Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pon 17.06, godz 19:20

22°C odczuwalna24°C
1000 hPa
4.7 km/h
60%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:

Treść

Przyrodniczy obóz grupy Junior Rangers

Młodzież z goniądzkiego gimnazjum, w ramach programu Junior Ranger, uczestniczyła w dwudniowym obozie przyrodniczym, w dniach 16-17 maja br. w Osowcu-Twierdzy.

W tym roku zaplanowano wykonanie domków dla dzikich owadów zapylających (pszczół samotnic, murarek). O pomoc w wykonaniu 15 takich domków, zwróciła się do Biebrzańskiego Parku Narodowego Gmina Goniądz. W ramach współpracy z Gminą, pracownicy Parku wykonali drewniane konstrukcje, natomiast grupie Junior Rangers przypadła w udziale ich konserwacja oraz uzupełnienie trzciną. Cięcie trzciny na równe odcinki, z uwzględnieniem położenia kolanek, okazało się bardzo pracochłonne. Przez sześć godzin pracy udało się ukończyć pięć domków, przygotowanie pozostałych przewidziano na kolejne spotkania wolontariuszy, we współpracy z Zakładem Usług Komunalnych w Goniądzu. Domki staną wkrótce w przestrzeni miejskiej w Goniądzu, na skwerach zieleni.

Podczas warsztatów edukacyjnych młodzież poznawała tajniki życia owadów, ich zagrożenia ze strony dzisiejszej cywilizacji. Zajmowano się ogrodami przyjaznymi przyrodzie i metodami wspierania dzikich zapylaczy. Majowy termin obozu, więc obowiązkowo w programie ptaki! Junior Rangers uczestniczyli w terenowej wyprawie z ornitologiem, Panią Agnieszką Henel z BbPN. Podczas obozu młodzież pomagała też w pracach na polu namiotowym.     

Serdeczne podziękowania kierujemy do Jednostki Wojskowej w Osowcu-Twierdzy za noclegowanie grupy w koszarach, do Nauczycieli za opiekę, Pani Irminy Sosnowskiej za organizację. Młodym Junior Rangers dziękujemy za pracę w służbie przyrodzie.

 

Program Junior Ranger to międzynarodowa inicjatywa stowarzyszenia Europarc, polegająca na tworzeniu grup młodych wolontariuszy. Młodzież pod opieką pracowników parków narodowych dba o lokalną przyrodę. W Europie jest ok. 5000 osób należących do Junior Ranger, zrzeszonych w ponad 80 grupach w blisko 20 krajach. Junior Rangers działają przy Biebrzańskim Parku Narodowym od 2014 r., dotychczas jako jedyna taka grupa w Polsce.

Więcej o Programie tutaj.

Tekst i zdjęcia: Ewa Wiatr, BbPN

« Powrót

Aktualności:

Sprzedaż biomasy

2019.02.27  - 

Informujemy, że na mocy Zarządzenia nr 4/2019 z dnia 27 lutego 2019 r. prowadzona jest sprzedaż biomasy pozyskanej kosztem nabywcy z gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Nowy numer Naszej Biebrzy

-
2019.06.13  - 

Ukazał się 49 numer parkowego czasopisma dla dzieci i młodzieży "Nasza Biebrza". 

Wytrwała walka z łubinem trwałym

-
2019.06.11  - 

Od początku czerwca trwa akcja usuwania łubinu trwałego. Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego pracują na Grzędach, na śródleśnych polanach przy szlakach turystycznych. 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.