Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Błąd połączenia z bazą czujników

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy nd 20.10, godz 16:30

18°C odczuwalna24°C
997 hPa
0 km/h
77%
0 mm

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:

Treść

Łosiowa choinka

W lasach w czasie zimy na młode drzewa czyha wielu „amatorów”. Jednym z nich jest łoś. Drzewa iglaste preferowane zimą przez łosia na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego to przede wszystkim sosna i świerk. Według różnych źródeł udział sosny w zimowej diecie łosi może wahać się od 42 do 93%. Żołądek łosia składa się z czterech części, a silnym procesom fermentacji sprzyja odpowiednia mikroflora jelitowa. Zimą większość biebrzańskich łosi przenosi się z torfowisk do borów, jednak w zależności od grubości pokrywy śnieżnej dieta łosia w poszczególnych latach może się różnić. Jeżeli jest dużo śniegu to w diecie łosia zmniejsza się udział roślin runa. Zimą najczęściej można dostrzec łosie w lasach w których przeprowadza się trzebieże. Kilka razy udało mi się zimą  dostrzec łosia klęczącego na drodze i wylizującego z drogi sól. Ponadto w zimowej diecie łosia odnajdziemy pędy drzew, krzewów i krzewinek a nawet porosty. Jednak bezwzględnie najciekawszym miejscem, z którego  biebrzański łoś pozyskiwał świerkowe igliwie, był cmentarz w Downarach, otóż pewnej zimy jeden z łosi wyspecjalizował się w zjadaniu tamtejszych wieńców pogrzebowych. Na dolnym zdjęciu widać świerk obgryziony zimą przez łosia przypominający bonsai, gdyby ktoś zechciał go odpowiednio przystroić, byłoby to najbardziej oryginalne drzewko (szczególnie w okresie bożonarodzeniowym).

Tekst i zdjęcia: Andrzej Mydliński (BbPN)

« Powrót

Aktualności:

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
2019.12.05  - 

Święto to ustanowiono przez ONZ w 1985 roku dla uhonorowania ludzi, którzy pomagają i pracują bezinteresownie. Z tej okazji załoga Biebrzańskiego Parku Narodowego składa gorące słowa podziękowania. 

Nabór na stanowisko referenta ds. ochrony przyrody

2019.12.05  - 

Biebrzański Park Narodowy ogłasza nabór na stanowisko referenta ds. ochrony przyrody w Dziale Opinii i Uzgodnień Środowiskowych (2 etaty na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika). Termin składania dokumentów: do 23 grudnia 2019 r. do godziny 15:00. Więcej szczegółów na stronach Biuletynu Informacji Publicznej

Relacja w wydarzenia w Kawiarni Zachodnia

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.