Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:
  • Aktualności przyrodnicze

Treść

MEMENTO MORI …
2012.10.30
MEMENTO MORI …
Pamiętajmy o cmentarzach, nie niszczmy grobów naszych sąsiadów i byłych wrogów. Bez względu na to czy jesteśmy wyznawcami którejś z religii, czy też nie – miejsca pochówku powinny pozostawać w należnym im poszanowaniu.
Z pomocą dla sowy płomykówki
2012.10.26
Z pomocą dla sowy płomykówki
Niecodzienne znalezisko odkryli w połowie października uczniowie jednej ze szkół w dolinie Biebrzy. Znaleźli oni o poranku młodą, nielotną jeszcze płomykówkę. Ptak trafił na przechowanie do sekretariatu szkoły, a o osobliwym gościu poinformowano ornitologów w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Biebrzańska nietota
2012.10.10
Biebrzańska nietota
Nie „nielota” i nie „niemota”, a właśnie NIETOTA! Co może się kryć za tą piękną, polską nazwą? Nasi wszystkowiedzący górale z Tatr na określenie nietoty używają także bardziej trywialnej nazwy, a mianowicie mówią o niej „jeleni rożek”.
Człowiek z liściem na głowie …
2012.10.06
Człowiek z liściem na głowie …
Najważniejszą przyczyną jesiennego wzrostu liczby ludzi z liściem (liśćmi) na głowie jest fotoperiodyzm. W miarę jak jesienne noce stają się dłuższe, procesy starzenia stają się coraz bardziej widoczne – liście zmieniają kolor i zaczynają spadać, prowadząc drzewo do zimowego snu.
Remont mostu w Kuligach rozpoczęty
2012.10.03
Remont mostu w Kuligach rozpoczęty
Na podstawie umowy z dnia 6 września br. pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym a firmą Mój Dom z Drewna Tomasz Waszkiewicz z Jaziewa rozpoczął się remont mostu drewnianego na Jegrznii w Kuligach.
Podglądane z satelity … czyli kto nad Biebrzą jest najstarszy?
2012.09.26
Podglądane z satelity … czyli kto nad Biebrzą jest najstarszy?
Wiek najstarszych naszych biebrzańskich drzew, wśród których większość to dęby szypułkowe (Quercus robur) sięga 300-350 lat. Nie jest to niestety wynik rewelacyjny. W Puszczy Białowieskiej rosną olbrzymie dęby, których wiek sięga 5 stuleci … I tak dla przypomnienia - najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity (Taxus baccata) rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Jego wiek ocenia się na około 1250 lat!
Nie wśród drzew należy zatem szukać najstarszych biebrzańskich organizmów. A jeżeli nie wśród zdrewniałych to czyżby u roślin zielnych?
Działania projektu nabierają rozmachu
2012.09.06
Działania projektu nabierają rozmachu
We wrześniu br. upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia projektu „Renaturyzacja”. Można powiedzieć, że była to faza rozruchowa, która przygotowywała do konkretnych działań na ciekach wodnych i w innych miejscach obszaru projektu. Zakończone zostały inwentaryzacje przyrodnicze, wykonane numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, szereg prac dokumentacyjnych pod dalsze działania projektu. W rezultacie tych prac przyszłe działania w projekcie nabiorą rozmachu.
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
2012.08.31
Bezpłciowy news o skrytopłciowych
Obecnie mało już kto wie co oznacza ten termin, a był używany w nauce kilkadziesiąt lat temu. Skrytopłciowy to nic innego jak kryptogamiczny lub zarodnikowy. To już bliżej naszego dzisiejszego tematu, czyli sztuki odkrywania i poznawania świata grzybów.

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.