Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Banery z lewej strony

NATURA 2000
RAMSAR
Europarc

Treść

2008 Komunikat Końcowy

III Mistrzostwa Europy VII Mistrzostwa Polski

w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody

6 września 2008 roku

Organizatorzy:
Biebrzański Park Narodowy
Urząd Gminy Trzcianne

Partner Projektu:
WWF Polska

Komunikat Końcowy

Mistrzostwa odbyły się 6 września 2008 r. na Bagnie Ławki w pobliżu wieży widokowej przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Mistrzem Europy w na rok 2008 został (po raz czwarty) Wiesław Szklanko uzyskując czas 4,11 min i wspólnie z bratem Eugeniuszem ponownie zostali drużynowymi Mistrzami Europy i Polski.

W konkurencji dla specjalistów wystartowało łącznie 28 dwuosobowych drużyn w tym: 

  • gminy biebrzańskie - 9 zespołów,
  • polskie parki narodowe - 6 zespołów : Biebrzański PN, PN Gór Stołowych, Narwiański PN, PN Ujścia Warty, Wigierski PN, Tatrzański PN
  • reprezentacje zagraniczne - 7 zespołów: Belgia, Białoruś (2), Słowacja, Węgry oraz łączony zespół USA i Kanady
  • reprezentacje Polski -6 zespołów: z Gdyni, z Krakowa, z gminy Kórnik i gminy Tykocin, Jednostka wojskowa w Osowcu, Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne.

Do konkurencji dla zaproszonych gości o nagrodę wójta gminy Trzcianne przystąpiło 15 osób reprezentujących instytucje, stowarzyszenia, gminy, parki narodowe. Wśród gości najlepszy był Jerzy Pietrewicz – Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Mistrzostwa odbyły się jak przy pięknej, wręcz upalnej pogodzie. Rywalizacja kosiarzy jak zwykle dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek (ufundowany przez Zajazd Zalesie), obejrzeć pokaz klepania kos czy też nabyć pamiątki znad Biebrzy. Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały zespoły „Maki” z Łomży oraz „Jaśki” z Radziłowa.

Nagrody rzeczowe ufundowały: Husqvarna, Pfleiderer, Marszałek Województwa Podlaskiego, Mlekpol Grajewo, Biebrzański Park Narodowy, Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Benefia. Nagrody pieniężne sfinansował Urząd Gminy Trzcianne.

 1. Wyniki konkurencji drużynowej otwartej

Miej sce

 
Zespół
Miejsco wość/ Państwo
Zawodnicy
Czas [mm:ss]
Punkty karne
Wynik [mm:ss]
Wynik drużyny [mm:ss]
1
 
Wiśnia
Dawidowizna
Szklanko Wiesław
04:11
1
05:11
11:16
(gm. Goniądz)
Szklanko Eugeniusz
05:05
1
06:05
2
 
Sporovski Zapowiednik
Białoruś
Brynkovich Viktor
04:59
1
05:59
11:43
Pashkevich Anatol
05:44
0
05:44
3
 
Mróz
Trzcianne
Mróz Leopold
04:31
1
05:31
11:44
Krypno (gm. Trzcianne)
Popławski Eugeniusz
06:13
0
06:13
4
 
Tatrzański PN
 
Staszel Andrzej
05:35
1
06:35
12:20
 
Krupa Jan
04:45
1
05:45
5
 
Sokoły
Wyszowate
Wiszowaty Andrzej
05:51
1
06:51
13:04
 (gm. Trzcianne)
Wiszowaty Jan
06:13
0
06:13
6
 
Skład Osowiec
Osowiec-Twierdza
Szklanko Adam
06:24
0
06:24
13:18
Jędrzejczak Tomasz
06:54
0
06:54
7
 
Biebrzański PN
 
Szabłowski Stanisław
05:14
2
07:14
13:26
 
Niebrzydowski Jarosław
05:12
1
06:12
8
 
Štátne lesy Tatranského národného parku 
Słowacja
Gazda Michal
06:00
1
07:00
14:32
Gazda Bogusz
06:32
1
07:32
9
 
