Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • NATURA 2000
 • RAMSAR
 • Europarc
Nawigacja:

Treść

Palą się nasze bagna

Wiosenna susza i obniżony poziom wody gruntowej w naszym regionie stwarzały niebezpieczeństwo powstawania pożarów na terenie naszego Parku. Już od kwietnia z niepokojem wypatrywaliśmy ich w terenie. Niestety nie udało się tego uniknąć. Już w czerwcu powstał pożar w okolicy Polkowa, a w lipcu w pobliżu wsi Mogielnica i Jaziewo. Początkowo były to pożary powierzchniowe, które stosunkowo szybko zostały ugaszone przez jednostki PSP i OSP. Niestety żar, który tlił się jeszcze w kępach traw szybko rozpalił wysuszone górne warstwy torfu. Taki pożar nazywamy podpowierzchniowym. Jest on bardzo trudny do ugaszenia i wymaga najczęściej dużego nakładu środków, sił i czasu. Na szczęście szybkość jego postępowania jest bardzo nikła i często ugaszony jest dopiero przez duże opady deszczu, a nawet aż po podniesieniu się poziomu wody gruntowej.
Jaka jest przyczyna powstawania pożarów na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego? Hmm….. trudno jest nam to jednoznacznie określić. Często jest to bezmyślne wypalanie traw. Może to być niedopałek papierosa lub żar z katalizatora samochodu stojącego na wysuszonej łące. Podejrzewamy też umyślne podpalenia z różnych powodów.
Jeszcze w ostatnich dniach , we wrześniu, w okolicy wsi Jagłowo zgłoszono pożar, który objął obszar około 8 ha suchych traw i trzcinowisk. W jego gaszeniu brało udział 11 jednostek Straży Pożarnej. Bardzo pomocnym w jego gaszeniu był spektakularny dwukrotny nalot samolotu gaśniczego. Na szczęście był to pożar tylko powierzchniowy, który nie przeszedł w formę pożaru torfu. 
Dlatego zwracamy się o ostrożne obchodzenie się z ogniem – chwila nieuwagi czy też świadome podpalenie może powodować trudne do zwalczenia pożary torfowisk czy lasów niosąc ze sobą bardzo duże straty gospodarcze, finansowe i przyrodnicze. Akcje gaśnicze angażują wiele służb( począwszy od strażaków) oraz osób i są bardzo kosztowne. Kosztami obciążone jest całe społeczeństwo.
Warto też wspomnieć, że ochrona przeciwpożarowa to ważna dziedzina funkcjonowania Parku.  Działalność ta wielokrotnie wspierana była ze środków zewnętrznych przeznaczonych na zakup sprzętu czy usług. W 2017 r. przy wsparciu finansowym NFOŚiGW zakupiliśmy 3 samochody patrolowo-gaśnicze. Kolejnego wsparcia udziela nam fundusz leśny. Z jego środków sfinansowano            m.in. wyposażenie Punktu Alarmowo- Dyspozycyjnego w Goniądzu, dyżury przeciwpożarowe, zakupiono sprzęt gaśniczy, przegląd kamery przeciwpożarowej,  remont drogi dojazdowej do pożarów, wykonanie tablic ostrzegawczo-informacyjnych p-poż.
Pragniemy podziękować ww. za wsparcie oraz Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom z OSP za wszelką i bardzo ofiarną pomoc udzielaną przy gaszeniu pożarów.

Tekst: Jerzy Rolnik, Artur Wiatr (BbPN)
 

 • autor: PT

« Powrót

Aktualności:

Ograniczenia w Basenie Środkowym Północ

Ograniczenia w Basenie Środkowym Północ
2019.02.14  - 

w związku z zamknięciem dla pojazdów drogi na Grzędach z dniem 14.02.2019 .

Po co w Parku lizawki i trzebieże?

-
2019.02.14  - 

W celu zmniejszenia wypadkowości w obszarze działania Biebrzańskiego Parku Narodowego od pięciu lat wykładana jest sól do lizawek, urządzeń służących do podawania zwierzynie soli, często z różnymi dodatkami.

Bociany w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach

Bociany w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach
2019.02.08  - 

Chociaż zima w pełni bociany z ORZ w Grzędach mają się dobrze. Obecnie w Ośrodku przebywa pięć bocianów. 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Kampania edukacyjna MŚ
 • Ministerstwo Środowiska
 • Biebrzańskie Wieści
 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Pogoda doliny Górnej Biebrzy
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom
 • Certyfikat POT 2005
 • Centrum Informacji Natura 2000

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.