Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Powrót biebrzańskich orlików
2012.03.22
Powrót biebrzańskich orlików
Już wiosna. Nad Biebrzą widać ją i słychać chociażby w świecie ptaków. Gatunki osiadłe, które spędziły tu zimę, jak np. bielik i puchacz, rozpoczęły już lęgi. Z każdym dniem przybywa też powracających na lęgowiska gatunków wędrownych. Powróciły już nad Biebrzę gatunki zimujące w zachodniej Europie, m.in. dzikie gęsi i kaczki, żuraw, kszyk, grzywacz, skowronek, rudzik, drozd śpiewak czy zięba. W drodze są także gatunki należące do migrantów długodystansowych, zimujące w Afryce. Należą do nich również orliki.
Pierwsze zwiastuny wiosny …
2012.03.21
Pierwsze zwiastuny wiosny …
Właśnie przyszła we wszelkich swoich przejawach … tych teoretyczno – astronomicznych jak i namacalnie – praktycznych. Resztki śniegu zalegają tylko w najbardziej ocienionych zakątkach borów świerkowych. Rzeka i kanały już oswobodzone z lodu. Ten ostatni znika w błyskawicznym tempie z ostatnich starorzeczy biebrzańskich. Wszędzie pełno ptasich głosów, ciągnących kluczy gęsi, żurawi. Wiosna, wiosna …
Łosie pod kontrolą …
2012.01.26
Łosie pod kontrolą …
W okolicach Osowca (Leśnictwo Goniądz) leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn rozpoczęli kilka dni temu akcję zakładania łosiom obroży z nadajnikami telemetrycznymi. Prace te są kontynuacją – kolejnym etapem badania populacji łosia w Polsce i wykonywane są przez naukowców z Instytutu Biologii, Uniwersytetu w Białymstoku oraz z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Wszystko zależy od punktu potrójnego …
2011.12.28
Wszystko zależy od punktu potrójnego …

Aby para wodna uległa skropleniu musi się zwiększyć ciśnienie lub obniżyć temperatura. Z nadmiaru pary wodnej w powietrzu powstają osady, opady, mgły i chmury. Dzisiaj - z racji niskiej temperatury, która powinna w końcu u nas zagościć - będzie o osadach.
Wyróżniamy wśród nich: nalot ciekły, rosę, szron, sadź, gołoledź i zamróz. Zimą mamy do czynienia tylko z czterema ostatnimi zjawiskami. Z braku miejsca zajmę się tym razem zjawiskiem szronu i sadzi.

Na żelazie kwiaty nie rosną …
2011.12.14
Na żelazie kwiaty nie rosną …
Połowa grudnia, a tu nie widać zimy! Sezon ogórkowy… Postanowiłem zatem zmienić nieznacznie formę tzw. newsów przyrodniczych i od czasu do czasu wrzucać coś niekoniecznie ściśle związanego z przyrodą.
Dzisiaj zatem o potędze zaklętej w kilkuset tonach stali. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że na tym kwiaty nie rosną – można tam je jednak znaleźć! A więc jednak trochę o przyrodzie.
Na początku wszystko było czerwone!
2011.10.06
Na początku wszystko było czerwone!
O tym, że liście drzew zmieniają jesienią swój typowy, letni - zielony kolor na różne odcienie żółci, czerwieni i brązu – wiedzą wszyscy. Niektórzy z nas znają nawet wytłumaczenie tego zjawiska, które ma podłoże fizjologiczne. Jesienią dominująca rola chlorofilu (zielonego barwnika) zaczyna obniżać się, a do głosu dochodzą inne barwniki, które do tej pory były maskowane przez wspomniany chlorofil - liście żółkną. Czerwienieją natomiast na drodze trochę bardziej skomplikowanych i energochłonnych procesów fizjologicznych.
Niezwykła jesienna trójka
2011.09.08
Niezwykła jesienna trójka
Uwaga, uwaga nadchodzi …Jesień zawitała nad biebrzańskie bagna i torfowiska. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Kwitnie kilka bardzo ciekawych gatunków roślin. O jednej z nich, niezwykle rzadkiej – niebielistce, już kiedyś pisałem. Dwie pozostałe są w Naszym Parku całkiem często spotykane. Zarówno goryczka jak i niebielistka są pod ścisłą ochroną!
Krwawe krajobrazy
2011.08.26
Krwawe krajobrazy
Na biebrzańskich łąkach zrobiło się cicho i sentymentalnie. I choć wciąż w wielu miejscach dominuje zieleń to pojawiają się już pierwsze oznaki nadchodzących zmian…Tak, tak – lato przemija wraz upiornymi gzami i komarami. Nastaje pora porannych mgieł, pajęczyn i przymrozków. Na szczęście kwitnie jeszcze sporo gatunków roślin.
Podróży nastał czas …
2011.07.13
Podróży nastał czas …
Tym razem o roślinach, które towarzyszą naszym peregrynacjom. Bez względu na to jak będziemy podróżować: pieszo, rowerem czy samochodem – przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Jak to zwykle bywa – nie tylko u facetów - uganiamy się za tym, co jest rzadkie, piękne i kolorowe… A te przydrożne traktujemy po macoszemu. Zgniatamy je naszymi buciorami, kołami samochodów, zasypujemy piachem i solą. Mało tego - celowo wytaczamy coraz cięższe działa: kosimy a ostatnio po prostu stosujemy herbicydy (oczywiście jesteśmy „ekologiczni” i w związku z tym są one biodegradowalne!).

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.