Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy wt 22.09, godz 19:40

12°C odczuwalna21°C
996 hPa
0 km/h
99%
0 mm

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Łoś-biegani mimo upału

III edycja Biebrzańskiego Biegu Łosia za nami. W sobotę 22 sierpnia na plaży miejskiej w Goniądzu, w samo południe ruszył bieg na 10 km, w którym wzięło udział 131 zawodników. Wydarzenie zorganizowane było wspólnie przez Biebrzański Park Narodowy, Gminę Goniądz i Nadleśnictwo Knyszyn oraz Goniądzki Serwis Turystyczny www.goniadz.info.pl

Celem biegu jest promowanie naszego regionu i biegania jako sposobu na zdrowy styl życia.

Najlepszym przykładem, jak bieganie służy człowiekowi, jest Pan Tadeusz Dziekoński. To 71-letni mieszkaniec Goniądza, który jako maratończyk jest od początku motorem i „dobrym duchem” imprezy. „W zdrowym ciele zdrowy duch. W tym jednym zdaniu się wszystko zawiera. To niezbędne dla dzieci, dla młodzieży, by od najmłodszych lat się ruszać. Czy to bieganie czy rower, narty, sanki, czy pływanie. Nieważne, to jest niezbędne do życia. Taki człowiek jest wydajniejszy i w nauce i potem w pracy” – mówił przed startem Pan Tadeusz.

Większość tegorocznych zawodników to mieszkańcy województwa podlaskiego, przybyła spora grupa z mazowieckiego, a nawet biegacze z oddalonego setki kilometrów Świnoujścia czy Kórnika. Organizatorów cieszy coraz liczniejszy udział osób z najbliższej okolicy. Pobiegli mieszkańcy miejscowości leżących w sąsiedztwie Biebrzańskiego PN: Goniądza, Moniek, Radziłowa, Bełdy, Suchowoli, Rajgrodu.

W tym roku trasa byłą pętlą: start z Goniądza, przez łąki i lasy w okolicy wsi Szafranki, powrót ścieżką rowerową na plażę miejską.

Zostały pobite dwa dotychczasowe rekordy biegów, zarówno w kategorii mężczyzn jak i kobiet. Warunki były ciężkie ze względu na upał, mimo to pierwszy zawodnik – Bartłomiej Osior z klubu Wioska Biegaczy dotarł nam metę już po 34 min 51 sek. od startu. Najlepszą w kategorii kobiet była Paulina Mikiewicz-Łapińska z KS Podlasie z czasem 40,23 min. Gratulujemy biegaczom wspaniałych rezultatów. Oczywiście gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, ale KAŻDEMU UCZESTNIKOWI. I każdy otrzymał medal. „Nie chodzi o wygrywanie biegów, ale pokonywanie własnych słabości” – podkreślał podczas otwarcia biegu Jan Mela, podróżnik i społecznik który jest od początku ambasadorem Biebrzańskiego Biegu Łosia. Podczas zorganizowanego spotkania w plenerze, każdy uczestnik miał możliwość porozmawiania z gościem specjalnym. Janek opowiadał o przekraczaniu własnych granic i o tym, że „niemożliwe”- to tylko nasza wymówka.

Imprezie towarzyszyła przyjazna atmosfera, jaką stworzyli biegacze. Jak mówili uczestnicy - w tym biegu nie liczy się tylko sportowa rywalizacja. Przyciągają ich uroki przyrody biebrzańskiej, okolicznych lasów. Przybywają na wydarzenie całymi rodzinami, by razem odpoczywać nad Biebrzą, która w tym roku dała wyjątkowe ochłodzenie w upale.

Biebrzański Bieg Łosia zorganizowano dzięki przychylności wielu osób i instytucji. Słowa podziękowania organizatorzy kierują do: Policji, druhów strażaków z OSP Goniądz i Downary, wolontariuszy z grupy Junior Ranger, goniądzkich harcerzy pracujących w biurze zawodów oraz partnerów Biebrzańskiego Biegu Łosia: Pływalni Powiatowej w Mońkach, i Starostwa Powiatowego w Mońkach, Fundacji „Białystok biega”, Koła Gospodyń Wiejskich z Klewianki.

Organizatorzy składają gorące podziękowania za wsparcie sponsorom biegu, którymi w tym roku byli:

Arefiew Top Auto Krupniki, diler Opla i Isuzu

Bank Spółdzielczy w Mońkach

Mir Broker z Białegosotku

Drukarnia PanoramaDruk z Białegostoku

Restauracja Oberża nad Biebrzą z Goniądza

Firma Cukiernicza „Andraka” z Suchowoli

Zakład Mięsny „Kabo” z Choroszczy

„KBS” Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Potoczyzny

Ser „Biebrzański Batalion” z Kramkówki Małej

Gospodarstwo Agroturystyczne „Dolina Biebrzy” z Wrocenia

„Mapen” artykuły biurowe Białystok

Muszyna Cechini

Kongres 590

Stowarzyszenie Czysty Świat

Puma-Line

Nagrody główne w kategoriach open (400, 300 i 200 zł) oraz w kategoriach wiekowych ufundowali organizatorzy. W pakietach nagród znalazły się upominki od sponsorów i partnerów Biegu.

Wyrazy wdzięczności organizatorzy składają Panu Tadeuszowi Dziekońskiemu, czuwającemu nad wyznaczeniem trasy i szczegółami technicznymi.

Obsługę sportową zawodów zapewniła firma Data Sport, a opiekę medyczną grupa Ratownicza „Nadzieja” Łomża.

Dziękując Koleżankom i Kolegom z Nadleśnictwa Knyszyn, Gminy Goniądz i jednostek podległych oraz z Biebrzańskiego PN za prace organizacyjne, wyrażamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.

Relacja z biegu

Wyniki III edycji Biebrzańskiego Biegu Łosia

Tekst: Artur Wiatr (BbPN)

Zdjęcia: Ewa Wiatr (BbPN)

« Powrót

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
  • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.