Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • NATURA 2000
  • RAMSAR
  • Europarc
Nawigacja:

Treść

Komunikat Końcowy zawodów 2010

V Mistrzostwa Europy IX Mistrzostwa Polski
w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody
,,Biebrzańskie Sianokosy”
21 sierpnia 2010 roku


Organizatorzy:
Biebrzański Park Narodowy
Urząd Gminy Trzcianne
 

Mistrzostwa odbyły się 21 sierpnia 2010 r. na Bagnie Ławki w pobliżu wieży widokowej przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Mistrzem Europy w roku 2010 został Popławski Eugeniusz (Peńskie gmina Krypno), uzyskując czas 4,09 min.
Najlepszą drużyną V Mistrzostw Europy, IX Mistrzostw Polski zostali Mocarski Sebastian i Mocarski Bogdan (gmina Trzcianne) z wynikiem 09,36 min.
 

W konkurencji dla specjalistów wystartowało łącznie 20 dwuosobowych drużyn w tym: 

  • gminy biebrzańskie,
  • polskie parki narodowe: Białowieski PN, Biebrzański PN (2 drużyny), PN Gór Stołowych, Tatrzański PN (2 drużyny), Wigierski PN. 
  • parki zagraniczne: Zapowiednik Sporovski z Białorusi (2 drużyny), Štátne Lesy Tatranského Národného Parku (Słowacja). 
  • reprezentacje zagraniczne - zespół z Belgii. 
  • reprezentacje Polski : JW. Osowiec-Twierdza, Gmina Dopiewo, Powiat Grajewski, gmina Krypno.

Mistrzostwa odbyły się przy słonecznej pogodzie. Rywalizacja kosiarzy jak zwykle dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek (ufundowany przez Zajazd Zalesie), obejrzeć pokaz klepania kos, czy też nabyć pamiątki znad Biebrzy. Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały zespoły: „Kobylanka” spod Gorlic w Beskidzie Niskim oraz zespół dziecięcy z Trzciannego. 
 

I. Wyniki konkurencji drużynowej otwartej:

Miejsce
Zespół
Miejscowość/
Państwo
Zawodnicy
Czas [mm:ss]
Punkty karne
Wynik [mm:ss]
Wynik
drużyny
[mm:ss]
1.
Mocarze
Ojciec i Syn
Kołodziej gm. Trzcianne
Mocarski Sebastian
05:16
0
05:03
 
09:36
Mocarski Bogdan
04:20
0
04:20
2.
 
Peńskie
 
Peńskie gm. Krypno
 
Popławski Piotr
05:09
0
05:09
 
10:16
Popławski Eugeniusz
05:07
0
05:07
3.
 
Tatrzański PN
 
Staszel Andrzej
05:57
0
05:57
 
12:01
 
Gołdyniak Andrzej
05:04
1
06:31
4.
 
Trzcianne -Mróz
 
Mróz Leopold
05:20
0
05:20
 
12:33
Kropiewnicki Henryk
06:12
1
07:12
5.
    J.W. Osowiec
 
 Osowiec-Twierdza
Szklanko Adam
05:26
0
05:26
 
13:29
Kisło Jarosław
07:02
1
08:02
6.
 
Biebrzański PN
 
Makuła Robert
07:02
0
07:02
 
14:43
Niebrzydowski Jarosław
07:40
0
07:40
7.
 
 
         Belgia
Luc Van Asche
 
06:23
1
 
06:23
 
16:15
 
Marcel
Waerebeke
06:51
2
06:51
8.
Góry Stołowe
PN
 
Onichimowski
Dariusz
08:51
0
08:51
 
17:19
Włodarz Zenon
08:32
0
08:32
9.
 
 
 
Ruda
Krzeczkowski Zdisław
09:00
0
09:00
 
18:03
Bronakowski Ryszard
08:03
1
09:03
10.
Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
 
Słowacja
Gazda Bohumír
07:34
0
07:34
 
18:05
Michalec Jarosław
10:31
0
10:31
11.
 
Chojnowiacy
 
Chojnowo gm. Trzcianne
Szeszko Stanisław
08:34
0
08:34
 
18:12
Falkowski Czesław
09:38
0
09:38
12.
 Zakaznik Sporowskij
 
Białoruś
Dziatsuk Mikhail
07:32
3
10:32
 
   18:40
 
Baiduk Valery
08:08
0
08:08
13.
 Tatrzański
PN II
 
Gał Janusz
08:23
1
09:23
 
19:19
Pawlikowski Józef
09:56
0
09:56
14.
   Białowieski
PN
 
Lisicki Jerzy
10:47
0
10:47
 
21:31
Gabiec Jerzy
10:44
0
10:44
15.
 
Kulka
 
Trzcianne
Pezowicz Zbigniew
10:25
0
10:25
 
22:10
Dąbrowski Tadeusz
11:44
0
11:44
16.
Biebrzański PN II
 
Golak Marian
13:03
0
13:03
 
    22:47
 
Organko Jan
09:43
0
09:43
17.
 
Grajewo
 
 
Sobolewski Andrzej
08:24
2
10:24
 
24:58
Stryjecki Janusz
14:33
0
14:33
18.
 
Wigierski PN
 
 
Zaborowski Zdzisław
13:19
0
13:19
 
   28:18
 
Bogdanowicz Jerzy
14:58
0
14:58
19.
 
Dopiewo
 
Czekalski Albin
15:33
0
15:33
 
30:45
Bartkowiak Tadeusz
15:11
0
15:11
20.
 Zakaznik Sporowskij II
 
Białoruś
Kindziuk Alinksandir
16:35
0
16:35
 
32:21
Pratasevich Vadzim
15:46
0
15:46

 Najmłodszym zawodnikiem Mistrzostw był Piotr Popławski lat 18.
Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Szeszko lat 72.

