Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Do głosu dochodzą olbrzymy
2010.09.07
Do głosu dochodzą olbrzymy
Gdy lato ma się ku końcowi, turzycowiska spowija babie lato, a wschodzące późno słońce rozprasza poranne przymrozki, odbywają się gody największych ssaków zamieszkujących dolinę Biebrzy - łosi i jeleni.
Nowe stanowisko niebielistki trwałej (Swertia perennis) w Biebrzańskim Parku Narodowym!
2010.09.04
Nowe stanowisko niebielistki trwałej (Swertia perennis) w Biebrzańskim Parku Narodowym!
W dolinie Biebrzy była notowana ponad 35 lat temu przez prof. Adama Pałczyńskiego w okolicach Lipska nad Biebrzą (Pałczyński 1975) – niestety, miejsce to zostało zniszczone w wyniku melioracji. Obecnie odnaleziona – licząca ponad 1000 kwitnących osobników populacja niebielistki jest jej nowym biebrzańskim stanowiskiem.
Huragan nad Biebrzą
2010.08.20
Huragan nad Biebrzą
Ostatni piątek – nawiasem mówiąc 13 sierpnia, okazał się pechowym dniem dla dużej części drzewostanów Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Późnym popołudniem w okolicach Osowca przeszła potężna wichura, której towarzyszyły wyjątkowo duże opady deszczu i gradu.
Muchówki z bliska
2010.07.13
Muchówki z bliska
Z tymi owadami kojarzą nam się najczęściej mało sympatyczne muchy. Okazuje się jednak, że muchówki to bardzo ciekawa i bogata w gatunki grupa owadów, o niezwykłych przystosowaniach i różnorodnym wyglądzie.

Monitoring grądów i łęgów Biebrzańskiego Parku Narodowego
2010.07.02
Monitoring grądów i łęgów Biebrzańskiego Parku Narodowego
W dniach 23-30 czerwca 2010 w ramach obozu Studenckiego Naukowego Koła Botaników z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego założono powierzchnie do monitoringu siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej - grądów i łęgów
Do czego może się przydać rdest wężownik?
2010.06.10
Do czego może się przydać rdest wężownik?
Rdest wężownik (Polygonum bistorta) – gatunek z rodziny rdestowatych. Pospolity w całej Polsce. Nad Biebrzą zasiedla skraje wilgotnych łąk, obrzeża grądzików, źródliska.
Wzniesione pojedyncze pędy osiągają wysokość nawet ponad 1m. Krótkie, grube kłącza są wężowato powyginane (stąd gatunkowa nazwa rośliny).
Ochrona czynna mszaru ciąg dalszy
2010.05.31
Ochrona czynna mszaru ciąg dalszy
Kolejny raz studenci aktywnie włączyli się w ochronę czynną mszaru koło wsi Gugny. Tym razem podrost brzozowy usuwali członkowie Studenckiego Naukowego Koła Botaników z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbywający w maju zajęcia terenowe w naszym Parku.
Inwazja białoskrzydłych
2010.05.14
Inwazja białoskrzydłych
Rybitwa białoskrzydła (Chlidonias leucopterus) zasiedla środkowo-wschodnią część Europy. Najdalej na wschód wysunięte populacje lęgowe spotykane są w północnych Chinach i w Kraju Usuryjskim. W Polsce przebiega zachodnia granica jej lęgów.

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.