Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Niecodzienne spotkanie
2009.12.28
Niecodzienne spotkanie
To, że zimą w lasach wzdłuż Carskiej Drogi, od Laskowca do Osowca, nie trudno zobaczyć łosia, sarnę czy lisa wie prawie każdy, kto choć raz miał okazję jechać tą trasą. Spostrzegawczy szczęściarze mogą czasem spotkać coś więcej.
Jesienne rozlewiska Biebrzy
2009.12.01
Jesienne rozlewiska Biebrzy
Rozlewiska Biebrzy są największe wczesną wiosną. Jednak w tym roku można je również podziwiać właśnie teraz – późną jesienią. Starsi mieszkańcy nadbiebrzńskich miejscowości w dolnym biegu Biebrzy potwierdzają, że: „Takiej wody o tej porze już od paru lat nie było.
Razem możemy więcej!!
2009.09.22
Razem możemy więcej!!
18 września pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, Gospodarstwa Pomocniczego przy BPN oraz sympatycy BPN aktywnie włączyli się w ochronę zarastającego mszaru w okolicy wsi Gugny.
Bukowisko rozkręca się …
2009.09.11
Bukowisko rozkręca się …
Nie jest to jeszcze szczyt aktywności godowej biebrzańskiego łosia – warto jednak zarezerwować kilka najbliższych, wrześniowych dni, aby poobserwować to niecodzienne zjawisko.
Wystarczy wybrać się wczesnym rankiem (świtem) na któryś ze szlaków turystycznych Parku. Bądź co bądź mamy tutuj najliczniejszą populację łosia w Polsce – około 500 – 600 sztuk!
Nowe stanowiska goryczuszki błotnej w Biebrzańskim Parku Narodowym
2009.08.31
Nowe stanowiska goryczuszki błotnej w Biebrzańskim Parku Narodowym
Goryczuszka błotna Gentianella uliginosa to jednoroczna roślina z rodziny goryczkowatych Gentianaceae. Gatunek jest objęty w Polsce ścisłą ochroną oraz umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków wymierających (kategoria zagrożenia E).
Do tej pory znane było tylko jedno stanowisko występowania tego gatunku w Biebrzańskim Parku Narodowym...
Monitoring orlika grubodziobego w 2009 r.
2009.08.19
Monitoring orlika grubodziobego w 2009 r.
Warunki pogodowe w okresie wiosenno-letnim nie sprzyjały w tym roku w Kotlinie Biebrzańskiej ani rolnikom, ani niektórym gatunkom ptaków (na przykład cietrzewiowi). Jednak część ptaków, z gatunków najlepiej przystosowanych do rozrodu w ekosystemach bagiennych, osiągnęła korzystny wynik lęgów pomimo obfitych opadów deszczu i wysokiego poziomu wody na nadbiebrzańskich łąkach i torfowiskach. Do takich gatunków należy m.in. orlik grubodzioby.
MAMAŁUCHA BIAŁA zwana także STULIKIEPKIEM w wodach Biebrzy!
2009.07.29
MAMAŁUCHA BIAŁA zwana także STULIKIEPKIEM w wodach Biebrzy!
Już na wstępie muszę uspokoić niektórych miłośników bagien biebrzańskich. Bynajmniej nie chodzi tu o nowy, egzotyczny i ekspansywny gatunek ryby lub innego wodnego zwierzęcia, które opanowało wody biebrzańskie.
Co w takim razie kryje się pod tą dziwną i trochę zabawną nazwą? O tym za chwilę –niżej. Dodam tylko, że są to nazwy ludowe jednej z bardziej znanych roślin wodnych. W naszych słownikach gwar ludowych można znaleźć kilkanaście różnych nazw przypisanych tej roślinie. W Niemczech doszukano się ich przeszło 100! Jest więc to z pewnością gatunek rośliny znany chyba wszystkim z nas.
Zabieg ochronny na obszarze mszaru
2009.07.24
Zabieg ochronny na obszarze mszaru
W Biebrzańskim Parku Narodowym rozpoczęto realizację zabiegu ochronnego na mszarze w okolicy wsi Gugny. Zabieg ten polega na zahamowaniu sukcesji brzozy omszonej na terenie zdegenerowanego torfowiska wysokiego.
Miłorząb nad Biebrzą?
2009.07.15
Miłorząb nad Biebrzą?
Jest rośliną, ale nigdy nie zakwita – bo nie ma kwiatów! Należy do tzw. roślin skrytopłciowych.
Jest jednym z najstarszych – w sensie ewolucyjnym – żyjących, przedstawicieli tej grupy roślin na świecie. Podobne do niej, skamieniałe szczątki odnaleziono w pokładach skał z okresu karbońskiego!

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.