Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pt 18.10, godz 20:20

9°C odczuwalna11°C
995 hPa
1.4 km/h
99%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:
 • Aktualności przyrodnicze

Treść

Działania projektu nabierają rozmachu
2012.09.06
Działania projektu nabierają rozmachu
We wrześniu br. upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia projektu „Renaturyzacja”. Można powiedzieć, że była to faza rozruchowa, która przygotowywała do konkretnych działań na ciekach wodnych i w innych miejscach obszaru projektu. Zakończone zostały inwentaryzacje przyrodnicze, wykonane numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, szereg prac dokumentacyjnych pod dalsze działania projektu. W rezultacie tych prac przyszłe działania w projekcie nabiorą rozmachu.
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
2012.08.31
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
Obecnie mało już kto wie co oznacza ten termin, a był używany w nauce kilkadziesiąt lat temu. Skrytopłciowy to nic innego jak kryptogamiczny lub zarodnikowy. To już bliżej naszego dzisiejszego tematu, czyli sztuki odkrywania i poznawania świata grzybów.
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
2012.08.03
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Najlepszym tego przykładem jest wyobrażanie przez naszych praprzodków bogów ciskających piorunami, jak grecki Zeus, czy nasz rodzimy słowiański Perun. Sami także możemy doświadczyć tej „boskiej” mocy, obserwując szalejącą nawałnicę. Ciarki spowodowane grzmotami, mocny, porywisty wiatr czy zapach burzowego powietrza są intensywniejsze i efektowniejsze, gdy doznaje się ich w niezwykłym miejscu, takim jakim są bagna Doliny Biebrzy.
Pojawia się i znika, i znika …
2012.07.26
Pojawia się i znika, i znika …
Dzisiaj z kolei opowiem o paproci, która jest wielokrotnie bardziej rzadka - ma tylko 9 potwierdzonych stanowisk na terenie całej Polski! Od niedawna można dodać jeszcze jedno, być może 10 - z terenu Naszego Parku i to całkiem pokaźne – liczące kilkadziesiąt okazów.
Nie wszyscy biali to albinosi
2012.07.18
Nie wszyscy biali to albinosi
Albinizm (bielactwo) – to stosunkowo rzadka przypadłość zwierząt (w tym ludzi), objawiająca się brakiem pigmentu – barwnika melaniny w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Przyczyną tego zjawiska jest genetyczna anomalia pigmentacji, a ściślej - brak enzymu tyrozynazy.
Nad Biebrzą albinizm jest obserwowany – niektórzy z nas widzieli zapewne albinotycznego łosia lub przynajmniej o nim słyszeli.
Wielka wymiana trwa … Ameryka podarowała trojeść – Europa przekazała krwawnicę
2012.07.10
Wielka wymiana trwa … Ameryka podarowała trojeść – Europa przekazała krwawnicę
W rzeczywistości inwazyjną trojeść amerykańską (Asclepias syriaca) zafundowaliśmy sobie sami – zrobili to nasi pszczelarze. W okresie kwitnienia odwiedza ją bowiem niezwykle duża liczba owadów muchówkowatych (głównie pszczół, trzmieli) oraz motyli.
kaulikarpia na śniadanie
2012.07.02
kaulikarpia na śniadanie
Nie zastanawiamy się nad tym zupełnie … bo i co to nas może obchodzić czy owoce, nasiona lub ogólnie mówiąc diaspory wyrastają na pędach rocznych czy też na wieloletnich pędach lub gałęziach? Ale może warto się nad tym zjawiskiem zatrzymać – na chwilę … Śpieszę zatem z krótkim opisem. Weźmy takie owoce jak np. jabłko, gruszka lub śliwka. Jak się tak im bliżej przyjrzeć to stwierdzimy, że wszystkie one (owoce) mają szypułki, które wyrastają na pędach jednorocznych – powstałych pod koniec ubiegłorocznego sezonu lub nawet na wiosnę. Czy zawsze tak jest?
Biebrzańskie skrajności
2012.06.25
Biebrzańskie skrajności
Dzisiaj zatem zaczynamy od tajemniczych miejsc Naszego Parku, które najprawdopodobniej są jego najwyższymi wzniesieniami nad poziom morza (n.p.m.). Piszę „najprawdopodobniej” bo nikt jak dotąd nie zajmował się tym zagadnieniem i w związku z tym każdy nowy dzień, „życie” może przynieść nowe fakty. Czekam na doniesienia Naszych czytelników!
Drabina Jakuba nad Biebrzą …
2012.06.14
Drabina Jakuba nad Biebrzą …
Na początku słów kilka gwoli wyjaśnienia. Tytułowa drabina przyśniła się Jakubowi (patrz reprodukcja). Chodzi tu nie o świętego Jakuba (apostoła), ale o Jakuba zwanego też Izraelem czyli „walczącego z Bogiem” - biblijnego patriarchy, którego losy opisano w Księdze Rodzaju. Drabina była raczej normalna chociaż dość wysoka … Według Biblii drabina, którą Jakub widział we śnie sięgała nieba. Po niej schodzili w dół i wchodzili w górę aniołowie. Na szczycie drabiny Jakub ujrzał Boga Jahwe.
Wielkie żarcie …
2012.06.08
Wielkie żarcie …
Wędrując w czerwcu po szlakach Biebrzańskiego Parku Narodowego, np. w rejonie Bagna Ławki, z pewnością zwróci naszą uwagę obecna na wielu roślinach kilkucentymetrowa, szara, z charakterystycznymi rzędami niebieskich (szafirowych) i bordowych plam gąsienica. Jest to gąsienica motyla z rodziny brudnicowatych – brudnica nieparka (Lymantria dispar).

Aktualności:

Junior Rangers w akcji

-
2019.10.18  - 

11 października br. grupa Junior Rangers z Goniądza (40 os., 14-15 l.) wsparła czynną ochronę przyrody w okolicach wieży na szlaku Barwik-Gugny.

Goście z Węgier w Biebrzańskim Parku Narodowym

Zapraszamy na na promocję książki „Puszcza gigantów. Rzecz o białowieskich dębach”

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.