Banery

  • Tu honorujemy kartę dużej rodziny
  • Polskie Parki Narodowe
  • bilety online eparki.pl
  • RAMSAR
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • NATURA 2000
  • ograniczenia

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 
19-110 Goniądz

tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021

sekretariat@biebrza.org.pl

Intranet

Intranet - Logowanie

Ekwipunek i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Przebywanie wśród dzikiej przyrody, poza dużą ilością miłych wrażeń, może być w niektórych przypadkach niebezpieczne. Prosimy o zabieranie ze sobą dokumentów tożsamości oraz numery telefonów wszystkich osób, które mają zostać powiadomione w razie wypadku. Zalecane są też posiadanie przy sobie informacji na temat wszelkich dolegliwości medycznych i przyjmowanych leków. Poza odpowiednim ekwipunkiem, warto zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń,  podczas zwiedzania Parku. Niektóre z nich wymieniliśmy poniżej. 

Dehydratacja – odwodnienie, istotne zmniejszenie całkowitej ilości wody w organizmie, często łączy się z utratą elektrolitów.

Drogi – mogą się po nich poruszać różne pojazdy, ciągniki, samochody, rowerzyści, wiele dróg w Parku jest publicznych.

Dzikie zwierzęta – w większości przypadków dzikie zwierzęta trzymają się w znacznym oddaleniu od ludzi. Oprócz chorób, które przenoszą (wścieklizna, choroby pokleszczowe, choroby zakaźne) mogą być agresywne i stanowić poważne zagrożenie dla ludzi. W większości przypadków bliskiego spotkania należy spokojnie nie odwracając się oddalić. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się matki z młodymi, zaskoczone w miejscach swych legowisk, zwierzęta spłoszone przez innych użytkowników lasu. 

Hipertermia – przegrzanie organizmu.

Hipoglikemia - poziom cukru we krwi może spaść nie tylko w czasie dużego wysiłku fizycznego ale również kilkanaście godzin po jego zakończeniu. Wiedza o tym, jak jej zapobiegać jest związana z dobrą znajomością własnego organizmu. Ogólnie zalecane jest regularne spożywanie zbilansowanych posiłków. Wyposażenie się w odpowiednie przegryzki. Indywidualnie dla każdego powinien wypowiedzieć się lekarz.

Hipotermia – wyziębienie organizmu.

Martwe i obumierające drzewa – drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suche konary, dziuple, huby (owocniki grzybów) mogą w każdej chwili się przewrócić lub złamać się konar. Szczególną ostrożność należy zachować podczas wichur i silnych wiatrów.

Nierówny teren – korzenie, pnie po ściętych drzewach, gałęzie, wyrobiska torfu, żeremia bobrowe, opuszczone i zamieszkałe nory zwierząt, zarośnięte rowy, wysokie kępy traw (tzw. stołki),  bunkry, budynki i ich ruiny, stare studnie mogą być przyczyną złamań, otarć, zwichnień, skręceń, upadku z utratą przytomności.

Niewypały i niewybuchy – w wielu miejscach w Parku znajdują się miejsca, gdzie w czasie wojen dokonywano intensywnego bombardowania lub składowano potajemnie amunicję, granaty, materiały wybuchowe. Miejsca te znajdują się daleko poza wyznaczonymi szlakami aczkolwiek nie wyklucza się możliwości odnalezienia pojedynczych okazów. Prosimy o niezwłoczne powiadomienie policji w przypadku odnalezienia takich przedmiotów.

Polowania indywidualne i zbiorowe – głownie redukcyjne celem zmniejszenia ilości zwierzyny. Teren polowań powinien być odpowiednio oznakowany a wiadomość o nich udostępniona na stronie właściwej miejscowo gminy. Na terenie Parku zdarzają się sporadycznie.

Prace leśne – stosownie oznakowany obszar, na którym dokonuje się ścinki drzew, zrywki i wywozu drewna z lasu. Obowiązuje na nich bezwzględny zakaz wstępu.

Rośliny i grzyby – nie należy spożywać owoców, liści, kłączy, łodyg i kwiatów oraz grzybów. Mogą one powodować poparzenia chemiczne w bezpośrednim kontakcie, ponadto znaczna ilość gatunków może powodować poważne konsekwencje zdrowotne takie jak omamy, gorączka, wymioty, biegunka, lub nawet śmierć.

Sidła i wnyki – jest to zagrożenie trudne do oszacowania pod względem prawdopodobieństwa zaistnienia zagrożenia. Nie możemy jednak wykluczyć, czy kłusownicy czegoś w lesie nie pozostawili. O znalezieniu podobnych przedmiotów prosimy o niezwłoczny kontakt.

Spotkanie z  obcymi – jak do tej pory nie stwierdzono obecności kosmitów, ale należy bezwzględnie pamiętać, że oprócz nas, w Parku jest wielu ludzi korzystających w różny sposób z jego dobrodziejstw. Pamiętajmy o szanowaniu cudzej własności, zakazie schodzenia ze szlaków, odpowiednim ekwipunku na dłuższe spacery i powiadamianiu zaufanych osób gdzie się udajemy.

Śliska nawierzchnia - wiele drewnianych kładek turystycznych, platform i schodów przy wieżach widokowych zamienia się po opadach deszczu czy śniegu w powierzchnię, gdzie bardzo łatwo o upadek. Między innymi z tego względu miejsca te są wyłączone z turystyki rowerowej. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż taka przygoda może się skończyć bolesną kontuzją.

