Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
2012.08.03
Biebrzańskie Skrajności – kiedy najczęściej występują burze nad Biebrzą?
Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów fascynowały ludzkość. Najlepszym tego przykładem jest wyobrażanie przez naszych praprzodków bogów ciskających piorunami, jak grecki Zeus, czy nasz rodzimy słowiański Perun. Sami także możemy doświadczyć tej „boskiej” mocy, obserwując szalejącą nawałnicę. Ciarki spowodowane grzmotami, mocny, porywisty wiatr czy zapach burzowego powietrza są intensywniejsze i efektowniejsze, gdy doznaje się ich w niezwykłym miejscu, takim jakim są bagna Doliny Biebrzy.
Pojawia się i znika, i znika …
2012.07.26
Pojawia się i znika, i znika …
Dzisiaj z kolei opowiem o paproci, która jest wielokrotnie bardziej rzadka - ma tylko 9 potwierdzonych stanowisk na terenie całej Polski! Od niedawna można dodać jeszcze jedno, być może 10 - z terenu Naszego Parku i to całkiem pokaźne – liczące kilkadziesiąt okazów.
Nie wszyscy biali to albinosi
2012.07.18
Nie wszyscy biali to albinosi
Albinizm (bielactwo) – to stosunkowo rzadka przypadłość zwierząt (w tym ludzi), objawiająca się brakiem pigmentu – barwnika melaniny w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Przyczyną tego zjawiska jest genetyczna anomalia pigmentacji, a ściślej - brak enzymu tyrozynazy.
Nad Biebrzą albinizm jest obserwowany – niektórzy z nas widzieli zapewne albinotycznego łosia lub przynajmniej o nim słyszeli.
kaulikarpia na śniadanie
2012.07.02
kaulikarpia na śniadanie
Nie zastanawiamy się nad tym zupełnie … bo i co to nas może obchodzić czy owoce, nasiona lub ogólnie mówiąc diaspory wyrastają na pędach rocznych czy też na wieloletnich pędach lub gałęziach? Ale może warto się nad tym zjawiskiem zatrzymać – na chwilę … Śpieszę zatem z krótkim opisem. Weźmy takie owoce jak np. jabłko, gruszka lub śliwka. Jak się tak im bliżej przyjrzeć to stwierdzimy, że wszystkie one (owoce) mają szypułki, które wyrastają na pędach jednorocznych – powstałych pod koniec ubiegłorocznego sezonu lub nawet na wiosnę. Czy zawsze tak jest?
Biebrzańskie skrajności
2012.06.25
Biebrzańskie skrajności
Dzisiaj zatem zaczynamy od tajemniczych miejsc Naszego Parku, które najprawdopodobniej są jego najwyższymi wzniesieniami nad poziom morza (n.p.m.). Piszę „najprawdopodobniej” bo nikt jak dotąd nie zajmował się tym zagadnieniem i w związku z tym każdy nowy dzień, „życie” może przynieść nowe fakty. Czekam na doniesienia Naszych czytelników!
Drabina Jakuba nad Biebrzą …
2012.06.14
Drabina Jakuba nad Biebrzą …
Na początku słów kilka gwoli wyjaśnienia. Tytułowa drabina przyśniła się Jakubowi (patrz reprodukcja). Chodzi tu nie o świętego Jakuba (apostoła), ale o Jakuba zwanego też Izraelem czyli „walczącego z Bogiem” - biblijnego patriarchy, którego losy opisano w Księdze Rodzaju. Drabina była raczej normalna chociaż dość wysoka … Według Biblii drabina, którą Jakub widział we śnie sięgała nieba. Po niej schodzili w dół i wchodzili w górę aniołowie. Na szczycie drabiny Jakub ujrzał Boga Jahwe.
Wielkie żarcie …
2012.06.08
Wielkie żarcie …
Wędrując w czerwcu po szlakach Biebrzańskiego Parku Narodowego, np. w rejonie Bagna Ławki, z pewnością zwróci naszą uwagę obecna na wielu roślinach kilkucentymetrowa, szara, z charakterystycznymi rzędami niebieskich (szafirowych) i bordowych plam gąsienica. Jest to gąsienica motyla z rodziny brudnicowatych – brudnica nieparka (Lymantria dispar).
Biebrzańskie kosaćce
2012.05.30
Biebrzańskie kosaćce
Po pierwsze prawidłowa polska nazwa! Ta już znalazła się w tytule – mówimy kosaciec - a nie irys! Ta sama uwaga dotyczy także innych rodzajów tworzących całą rodzinę kosaćcowatych (Iridaceae). Tworzą ją kosaćce (Iris), mieczyki - a nie gladiolusy (Gladiolus) oraz szafrany - a nie krokusy (Crocus).
W Biebrzańskim Parku Narodowym mamy aż 3 gatunki kosaćców!
A co tu tak bzyczy?
2012.05.21
A co tu tak bzyczy?
Ostatnia sesja fotograficzna przyniosła zupełnie nieoczekiwane obserwacje. Chciałem sfotografować masowy wylęg i przeloty jętek (Ephemeroptera). Pierwszych kilka zdjęć zrobiłem z czasami otwarcia migawki w okolicach 1/320 sekundy. Efekt nie był szczególnie interesujący. Deszcz unoszących się w powietrzu owadów pozostawił ślad przypominający cyfrowy szum.

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.