Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy wt 22.09, godz 20:20

10°C odczuwalna19°C
996 hPa
0 km/h
94%
0 mm

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Grodzisko pod lupą

Kompleks osadniczy w Grodzisku, gm. Suchowola, woj. podlaskie składa się z grodziska, w tradycji ludowej znanego jako Wał (stan.1) i osady przylegającej do niego od północy, wschodu i południa (stan. 2). Oba stanowiska nie były do bieżącego roku przedmiotem szczegółowych badań archeologów. Grodzisko zostało zarejestrowane przez R. Jakimowicza podczas badań powierzchniowych w 1922 r. (jako Grodzisk, gm. Bagny, pow. sokólski). Kolejne badania powierzchniowe przeprowadzano w latach 1955, 1957, 1959, 1966, 1967, 1989, 2017. Na ich podstawie ustalono że powierzchnia grodziska wynosiła około 0,5 ha, osady około 2,5 ha. Chronologia obu stanowisk określona została na podstawie zebranych wówczas zabytków. Dla grodziska był to ogólnie okres wczesnego średniowiecza, dla osady XII–XIII w. i XVI–XVII w.

 W 2020 roku nadszedł czas na powrót. Jako pracownicy Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (K. Piasecka, A. Piasecki) dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i UM w Białymstoku oraz przy współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Państwowym Muzeum Archeologicznym i pomocy wolontariusza Piotra Panufnika przeprowadziliśmy badania weryfikacyjne tego kompleksu osadniczego.

Szeroki wachlarz zastosowanych przez nas metod badawczych (inwazyjnych i nieinwazyjnych) pozwolił uściślić wiedzę o osadzie i grodzisku zarówno pod kątem zakresu przestrzennego jak i chronologicznego. Pomimo że analiza pozyskanych danych nie została jeszcze zakończona, już dziś wiemy, że zarówno grodzisko obwarowane dodatkowo fosą o średnicy około 150 m jak i osada o powierzchni około 9 ha użytkowane były na pewno w X-XII w. Ich rozmiary, jak i chronologia pozwala uznać je za jeden z pierwszych i największych jaćwieskich kompleksów osadniczych. Człowiek powracał tam jeszcze wielokrotnie. Poza śladami osadnictwa wczesnośredniowiecznego odnaleźliśmy również pozostałości po obozach wojskowych (?) i osadnictwie z okresu XVII-XVIII w.

 

Tekst: Aleksander Piasecki (Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku)

 • Model 3D z wynikami badań elektrooporowych.
 • Szkielet (obiekt 5 - osada).
 • Wczesnośredniowieczna jama.
 • Wypełnisko fosy grodziska.
 • Fragment naczynia z X w.(in situ).
 • Fragment naczynia z X w.

« Powrót

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.