Dane kontaktowe
Osowiec-Twierdza 8,
19-110 Goniądz
tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021
Intranet
Konkurs Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym rozstrzygnięty
Zakończył się konkurs Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym. W finale, który odbył się 3 czerwca, wzięło udział 66 uczniów z 23 szkół podstawowych. Organizatorem konkursu był Biebrzański Park Narodowy, a partnerem została PGE Polska Grupa Energetyczna. Nagrody dla uczestników ufundowała Fundacja PGE.
W piątek, 3 czerwca 2022 roku w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy odbył się finał 27. edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym. Wzięło w nim udział 66 uczniów z 23 szkół podstawowych. Finaliści rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Wyniki wyłoniły 10 najlepszych uczestników, którzy wzięli udział w drugim etapie finałowym, gdzie w obecności pozostałych uczniów, nauczycieli i pracowników Parku odpowiadali na pytania dotyczące biebrzańskiej przyrody, historii i kultury. Rozpoznawali miejsca na mapie Parku, a także głosy ptaków, żywe okazy ulistnionych pędów drzew i krzewów oraz przedstawione na zdjęciach obiekty, rośliny i zwierzęta żyjące nad Biebrzą.
W czasie, gdy uczniowie pisali test, nauczyciele wysłuchali prelekcji pt. „Łowcy zbieracze z epoki kamienia” autorstwa Adama Wawrusiewicza z Muzeum Podlaskiego w Białystoku.
Kolejnym punktem wydarzenia były prelekcje skierowane do nauczycieli i uczniów na temat ptaków Biebrzańskiego Parku Narodowego, autorstwa Oliwiera Myki – ornitologa, biologa, przewodnika po Biebrzańskim PN oraz prelekcja pt. „Zwierzęta okiem ukrytej kamery autorstwa Marcina Kostrzyńskiego – dziennikarza, autora książek o tematyce przyrodniczej oraz wielu cyklicznych programów o przyrodzie polskiej.
Szkoła | Imię i Nazwisko | I Etap | II Etap | SUMA punktów | MIEJSCE |
Zespół Szkolno-Przedszkolny Wizna | Anna Staszek | 26 | 44 | 70 | I |
SP Jaświły | Oliwia Głódź | 25 | 38 | 63 | II |
SP w Suchowoli | Daniel Ryszkiewicz | 24 | 39 | 63 | II |
SP w Suchowoli | Joanna Skibicka | 24 | 38 | 62 | III |
SP w Czerwonce | Martyna Fiedorowicz | 23 | 31 | 54 | Wyróżnienie |
Zespół Szkolno-Przedszkolny Wizna | Julia Mucharska | 23 | 30 | 53 | Wyróżnienie |
SP w Przytułach | Julia Góralska | 23 | 29 | 52 | Wyróżnienie |
SP w Czerwonce | Karolina Żadziłko | 23 | 27 | 50 | Wyróżnienie |
Społeczna SP Augustów | Zuzanna Rółkowska | 25 | 21 | 46 | Wyróżnienie |
Społeczna SP Augustów | Kamila Czulewicz | 24 | 15 | 39 | Wyróżnienie |
Maks. ilość punktów możliwa do zdobycia: | 27,5 | 60 | 87,5 |
Wszystkim dziesięciu zwycięzcom tegorocznego Konkursu gratulujemy.
Nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników konkursu, w tym laureatów i wyróżnionych, a także dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu o łącznej wartości ponad 10 tys. zł ufundowała Fundacja PGE.
Konkurs odbywał się na wysokim poziomie merytorycznym, co zostało docenione przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Dzięki temu laureaci miejsc 1-3 uzyskają dodatkowe punkty na świadectwie, uwzględniane w postepowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich (zarządzenie Nr 11/2022 Podlaskiego Kuratora Oświaty).
Od 1996 roku, gdy konkurs odbył się po raz pierwszy, wzięło w nim udział ok. 4500 uczniów mieszkających w najbliższym sąsiedztwie Parku. Śledząc losy jego laureatów można zauważyć, że konkurs zachęcił ich do rozwijania przyrodniczej pasji i dalszego kształcenia w tym kierunku. Wielu laureatów wiąże swoją ścieżkę zawodową z kierunkami przyrodniczymi.
Grupa PGE od lat prowadzi działania i projekty mające na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Spółka aktywnie angażuje się w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Wspiera Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy w działaniach na rzecz ochrony przyrody, projektach edukacyjnych i naukowo-badawczych. PGE wspiera także Nadleśnictwo Gryfino w rewitalizacji pomnika przyrody jakim jest Krzywy Las. W 2021 roku PGE została partnerem strategicznym Ligi Ochrony Przyrody by wspólnie realizować działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
PGE od 22 lat prowadzi program „Lasy Pełne Energii”, którego celem jest ochrona klimatu i stanu wód gruntowych oraz odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Partnerami programu są nadleśnictwa z całej Polski. W ramach programu, pracownicy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną i lokalnymi społecznościami sadzą drzewa na terenach wskazanych i przygotowanych przez leśników.
Od początku trwania programu pracownicy PGE posadzili ponad 770 tysięcy drzew w całej Polsce.