 II. Klasyfikacja Parków Narodowych
- Tatrzański PN - 12.01,80
- Biebrzański PN - 14.43,18
- PN Gór Stołowych - 17.23,67
- Štátne Lesy Tatranského Národného Parku - Słowacja - 18.05,59
- Zakaznik Sporowskij – Białoruś - 18.40,70
- Tatrzański PN II - 19.19,59
- Białowieski PN - 21.31,40
- Biebrzański PN II - 22.47,80
- Wigierski PN - 28.18,11
- Zakaznik Sporowskij – Białoruś II - 32.21,96

II. Wyniki finału indywidualnego
Miejsce Zawodnik Czas Punkty karne Wynik
1. Popławski Eugeniusz 04:09 0 04:09
2. Szklanko Adam 05:16 0 05:16
3. Popławski Piotr 03:48 2 05:48
4. Kropiewnicki Henryk 05:07 1 06:07
5. Mocarski Bogdan 03:28 3 06:28
6. Mróz Leopold 03:42 3 06:42
7. Makuła Robert 05:49 1 06:49
8. Gołdyniak Andrzej 04:06 3 07:06
9. Staszek Andrzej 04:28 3 07:28
10. Mocarski Sebastian 04:49 3 07:49

III. Do konkurencji o „Wójtową osełkę” przystąpili:
1. Pietrewicz Jerzy - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2. Sieńko Adam - WFOŚiGW
3. Podolska Ewa - Radio FFM
4. Szaron Umber - Ambasada Amerykańska
5. Nawrocki Przemysław - WWF
6. Górski Krzysztof - OTOP
7. Baszko Mieczysław - Urząd Marszałkowski
8. Bagiński Mieczysław - Przewodniczący Sejmiku woj. Podlaskiego
9. Włodarz Lesław - PN Góry Stołowe
10. Kossakowski Stanisław - Przewodniczący Rady Powiatu Grajewo
11. Augustowski Jarosław - Starosta Grajewski
12. Karpiński Czesław - Burmistrz Rajgrodu
13. Skalny Władysław - Liga Ochrony Przyrody
14. Gąsienica-Chmiel Maria - Tatrzański PN
15. Pęksa Marek - Tatrzański PN
16. Komenda Edward - Nadleśnictwo Knyszyn
17. Piorunek Jacek - Urząd Marszałkowski
18. Pablo Fabian - Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
19. Šturcel Marian - Štátne Lesy Tatranského Národného Parku
20. Mariański Jan - Białystok
 

Kolejne miejsca zajęli:
- w kategorii Pań:
I miejsce – Sharon Umber – Przedstawiciel Ambasady USA w Polsce
II miejsce – Grażyna Kaniewska – „Gazeta Sołecka”,
III miejsce – Maria Gąsienica-Chmiel – Tatrzański Park Narodowy,
- w kategorii Panów:
I miejsce Mieczysław Baszko i Mieczysław Bagiński – Urząd Marszałkowski w Białymstoku,
II miejsce – Jacek Piorunek - Urząd Marszałkowski w Białymstoku,
III miejsce – Witold Pietrewicz (SGGW), Adam Sieńko (WFOŚiGW).

 IV. Obsługa Mistrzostw:
Zdzisław Dąbrowski (gmina Trzcianne) – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Andrzej Grygoruk (BPN) – Przewodniczący Mistrzostw
Wojciech Dudziuk (BPN) – Sędzia Główny
Halina Zub, Małgorzata Roszko (BPN) – Sekretariat
przy współudziale pracowników Biebrzańskiego PN i Urzędu Gminy Trzcianne.
 

V. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami:
Marszałek Województwa Podlaskiego
Minister Środowiska

VI Sponsorzy Mistrzostw:
Peter Helfrich
Husqvarna
,,Artko” Kowalstwo Artystyczne
Przychodnia Lekarsko-Pielęgniarska - Zdzisław Sadowski
Marszałek Województwa Podlaskiego - Mieczysław Baszko
Nadleśnictwo Augustów
Jan Kamiński Poseł na Sejm RP
Chemia Polska sp. Z o.o.
Oficyna Wydawnicza ,,FOREST”
Foto Centrum Mońki - Marek Socha
Zajazd Zalesie
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
Starostwo Powiatowe w Mońkach
Bank Spółdzielczy w Zambrowie 
 

Biebrzańskie sianokosy 2010

  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. A.Grygoruk
    Fot. A.Grygoruk
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel
  • Fot. K.Henel
    Fot. K.Henel

Aktualności:

Zapraszamy do udziału w 67. Wszechnicy Biebrzańskiej

O bieliku, naszym godle – Junior Rangers w akcji

-
2018.11.09  - 

Nietypowo świętuje 100-lecie Niepodległości grupa wolontariuszy Junior Rangers z Goniądza, opowiadając dzieciom z klas I-III oraz przedszkolakom o bieliku. 

Stary niedźwiedź mocno śpi

Stary niedźwiedź mocno śpi
2018.11.08  - 

Najwięcej turystów odwiedza Biebrzański PN w okresie wiosenno-letnim. Ci, którzy odwiedzają biebrzańskie szlaki późną jesienią oraz zimą muszą  liczyć się z tym, że spotkają nieco mniej gatunków zwierząt, ponieważ te w tym czasie hibernują, mówiąc potocznie - śpią.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Kampania edukacyjna MŚ
  • Ministerstwo Środowiska
  • Biebrzańskie Wieści
  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Pogoda doliny Górnej Biebrzy
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
  • Certyfikat POT 2005
  • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.