Ukąszenia przez kleszcze – ukąszenia przez kleszcze może nosić za sobą ryzyko wielu poważnych chorób: Ludzka anaplazmoza granulocytarna (GHA), ludzka erlichioza monocytarna (HME), gorączka Q, Rickettsia slovakia i Rictettsia raoltii 
(Tibola/Debonel), Bartonelloza, babeszjoza, Bolerioza, Kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Ukąszenia przez owady – w przypadku większości owadów pojedyncze  użądlenia lub ugryzienia nie są dla człowieka groźne. Wyjątek stanowią owady typu pszczoły, osy, szerszenie, na które możemy być uczuleni, bądź użądleni w miejscach zagrażających życiu. Wielokrotne użądlenia mogą zagrażać życiu. 

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Jest to jednocześnie gatunek chroniony. Największe osobniki osiągają nawet do 85 cm długości. Często występuje na leśnych polanach obrośniętych mchem torfowym i borówką bagienną. Można ją także spotkać w różnych w szczelinach, między kamieniami, pod strąconymi pniami drzew czy w norkach drobnych gryzoni. Aktywność przejawia wiosną i latem. Żmije nie są agresywnymi zwierzętami. Atakują wyłącznie, gdy czują się zagrożone poprzez odcięcie drogi ucieczki, nagłym zbliżeniem człowieka lub próbą dotknięcia ich kijem bądź nogą. Co robić w przypadku ukąszenia? Jeżeli zauważysz na skórze dwie punktowe ranki, położone od siebie w odległości ok 1 cm:
- upewnij się, że zwierzę uciekło,
- wezwij pomoc, podając swoją lokalizację oraz numer kontaktowy,
- postarać się uspokoić osobę poszkodowaną,
- zlokalizować miejsce ukąszenia i ostrożnie polać je czystą wodą,
- załążyć jałowy opatrunek, starając się nie uciskać miejsca ukąszenia,
- unieruchomić ukąszoną kończynę, by zapobiec przedostaniu się jadu do krwioobiegu,
- w miarę możliwości przenieść osobę bliżej, 
- w sytuacji, gdy transport do szpitala zajmuje dłużej niż 30 minut, zakłada się opaskę uciskową powyżej miejsca rany, starając się jednocześnie kontrolować ukrwienie kończyny, by uniknąć ryzyka martwicy tkanek.
Jeśli do ok. 10 minut od kontaktu ze żmiją nie pojawi się ani obrzęk i ani zaczerwienienie w okolicy ukąszenia, można podejrzewać, że jad nie został wpuszczony. Warto jednak dmuchać na zimne i w przypadku podejrzenia ukąszenia nie lekceważyć także innych objawów jak np.: ból i zasinienie skóry w miejscu ukąszenia, krwotok z rany czy tkliwość w miejscu ukąszenia, a także dolegliwości wpływające na cały organizm: uczucie ogólnego osłabienia, gorączka, senność, znużenie, zaburzenia świadomości, trudności w oddychaniu, zaburzenia rytmu serca, wypieki na twarzy, widoczne na skórze bąble pokrzywkowe, poty, dreszcze, wymioty, biegunka oraz obrzęk węzłów chłonnych.
Jak zapobiegać ukąszenia przez żmiję?
Wybierając się na wycieczkę w teren (las, skałki, torfowiska itp.), pamiętaj, aby założyć wysokie obuwie i zwracaj uwagę, po czym stąpasz. Jeśli w trakcie trekkingu chcesz odpocząć, sprawdź miejsce, w którym zamierzasz usiąść. Jeśli natrafisz na żmiję, nie zaczepiaj jej, nie próbuj złapać i nie zagradzaj drogi. Przed atakiem żmija najczęściej głośno syczy w ramach ostrzeżenia, dlatego nie wykonuj gwałtownych ruchów. Aby uchronić się przed atakiem żmii, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i miej przy sobie małą apteczkę. Nie wchodź w miejsca niesprawdzone i rozglądaj się, czy w Twoim pobliżu nie ma żmii.
na podstawie: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/ukaszenie-przez-zmije-zygzakowata-co-robic/

Warunki meteorologiczne (zmiany pogody) - śnieg, lód, burza, silny wiatr, leżąca na drzewach znaczna warstwa śniegu, wysoki poziom wód powierzchniowych, susza mogą być przyczyną poważnych wypadków, od złamań, poprzez wpadnięcia pod lód, poślizgnięcia się i związane z tym kontuzje, przygniecenie przez złamane ciężarem śniegu, trafione piorunem  lub podmuchem wiatru drzewo lub konar. Utonięcie w zalanym grząskim rowie, torfowisku wysokim lub oczku wodnym. Zalecamy upewnienie się czy w danym miejscu nie zarządzono zakazu wstępu na szlak lub do lasu. Zmiany pogodowe w ostatnich czasach występują na naszym obszarze bardzo szybko (z godziny na godzinę), zalecane jest odpowiednie przygotowanie ekwipunku do ponad kilkugodzinnych wypraw.

Zagrożenia w podróży - podczas każdej podróży należy uważać na to, by nie stracić pieniędzy i nie zostać oszukanym. Ważne jest pilnowanie cennych przedmiotów (lornetki, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe) przed kradzieżami i nie pozostawianie ich w widocznych miejscach w zaparkowanym samochodzie (miejsca postojowe w Parku są najczęściej niestrzeżone). 

Zatrucia organizmu - Zjedzenie owoców, liści, łodyg, bulw, korzeni z nieznanych lub źle rozpoznanych roślin, wypicie przegotowanej, nieuzdatnionej lub nieprzefiltrowanej wody.

Życzymy bezpiecznego zwiedzania!

Wstecz