Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

LIFE w ochronie mokradeł w Biebrzańskim PN
2012.05.21
LIFE w ochronie mokradeł w Biebrzańskim PN
Z okazji 20 lecia mechanizmu Finansowego LIFE serdecznie zapraszamy na specjalną Wszechnicę Biebrzańską poświęconą projektom LIFE+ realizowanym nad Biebrzą. Odbędzie się ona 26 maja br. w siedzibie Parku. Będzie to szczególna okazja by podkreślić rolę LIFE w ochronie przyrody Bagien Biebrzańskich.

Dzień Otwarty LIFE na 20 lecie funduszu LIFE w BbPN
2012.05.21
Dzień Otwarty LIFE na 20 lecie funduszu LIFE w BbPN
W tym roku Komisja Europejska świętuje jubileusz 20 lecia istnienia funduszu LIFE. Z tej okazji w Biebrzańskim Parku Narodowym w dniu 1 maja br. odbyły się krótkie prezentacje realizowanych w Parku projektów wspieranych finansowo przez Komisję Europejską. Wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem poszczególnych projektów zapraszamy 26 maja br. na Wszechnicę Biebrzańską pt. LIFE + dla ochrony mokradeł w BbPN, poświęconą realizowanym projektom
Beethoven, Mitterand i … ornitologia
2012.05.11
Beethoven, Mitterand i … ornitologia
Ortolan (Emberiza hortulana) to występujący na niżu ptak lęgowy wielkości wróbla, z charakterystyczną żółtą kreską wokół oka i żółtym podgardlem. Ptak lubi zasiedlać tereny z polami uprawnymi i z pojedynczymi drzewami lub niewielkimi kępami zadrzewień.
W okresie lęgowym odżywia się głównie drobnymi bezkręgowcami. Poza okresem lęgowym głównie nasionami traw i innych roślin. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje na przełomie kwietnia i maja, odlatuje w końcu sierpnia i we wrześniu. Przez ostatnie dwieście lat zasięg ortolana w Europie przesuwa się na wschód. W Polsce ortolan zaczął być obserwowany dopiero w XIX wieku.
Ile metrów sześciennych powietrza przypada na 1 bataliona?
2012.05.11
Ile metrów sześciennych powietrza przypada na 1 bataliona?
Niby nic w tym rewelacyjnego, ale jak spytać się tzw., przeciętnego człowieka ile widzi na zdjęciu lub w naturze lecących w stadzie (ptako-chmurze) batalionów? – odpowiedzi różnią się znacznie. Oczywistym jest, że im więcej jest ptaków w grupie – stadzie tym trudniej oszacować ich liczbę. Prawdziwe problemy zaczynają się z oceną liczebności grup, które liczą sobie kilkaset i więcej obiektów. W takim przypadku błędy mogą być wyjątkowo duże. Typową tendencją u osób szacujących liczebność jest jej zaniżanie.
Mniszek, dmuchawiec, latawiec, wiatr …
2012.05.10
Mniszek, dmuchawiec, latawiec, wiatr …
Oczywiście wiadomo o kogo chodzi …. o mniszka lekarskiego. Tak naprawdę to mniszka lekarskiego już nie ma! Nie ma ponieważ pod tą nazwą kryją się dziesiątki, a może nawet setki odrębnych gatunków z rodzaju mniszek, czyli Taraxacum.
Co ma dzierlatka do kokoryczy?
2012.04.25
Co ma dzierlatka do kokoryczy?
W Biebrzańskim P.N. kwitnie kokorycz. Mamy tutaj jej dwa gatunki: kokorycz pustą (Corydalis cava) i k. pełną (C. solida).
Jak można się łatwo domyślić jedna z nich ma wydrążone (puste) bulwy, a druga przeciwnie – ma bulwy pełne. Najczęściej możemy zobaczyć kokorycz pełną. U obu gatunków spotykamy rośliny o kwiatach purpurowych jak i białych.
Niektórzy mężczyźni mają z nim lub może bardziej z nią problem … W smutnym kolorze blue …
2012.04.19
Niektórzy mężczyźni mają z nim lub może bardziej z nią problem … W smutnym kolorze blue …
Barwa niebieska - jedna z addytywnych barw podstawowych, na kole barw dopełnia barwę żółtą. W wielu językach nie ma osobnych słów na odróżnienie barwy niebieskiej i zielonej!
Ciekaw jestem, czy to ostatnie nie wynika właśnie z tego, że spora grupa mężczyzn nie odróżnia niektórych odcieni zielonego i niebieskiego? Nie chwaląc się – niżej podpisany też ma z tym problem. Całe szczęście, że oczy koloru niebieskiego odróżniam od zielonych …
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra "Wanted"
2012.04.05
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra "Wanted"
Rusza kampania edukacyjno-informacyjna PTSOP Salamandra mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia związane z obecnością gatunków obcego pochodzenia w ekosystemach rodzimych oraz na wprowadzony niedawno obowiązek uzyskania zezwolenia na ich przetrzymywanie. Szczególną uwagę poświęcono żółwiowi czerwonolicemu Trachemys scripta elegans i innym gatunkom obcych słodkowodnych żółwi, które coraz powszechniej można spotkać w dzikim środowisku.
Epidemia cholery nad Biebrzą …
2012.04.04
Epidemia cholery nad Biebrzą …
Kończą się właśnie prace inwentaryzacyjne zabytkowego cmentarza garnizonowego Twierdzy Osowiec. Cmentarz położony jest na peryferiach Fortu Szwedzkiego, na terenie administrowanym przez Jednostkę Wojskową w Osowcu – w miejscu tajemniczym i zarazem niezwykle niedostępnym z racji swego przeznaczenia.

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.