Mocarze
Kołodziej
Mocarski Bogdan
04:31
0
04:31
15:03
 (gm. Trzcianne)
Mocarski Sebastian
09:32
1
10:32
10
 
Grajewiacy
Grajewo
Skubich Zygmunt
06:44
1
07:44
15:18
Budne (gm. Goniądz)
Paliwoda Marek
06:34
1
07:34
11
 
Sporovski Zapowiednik
 Białoruś
 
Rudski Aliaksandr
06:37
1
07:37
15:49
Kazlovich Ruslan
06:12
2
08:12
12
 
Štátne lesy Tatranského národného parku (Słowacja)
 
Majerczak Juraj
06:59
3
09:59
17:17
 
Pitoniak Paweł
07:18
0
07:18
13
 
 Belgia
 Belgia
Guanret Martin
09:19
0
09:19
19:53
 
Luck van Aschen
08:34
2
10:34
14
 
Kulka
Trzcianne
Pezowicz Zbigniew
08:42
0
08:42
20:24
(gm. Trzcianne)
Dąbrowski Tadeusz
11:42
0
11:42
15
 
Sąsiedzi
Chojnowo
Stypułkowski Tadeusz
07:37
1
08:37
20:50
 gm. Trzcianne
Amonowicz Cezary
11:13
1
12:13
16
 
Wysoccy
Tykocin
Wysocki Jerzy
06:20
2
08:20
21:20
Tykocin
Wysocki Aleksander
10:00
3
13:00
17
 
Hortobagy National Park
Węgry
Tota Laszlo
10:03
0
10:03
21:21
Humga Peter
10:18
1
11:18
18
 
Narwiański PN
 
Sidorowicz Janusz
07:34
2
09:34
22:05
 
Mojsa Andrzej
11:31
1
12:31
19
 
Brzoza
Gdynia
Skabara Igor
10:22
1
11:22
23:35
Gdynia
Skabara Paweł
12:13
0
12:13
20
 
Chojnowiacy
Chojnowo
Szeszko Stanisław
10:08
0
10:08
24:20
 (gm. Trzcianne)
Falkowski Czesław
14:12
0
14:12
21
 
Małopolanie
Kraków
Nowak Bartłomiej
07:31
2
09:31
24:25
Kraków
Kotlinowski Jerzy
12:54
2
14:54
22
 
PN Ujście Warty
 
Turek Józef
12:23
0
12:23
24:59
 
Cieślik Łukasz
11:36
1
12:36
23
 
Kruki
Wyszowate
Rzędzian Janusz
13:24
0
13:24
27:19
 (gm. Trzcianne)
Stefański Andrzej
11:55
2
13:55
24
 
 USA /Kanada
 USA /Kanada
Nawrocki Przemysław
13:10
0
13:10
30:55
 
Thalman Coror
14:45
3
17:4
25
 
Kórnik
Kórnik
Żegleń Józef
09:23
2
11:23
33:36
Kórnik
Bugzel Kazimierz
20:13
2
22:13
 
 
PN Góry Stołowe
 
Włodarz Zenon
09:34
0
09:34
dyskwa- lifikacja
 
Dubicki Janusz
10:16
0
10:16
 
 
Wigierski PN
 
Bogdanowicz Jerzy
 
 
 
dyskwa-lifikacja
 
Milewski Andrzej
 
 
 
 
 
OTF
 Osowiec-Twierdza
Karniej Waldemar
 
 
 
Złamana kosa
Dariusz Mocarski
 
 
 

2. Klasyfikacja Parków Narodowych:

1

 
Sporovski Zapowiednik 1
Białoruś
11:43
 
2
Tatrzański PN
12:20
 
3
Biebrzański PN
13:26
4
Štátne lesy Tatranského národného parku 1
Słowacja
14:32
5
Sporovski Zapowiednik 2
Białoruś
15:49
 
