Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • NATURA 2000
 • RAMSAR
Nawigacja:
 • Aktualności Parku

Treść

biebrzański kłusownik

 

Autor o sobie i o książce
Już ponad 40 lat doświadczeń z tą najpiękniejszą z polskich rzek... Zawsze chciałem być bardziej biebrzański, niż „miastowy”. Wychowałem się na tłustym mleku od dolistowskich krów. Każdą wolną chwilę, ferie, wakacje, urlopy, spędzałem na Biebrzą. Czasem z kamerą, aparatem, wędką, a czasem z rolnikami na polu. Pieliłem z nimi machorkę, kopałem torf, piłem tanie winko, zwoziłem do stodół zboże i siano. Wejście w środowisko było ułatwione; w pięćdziesięciu procentach mam dolistowskie geny. Od zawsze jednak mieszkam i pracuję w Ostrołęce. Tu jest moja rodzina. Mimo to zawsze tęsknię za klimatami Biebrzy, za drewnianym mostem, starą pychówką wuja, za łosiami i największym bielikiem jakiego znam (wyjątkowe podobieństwo) – moją ciocią Wacławą („Sami swoi” to przy niej pikuś).
Ta książka, to mniej lub bardziej udana próba krótkiego opisu tego, co spotyka mnie tam za każdym razem, gdy tylko przekroczę Narew w Wiźnie – granicę mojego raju. To Biebrza jest tu głównym bohaterem… nie Maciek i Małgorzata. Dlaczego taki tytuł powieści: ”Biebrzański kłusownik”? Bo Maciej utożsamia mniejszość, dla której sprawy materialne nie są najważniejsze. Jest to jednak trudne do zrozumienia przez konsumpcyjnie nastawione, kapitalistyczne społeczeństwo. Mój „kłusownik” to człowiek płynący pod prąd rzeki, człowiek, który otrzymuje swoistą łatę, bo zbyt wiele w nim oporu, niepoprawności i niezależności. Myślałem o uzupełnieniu tekstu zdjęciami, które bardzo często nawiązują do treści książeczki.
Marek Syguła
 
w/w książkę można przeczytać korzystając z internetowego portalu <POCZYTAJ.TO>

 

 

  [treść archiwalna]
 • autor: CW, data: 2011-10-26

biebrzański kłusownik

 • -
  [treść archiwalna]

« Powrót

Aktualności:

Zmiana lokalizacji pierwszego dnia 75. Wszechnicy Biebrzańskiej

75. Wszechnica Biebrzańska pt. „Fascynujący Świat Roślin".
2022.01.25  - 

Informujemy, że organizacja pierwszego dnia wykładowego 75. Wszechnicy Biebrzańskiej tj. 29 stycznia 2022r., została przeniesiona z Mediateki w Mońkach i odbędzie się ostatecznie w siedzibie Parku tj. Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

Feriolandia ruszyła

Feriolandia ruszyła
2022.01.25  - 
Ruszyły ferie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, czyli "Biebrzańska Feriolandia". W poniedziałek odbyła się pierwsza piesza wycieczka terenowa. Poszukiwaliśmy tropów i innych śladów zwierząt.

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?

Co łączy motyle Szczerbówki ksieni i biebrzańskie łosie?
2022.01.21  - 

Szczerbówki ksieni to motyle nocne średniej wielkości, o głęboko wyszczerbionych brzegach pierwszej pary skrzydeł, stąd nazwa gatunku. Łosi nie trzeba nikomu przedstawiać ...

 

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Europarc
 • Biebrzańskie Wieści
 • Nasza Biebrza
 • Darowizny
 • Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.