Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

77 rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

8 września 2021 r. na Grzędach uczciliśmy pamięć żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 roku w rejonie Osowe Grzędy. 
Przy pomniku w intencji poległych odbyła się msza święta polowa, złożono kwiaty, zapalono znicze. Na uroczyste obchody wspólnie zaprosili: Starostwo Powiatowe w Grajewie, Urząd Miejski w Rajgrodzie, Urząd Miasta Grajewo, Towarzystwo Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych, Nadleśnictwo Rajgród i Biebrzański Park Narodowy. 
Dziękujemy, że mogliśmy razem wspomnieć żołnierską ofiarę i spotkać się przy pomniku w bardzo licznym gronie kilkuset osób: ponad dwudziestu pocztów sztandarowych, okolicznych mieszkańców, parlamentarzystów, samorządowców, harcerzy, delegacji Lasów Państwowych, Wojska Polskiego, druhów OSP, gości z IPN i wielu instytucji. Bardzo licznie w tym roku przybyli na uroczystość uczniowie z kilkunastu szkół. 
W tym roku szczególnym wspomnieniem objęto mieszkańców wsi Grzędy, poświęcono im referat i tegoroczną broszurę. 36 mieszkańców tej wsi zamordowano w 1943 roku za pomoc partyzantom. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna oraz program artystyczny młodzieży grajewskiej.
Dziękujemy wszystkim za udział. Jak co roku, wspólną obecnością wyraziliśmy naszą wdzięczność tym, którzy oddali życie za ojczyznę.
Podczas II wojny światowej niedostępne okolice Czerwonego Bagna dawały schronienie oddziałom AK. W dniach 8/9 września 1944 roku, obozujących tu ok.350 żołnierzy 9. Pułku Strzelców Konnych AK zostało osaczonych przez wielokrotnie większą armię niemiecką. Niemcy otoczyli partyzantów na bagnistym terenie w trójkącie Jegrzni- Ełku- Kanału Woźnawiejskiego. Mimo nierównej walki i tragicznemu położeniu, partyzanci stawili opór. W walkach trwających dwa dni zginęło ok. 100 Polaków, 1500 Niemców. W tej największej bitwie partyzanckiej na Białostoczyźnie życie za ojczyznę oddało wielu mieszkańców okolicznych wsi. Cześć ich pamięci.

Tekst i zdjęcia: Ewa Wiatr (BbPN)

Video TVP Białystok.

Relacja Polskie Radio Białystok.


 

« Powrót

Aktualności:

Ochrona sasanki otwartej

-
2021.09.27  - 

21 września 2021 pracownicy działu Monitoringu Przyrodniczego i Sozologicznego BbPN wraz z pomocą wolontariuszek, w tym harcerek z ZHR Opole, wykonali zabiegi ochrony czynnej na liczącym ponad 100 osobników stanowisku sasanki otwartej. 
 

Relacja z wolontariatu w Biebrzańskim Parku Narodowym.

-
2021.09.27  - 

W minionym tygodniu  w pracach pomagały nam wolontariuszki z ZHR Opole. Sześć harcerek brało udział w różnych działaniach na rzecz Parku. 

Zwycięzcy konkursu „Ogród Przyjazny Przyrodzie” 2021

-
2021.09.23  - 

Relacja z Gali z udziałem Witolda Czuksanowa i Sponsorów konkursu. 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.