Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • RAMSAR
Nawigacja:

Treść

Nur z pudełka

Nur czarnoszyi to rzadki, wędrowny ptak umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek wymarły w kraju. Najczęściej widujemy go na przelotach. Największym zagrożeniem nurów są sieci rybackie, w które wpada nurkując za rybami. Czy tylko sieci?

Czasem nury wpadają w pułapkę własnego przystosowania do życia. Nogi nura, przesunięte do tylnej części ciała sprawiają, że ptaki te świetnie nurkują i bardzo szybko pływają pod wodą. Jednak na lądzie poruszają się bardzo bezradnie. Co więcej nie podniosą się z ziemi do lotu bez lustra wody. To bywa niekiedy ich utrapieniem.
Taki właśnie przypadek spotkał naszego bohatera, który myląc asfaltową jezdnię z rzeką wylądował w okolicach Radziłowa. Gdyby nie pomoc nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie, Pana Mariusza Kaszaka i Pani Doroty Mroczkowskiej, biedak pewnie zginąłby potrącony przez samochód. Dzięki ich interwencji nur trafił to Parku. Po wstępnych oględzinach okazało się, że ptak jest zdrowy i można go zwrócić naturze. Po wyjściu z pudełka i pierwszych chwilach spędzonych na wodzie ptak wyglądał na bardzo szczęśliwego. Zanurkował raz, drugi, trzeci, spojrzał w naszym kierunku niczym w podzięce  i .... tyle go widzieliśmy.
Tekst: Artur Wiatr
 

Raz jeszcze dziękujemy nauczycielom z Radziłowa za wrażliwość i akcję ratunkową. Podobny przypadek z nurem miał miejsce kilka lat temu.

  • autor: P.Tałałaj, data: 2011-06-13

« Powrót

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Europarc
  • Biebrzańskie Wieści
  • Nasza Biebrza
  • Darowizny
  • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.