Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:
 • Aktualności przyrodnicze

Treść

Nasz projekt w RESTORE
2012.02.27
20 lutego 2012 r. w Centrum Wodnym Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone problemom i perspektywom renaturyzacji rzek w Polsce. Seminarium zorganizował Zakład Hydrologii i Zasobów Wodnych pod patronatem European Centre for River Restoration.
Pozwolenie na wykonanie budowli piętrzących
2012.02.24
Ku końcowi zbliżają się prace nad dokumentacją techniczną renaturyzacji układu wodnego Jegrznia – Kanał Woźnawiejski. Trwa proces pozyskiwania różnego typu pozwoleń administracyjnych, umożliwiających rozpoczęcie inwestycji. Jest już Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Uzyskaliśmy także Decyzję pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie jazu i sześciu progów piętrzących na Kanale Woźnawiejskim oraz piętrzenie wód na wykonanych budowlach.

Chłop żywemu nie przepuści!
2012.02.20
Chłop żywemu nie przepuści!
Chłop żywemu nie przepuści! Jak się żywe napatoczy, Nie pożyje se a juści!
Ładnych parę lat temu śpiewał Kazimierz Grześkowiak. I wszystko wygląda na to, że nic się nie zmieniło …. niestety. Komuna upadła, jesteśmy w Europie, a siła przyzwyczajeń trwa!
Srogie mrozy ścięły na dobre rzekę i starorzecza. Biebrzańskie grądziki i podmokłe brzeziny zwykle niedostępne przez cały prawie cały rok stoją otworem… Chętnych do cudzego nie brakuje!
Łosie pod kontrolą …
2012.01.26
Łosie pod kontrolą …
W okolicach Osowca (Leśnictwo Goniądz) leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn rozpoczęli kilka dni temu akcję zakładania łosiom obroży z nadajnikami telemetrycznymi. Prace te są kontynuacją – kolejnym etapem badania populacji łosia w Polsce i wykonywane są przez naukowców z Instytutu Biologii, Uniwersytetu w Białymstoku oraz z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Wszystko zależy od punktu potrójnego …
2011.12.28
Wszystko zależy od punktu potrójnego …
Aby para wodna uległa skropleniu musi się zwiększyć ciśnienie lub obniżyć temperatura. Z nadmiaru pary wodnej w powietrzu powstają osady, opady, mgły i chmury. Dzisiaj - z racji niskiej temperatury, która powinna w końcu u nas zagościć - będzie o osadach.
Wyróżniamy wśród nich: nalot ciekły, rosę, szron, sadź, gołoledź i zamróz. Zimą mamy do czynienia tylko z czterema ostatnimi zjawiskami. Z braku miejsca zajmę się tym razem zjawiskiem szronu i sadzi.
Podsumowanie działań przyrodniczych projektu
2011.12.21
Podsumowanie działań przyrodniczych projektu
Kończą się prace inwentaryzacyjno-waloryzacyjne działań dotyczących przyrodniczej części projektu.
20 grudnia br. w trakcie III spotkania Komitetu Sterującego Projektu odbyła się prezentacja podsumowująca wykonanie Numerycznego Modelu Terenu i Numerycznego Numeru Pokrycia Terenu, prac dotyczących siedlisk oraz awifauny występującej na obszarze projektu.
Monitoring wód
2011.12.21
Monitoring wód
"W listopadzie 2011 roku dokonano odczytu automatycznych czujników stanów wód powierzchniowych i podziemnych zainstalowanych na obszarze realizacji projektu. Odczytanie danych ułatwił wyjątkowo niski jak na tę porę roku stan wody w rzekach i na torfowiskach. W takich warunkach można było również zweryfikować, czy urządzenia do monitoringu zostały zainstalowane prawidłowo i stabilnie.
Na żelazie kwiaty nie rosną …
2011.12.14
Na żelazie kwiaty nie rosną …
Połowa grudnia, a tu nie widać zimy! Sezon ogórkowy… Postanowiłem zatem zmienić nieznacznie formę tzw. newsów przyrodniczych i od czasu do czasu wrzucać coś niekoniecznie ściśle związanego z przyrodą.
Dzisiaj zatem o potędze zaklętej w kilkuset tonach stali. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że na tym kwiaty nie rosną – można tam je jednak znaleźć! A więc jednak trochę o przyrodzie.
Spotkanie informacyjne w Kuligach
2011.11.22
Spotkanie informacyjne w Kuligach
Pierwsze spotkanie informacyjne w miejscowości Kuligi – wsi położonej w bezpośrednim sąsiedztwie działań projektu, w pobliżu rzeki Jegrzni ujawniło obawy mieszkańców dotyczące nie tyle podtopień łąk co bezpośredniego zagrożenia podtopieniami gospodarstw położonych najbliżej rzeki. 24 listopada br. odbyło się powtórne spotkanie z najbardziej zainteresowanymi sprawą mieszkańcami Kulig, na którym raz jeszcze zajęto się starorzeczem Jegrzni.
Zimno, mgliście i nic się nie dzieje …
2011.11.09
Zimno, mgliście i nic się nie dzieje …
Tak jak można się domyślić z samego tytułu – niby nic ciekawego nad Biebrzą się nie dzieje, ale … Nasz „szalony” reporter - chirurg, czyli Paweł Świątkiewicz nie próżnuje!

Aktualności:

Relacja z 70. Wszechnicy Biebrzańskiej

Zamknięcie wieży widokowej przy Kanale Rudzkim

Polska Zobacz Więcej - Weekend Za Pół Ceny - 22-24.XI.2019 r.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.