6
Štátne lesy Tatranského národného parku 2
Słowacja      
17:17
 
7
Belgia
19:53
8
Hortobagy National Park
Węgry
21:21
9
Narwiański PN
22:05
10
PN Ujście Warty
24:59
 
PN Gór Stołowych
dyskwalifikacja
 
 
Wigierski PN
dyskwalifikacja
 


3. Przyznano specjalne nagrody za najlepszą jakość koszenia:
Pezowicz Zbigniew i Tadeusz Dąbrowski (gmina Trzcianne) – nagrodę ufundował WWF


4. Wyniki finału indywidualnego
 

Miejsce

 
Zawodnik
Czas [mm:ss]
Punkty karne
Wynik [mm:ss]
1
Szklanko Wiesław
03:11
1
04:11
2
Mocarski Bogdan
03:17
1
04:17
3
Mróz Leopold
03:47
1
04:47
4
Popławski Eugeniusz
04:59
0
04:59
5
Szklanko Adam
05:03
0
05:03
6
Pashkevich Anatol
03:09
2
05:09
7
Brynkovich Viktor
03:10
2
05:10
8
Wiszowaty Jan
05:13
0
05:13
9
Szklanko Eugeniusz
04:19
1
05:19
 
Krupa Jan
 
 
dyskwalifikacja


5. Do konkurencji „O Wójtową Osełkę” przystąpili

Nr

 
Zawodnik
Instytucja
1
Władysław Skalny
Liga Ochrony Przyrody 
2
Fabian Pavol
Štátne lesy Tatranského národného parku Słowacja
3
Antoni Kalisz
Gmina Kórnik
4
Lars Lachmann
OTOP
5
Michalle Biskup
USA – Ambasada
6
Jerzy Witold Pietrewicz
Bank Ochrony Środowiska
7
Chowaniec Józef
Tatrzański Park Narodowy
8
Maria Gąsienica-Chmiel
Tatrzański Park Narodowy
9
Edward Klimaszewski
PODR Szepietowo
10
Tadeusz Kondrat
były KZPN
11
Władysław Łukasik
Agencja Rynku Rolnego
12
Mioduszewski  Józef
były Poseł
13
Janusz Nowacki
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
14
Krzysztof Górski
OTOP
15
Dariusz Bogdan
Ministerstwo Gospodarki


6. Obsługa mistrzostw:

  • Zdzisław Dąbrowski (gmina Trzcianne) – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
  • Andrzej Grygoruk (BPN) – Przewodniczący Mistrzostw
  • Wojciech Dudziuk (BPN) – Sędzia Główny
  • Halina Zub (BPN) – Sekretariat
    przy współudziale pracowników Biebrzańskiego PN i Urzędu Gminy Trzcianne


7. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami:

  • Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Minister Środowiska


8. Sponsorzy Mistrzostw:

  • Bank Ochrony Środowiska
  • Bank BPH
  • Benefia
  • Husqvarna
  • PZU Grajewo
  • Pfleiderer
  • Mlekpol Grajewo
  • Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Zajazd Zalesie Mońki
  • Miledali

 

Galeria: Biebrzańskie Sianokosy 2008

Aktualności:

Biebrzański wieczór z sowami w Kawiarni & Bistro Zachodnia

Biebrzański wieczór z sowami w Kawiarni & Bistro Zachodnia
2017.09.26  -  20 października (piątek) br. o godz. 18:00.

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków
2017.09.25  -  Biebrzański Park Narodowy oraz OTOP zapraszają 1 października godz. 13:30 do Trzciannego

Odlatują bociany – co słychać u bociana z nadajnikiem?

Odlatują bociany – co słychać u bociana z nadajnikiem?
2017.09.13  -  Niemal wszystkie bociany białe odleciały już z Polski, kierując się przez Bosfor i Bliski Wschód na zimowiska w Afryce. Jednak nie wszystkie się śpieszą, wśród nich jest nasz bocian z Ośrodka Rehabilitacji na Grzędach z nadajnikiem.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Kampania edukacyjna MŚ
Darowizny
Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.