Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy sob 25.05, godz 12:20

21°C odczuwalna22°C
991 hPa
9.7 km/h
47%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:

Treść

Krzyż z Lipowego Grądu

W Biebrzański m Parku Narodowym, są miejsca szczególne i wyjątkowe, nie tylko pod kątem przyrodniczym, ale też takie, które na stałe wpisały się w historię tej ziemi… Lasy „Czerwonego Bagna”, „Grzędy”, lub „Piekielne Wrota „ są tego doskonałym przykładem. To na tych terenach bohaterska grupa polskich żołnierzy i partyzantów toczyła nierówną walkę o wolność z niemieckim okupantem. Po dzień dzisiejszy odnajduje się tu ślady po tej krwawej bitwie.  Niektóre miejsca zostały upamiętnione poprzez krzyże pomniki czy nagrobki.

Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie „Lipowy Grąd” - zagubione wzniesienie wśród bagien. Położone ono jest w tzw. „Trójkącie”, pomiędzy rzeką Jegrznią, Kanałem Woźna wiejskim, a rzeką Ełk. To właśnie tu w ukryciu stacjonował 9 Pułk Strzelców Konnych w czasie słynnej bitwy na Grzędach w roku 1944. Od lat stał tu duży drewniany krzyż wyniosły ponad bagna, przypominający te dzieje.

  Zeszłego roku krzyż poddając się upływowi czasu przepróchniał i wywrócił się.  Jako pracownicy Służby Parku odpowiedzialni za te piękne, i dziewicze tereny, staramy się dbać także o to, aby historia tych tragicznych wydarzeń nie uległa zapomnieniu. Kiedy przy codziennym monitoringu przyrodniczym i patrolu znaleźliśmy krzyż leżący w trawach - postanowiliśmy, że odnowimy go i ponownie postawimy w tym samym miejscu, szanując w ten sposób także prace tych, którzy posadowili krzyż przed nami.  Uznaliśmy też zgodnie to, aby zabezpieczyć dodatkowo krzyż tak, aby mógł przez następnych wiele lat górować nad bagnami i przypominać o dzielnych ludziach walczących o wolność tej ziemi.

 Pomimo trudności z dotarciem na to miejsce z materiałami budowlanymi, nie załamaliśmy się niewygodami… Z wielkim zaangażowaniem zabraliśmy się za to zadanie.  Cement, woda, kamienie deski, śruby, farba oraz narzędzia do pracy, trafiły do celu. Krzyż został oczyszczony, odnowiony i gruntownie zabezpieczony impregnatem. Otrzymał też bardzo solidną podwalinę w postaci cementowego cokołu wypełnionego pod ziemią, co najmniej 1 metrem sześciennym betonu.  Do umocowania krzyża przygotowaliśmy solidnych rozmiarów metalowy kształtownik, który zacementowany, stał się doskonałą podporą i stopą, do której przymocowaliśmy na mocne śruby drewnianą konstrukcję krzyża.  Na koniec pracy uprzątnęliśmy teren i wtopiliśmy w beton starą tabliczkę informującą o tym, kto i kiedy stacjonował w tym miejscu.

Zadanie zostało wykonane, a każdy z nas, biorący udział w tej szlachetnej pracy poczuł radość, że w jakimś stopniu przyczynił się do przedłużenia pamięci o tym miejscu, tych ludziach i tych tragicznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej.

Tekst: Darek „Szary Wilk” Karp – St. Strażnik w O.O. Basenu Środkowego Północ

Zdjęcia: Krzysztof Henel , Darek Karp

« Powrót

Aktualności:

Sprzedaż biomasy

2019.02.27  - 

Informujemy, że na mocy Zarządzenia nr 4/2019 z dnia 27 lutego 2019 r. prowadzona jest sprzedaż biomasy pozyskanej kosztem nabywcy z gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

"Ratowanie sowy"

„Fascynujący Dzień Roślin” odbędzie się w innym (jesiennym) terminie

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.