Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:
 • Aktualności przyrodnicze

Treść

Powrót biebrzańskich orlików

 

Już wiosna. Nad Biebrzą widać ją i słychać chociażby w świecie ptaków. Gatunki osiadłe, które spędziły tu zimę, jak np. bielik i puchacz, rozpoczęły już lęgi. Z każdym dniem przybywa też powracających na lęgowiska gatunków wędrownych. Powróciły już nad Biebrzę gatunki zimujące w zachodniej Europie, m.in. dzikie gęsi i kaczki, żuraw, kszyk, grzywacz, skowronek, rudzik, drozd śpiewak czy zięba. W drodze są także gatunki należące do migrantów długodystansowych, zimujące w Afryce. Należą do nich również orliki.
 
Tej wiosny możemy śledzić za pośrednictwem internetu dokładny przebieg wędrówki niektórych biebrzańskich orlików. Jest to możliwe dzięki nadajnikom satelitarnym założonym w ubiegłym roku przez zespół badawczy z Komitetu Ochrony Orłów w ramach projektu Life+ ORLIK PTAK JAKICH MAŁO. Wszystkie dorosłe orliki wyposażone w nadajniki z powodzeniem przezimowały na kontynencie afrykańskim, a na początku marca ruszyły z powrotem na północ.
 
Wędrówkę naszych orlików grubodziobych możemy śledzić na bieżąco na stronie projektu pod adresem:
            … a ich historię tutaj:
Biebrzański orlik krzykliwy wyposażony w nadajnik zimował jeszcze dalej od swoich krewniaków, bo na południe od równika. Przebieg jego wędrówki można poznać poprzez stronę:
            Nieco inaczej zachowały się estońskie orliki grubodziobe śledzone telemetrycznie. Obydwa zimują na południu Europy i jeszcze nie rozpoczęły migracji powrotnej. Wędrówkę kilku gatunków ptaków z Estonii zobaczymy na stronie: http://birdmap.5dvision.ee/
 
Warto dodać, iż dane z nadajników GPS służą nie tylko poznaniu tras i terminów wędrówek naszych orlików. Dostarczą one również cennych danych wykorzystywanych w ochronie ptaków i ich siedlisk, m.in. o lokalizacji najważniejszych żerowisk w rewirach poszczególnych par lęgowych.
 
Tekst: Krzysztof Henel, zdjęcia: T. Mizera, G. Maciorowski, I. Chojnacki

 

 • autor: c. werpachowski, data: 2012-03-22

Powrót biebrzańskich orlików

 • fot: I. Chojnacki
  fot: I. Chojnacki
 • fot: T. Mizera
  fot: T. Mizera
 • fot: G. Maciorowski
  fot: G. Maciorowski

« Powrót

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.