Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:
 • Aktualności przyrodnicze

Treść

Wizytacja projektu
2011.10.17
Wizytacja projektu
Chcąc przekonać się jak realizowane są poszczególne projekty finansowane z instrumentu LIFE, Komisja Europejska dokonuje wizytacji projektu. W dniach 17 i 18 października br. mieliśmy okazję po raz drugi gościć Panią Edytę Owadowską, która na zlecenie KE monitoruje projekt Renaturyzacji.
Na początku wszystko było czerwone!
2011.10.06
Na początku wszystko było czerwone!
O tym, że liście drzew zmieniają jesienią swój typowy, letni - zielony kolor na różne odcienie żółci, czerwieni i brązu – wiedzą wszyscy. Niektórzy z nas znają nawet wytłumaczenie tego zjawiska, które ma podłoże fizjologiczne. Jesienią dominująca rola chlorofilu (zielonego barwnika) zaczyna obniżać się, a do głosu dochodzą inne barwniki, które do tej pory były maskowane przez wspomniany chlorofil - liście żółkną. Czerwienieją natomiast na drodze trochę bardziej skomplikowanych i energochłonnych procesów fizjologicznych.
Spotkania informacyjne z mieszkańcami obszaru projektu
2011.09.29
Spotkania informacyjne z mieszkańcami obszaru projektu
Rozpoczęliśmy spotkania informacyjne z mieszkańcami miejscowości położonych w sąsiedztwie projektu. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 27 września br. w Rudzie. Ruda to duża wieś położona niedaleko węzła wodnego Modzelówka
Helios, helius, sol, soleil, sun …
2011.09.21
Helios, helius, sol, soleil, sun …
UWAGA! Jego bezpośrednia obserwacja może spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku!
Niezwykła jesienna trójka
2011.09.08
Niezwykła jesienna trójka
Uwaga, uwaga nadchodzi …Jesień zawitała nad biebrzańskie bagna i torfowiska. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Kwitnie kilka bardzo ciekawych gatunków roślin. O jednej z nich, niezwykle rzadkiej – niebielistce, już kiedyś pisałem. Dwie pozostałe są w Naszym Parku całkiem często spotykane. Zarówno goryczka jak i niebielistka są pod ścisłą ochroną!
Krwawe krajobrazy
2011.08.26
Krwawe krajobrazy
Na biebrzańskich łąkach zrobiło się cicho i sentymentalnie. I choć wciąż w wielu miejscach dominuje zieleń to pojawiają się już pierwsze oznaki nadchodzących zmian…Tak, tak – lato przemija wraz upiornymi gzami i komarami. Nastaje pora porannych mgieł, pajęczyn i przymrozków. Na szczęście kwitnie jeszcze sporo gatunków roślin.
Inwentaryzacja awifauny na terenie obszaru projektu
2011.07.28
Inwentaryzacja awifauny na terenie obszaru projektu
Jednym z głównych celów projektu jest kształtowanie warunków siedliskowych dla awifauny otwartych ekosystemów bagiennych. Jesteśmy przekonani, że zarówno prace związane z poprawą uwilgotnienia siedlisk jak również zabiegi ochronne polegające na odkrzaczaniu najcenniejszych ptasich biotopów przyczynią się zarówno do zwiększenia ilości gatunków jak i różnorodności awifauny obszaru projektu. By przekonać się jaki ostatecznie wpływ będą miały działania projektu prowadzona jest obecnie inwentaryzacja i waloryzacja ptaków i ich siedlisk.
Podróży nastał czas …
2011.07.13
Podróży nastał czas …
Tym razem o roślinach, które towarzyszą naszym peregrynacjom. Bez względu na to jak będziemy podróżować: pieszo, rowerem czy samochodem – przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Jak to zwykle bywa – nie tylko u facetów - uganiamy się za tym, co jest rzadkie, piękne i kolorowe… A te przydrożne traktujemy po macoszemu. Zgniatamy je naszymi buciorami, kołami samochodów, zasypujemy piachem i solą. Mało tego - celowo wytaczamy coraz cięższe działa: kosimy a ostatnio po prostu stosujemy herbicydy (oczywiście jesteśmy „ekologiczni” i w związku z tym są one biodegradowalne!).
Spotkanie Wykonawców operatów przyrodniczych projektu
2011.07.05
Spotkanie Wykonawców operatów przyrodniczych projektu
1 lipca br. w siedzibie Parku odbyło się spotkanie wykonawców operatów „przyrodniczej” części projektu (awifauna, siedliska i flora, lasy i numeryczne modele terenu oraz plan ochrony).
Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?
2011.06.30
Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?
Już niedługo bo 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych 6 miesięcy będziemy sprawować tzw. Prezydencję. W związku z tym , w piątek, w Warszawie na Placu Zamkowym rozpocznie się układanie unikalnego Dywanu Kwiatowego z motywem logo polskiej prezydencji. Czy będą tam albo przynajmniej ? Obawiam się, że niestety nie!

Aktualności:

Relacja z 70. Wszechnicy Biebrzańskiej

Zamknięcie wieży widokowej przy Kanale Rudzkim

Polska Zobacz Więcej - Weekend Za Pół Ceny - 22-24.XI.2019 r.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.