudziuk (BPN) – Sędzia Główny
Halina Zub, Małgorzata Roszko (BPN) – Sekretariat
przy współudziale pracowników Biebrzańskiego PN i Urzędu Gminy Trzcianne.
 

V. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami:
Marszałek Województwa Podlaskiego
Minister Środowiska

VI Sponsorzy Mistrzostw:
Peter Helfrich
Husqvarna
,,Artko” Kowalstwo Artystyczne
Przychodnia Lekarsko-Pielęgniarska - Zdzisław Sadowski
Marszałek Województwa Podlaskiego - Mieczysław Baszko
Nadleśnictwo Augustów
Jan Kamiński Poseł na Sejm RP
Chemia Polska sp. Z o.o.
Oficyna Wydawnicza ,,FOREST”
Foto Centrum Mońki - Marek Socha
Zajazd Zalesie
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
Starostwo Powiatowe w Mońkach
Bank Spółdzielczy w Zambrowie 
 

Biebrzańskie sianokosy 2010

Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. A.Grygoruk
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel
Fot. K.Henel

Aktualności:

Warsztaty ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie

Warsztaty ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie
2017.08.17  -  Biebrzański Park Narodowy zaprasza mieszkańców biebrzańskich gmin do udziału w otwartych warsztatach ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie.

Lepsze ziółka

Lepsze ziółka
2017.08.16  -  Wczoraj - 15 sierpnia - obchodzono w Polsce święto Matki Boskiej Zielnej (Wniebowzięcie NMP). W kościołach święcono zioła i zboża. Ten piękny zwyczaj uwzniośla ciężką pracę rolników. Nad Biebrzą, dawniej, duża część mieszkańców zajmowała się zbieraniem ziół.

Nowy wygląd wiaty na polu namiotowym "Bóbr" w Osowcu-Twierdzy

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Kampania edukacyjna MŚ
Geoportal Biebrzańskiego PN
Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.