Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy czw 1.10, godz 21:30

15°C odczuwalna14°C
992 hPa
8.6 km/h
82%
0 mm

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dziś - 5 grudnia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, z tej okazji składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom pracującym na rzecz Parku. 
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa, wolontariat organizowaliśmy dość ostrożnie. Główne prace z udziałem wolontariuszy prowadzone były w górnym basenie Parku, poza główną siedzibą. Pracujący tam wolontariusze, zaangażowani byli w monitoring gatunków roślin, lipiennika Loesela i skalnicy torfowiskowej. Brali także udział w akcjach ochrony czynnej m.in. zwalczania gatunków inwazyjnych jak niecierpek gruczołowaty, winobluszcz pięciolistkowy, a także pomagali przy grabieniu biebrzańskich łąk po skoszeniu i zbierali śmieci. Miejscem zakwaterowania wolontariuszy była leśniczówka przy kompleksie leśnym Trzyrzeczki. Oprócz pracy na rzecz Parku mieli okazję poznać przyrodę i kulturę basenu górnego Biebrzy, zwiedzili Muzeum Pisanki w Lipsku i odwiedzili kościół w Lipsku. Serdecznie dziękujemy za Waszą pracę i zachęcamy do odwiedzenia nas w przyszłości. Mamy nadzieję, że kontakt z przyrodą Parku wynagrodził Wam trudy pracy. 
Dziękujemy również ekipie młodych filmowców z Mazowsza i Małopolski. Zafascynowali się oni nie tylko pięknem rzeki. Zaciekawiła ich nasza praca, w służbie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przez trzy upalne dni, ekipa 4 wolontariuszy – filmowców, towarzyszyła pracownikom Parku, od świtu do zmierzchu, na bagnach i w leśnych ostępach. Dziękujemy twórcom tego filmowego pomysłu: Karolinie Baranowskiej i Dominikowi Radeckiemu.
Dziękujemy dla Junior Rangers z Goniądza oraz opiekunce wolontariatu, Pani Irminie Sosnowskiej. Młodzieży udało się samodzielnie poprowadzić zimą zajęcia przyrodnicze dla przedszkolaków i zorganizować loterię dla dzieci z Afryki. Dziękujemy też Wolontariuszkom za prowadzenie biura zawodów Biebrzańskiego Biegu Łosia. Miło jest widzieć, jak powierzone zadania czynią z nastolatków skutecznych w działaniu i odpowiedzialnych ludzi.
Szczere podziękowania składamy również harcerkom ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które we wrześniu odbyły jednodniową służbę w ramach wolontariatu. Harcerki wykonały zabiegi ochrony czynnej dla trzech gatunków roślin chronionych jak sasanka otwarta, podejźrzon rutolistny, szachownica kostkowata. Pomagały także w grabieniu łąki utrzymywanej dla zapylaczy i uprzątnięciu ze śmieci Terenowego Ośrodka Edukacyjnego przy Osowcu-Twierdzy.
Dziękujemy wszystkim biebrzańskim wolontariuszom za każde Wasze działania wspierające służbę ochrony przyrody w naszym Parku! Miło jest z Wami pracować, poznawać oraz cieszyć się z Wami pięknem biebrzańskiej przyrody.


Autorki tekstu: Magdalena Marczakiewicz (BbPN), Ewa Wiatr (BbPN)
 

 • Wolontariuszki Junior Rangers w trakcie pomocy przy organizacji Biegu Łosia
 • Wolontariuszka Julia w trakcie liczenia lipiennika Loesela
 • Wolontariusz Błażej wraz z lipiennikami Loesela
 • Nasz długoletni wolontariusz Mateusz na bagnach podczas liczenia lipiennika Loesela
 • Nasi wytrwali wolontariusze Barbara i Jacek z Białegostoku – ekipa specjalna do liczeń lipiennika Loesela
 • Wolontariuszka Katarzyna przy grabieniu łąki biebrzańskiej w górnym basenie
 • Harcerki ZHR po pracy na rzecz Parku
 • Wolontariuszka Maria podczas wykonywania zdjęcia fitosocjologicznego na bagnach
 • Filmowcy - wolontariusze - na Grzędach 24 czerwca br.

« Powrót

Aktualności:

Egzamin na przewodnika po Biebrzańskim Parku Narodowym

Egzamin dotyczący zdobycia uprawnień do oprowadzania turystów po BbPN
2020.11.23  - 

obędzie się w dniu 06.03.2021 r.
(termin nadsyłania zgłoszeń - 01.02.2021 r.)

Twój głos w sprawie trasy S16

Twój głos w sprawie trasy S16
2020.11.20  - 

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dla projektowanych wariantów drogi ekspresowej S16 na odcinku Ełk – Knyszyn. Trasa ma przecinać Biebrzański Park Narodowy. Konsultacje zdalnie przedłużone do 4 grudnia 2020 r. Każdy może wyrazić swoją opinię w tej sprawie.

Konkurs plastyczny „Ptasia zima nad Biebrzą”

Konkurs plastyczny „Ptasia zima nad Biebrzą”
2021.01.25  - 

Kiedy uważnie przyglądałeś się ptakom? Teraz jest dobry czas. To dlatego, że w środku zimy częściej myślimy o losie ptaków i wiele osób je dokarmia. 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.