Dane kontaktowe
Osowiec-Twierdza 8,
19-110 Goniądz
tel. +48 85 738 0620,
85 738 3000
fax +48 85 7383021
Intranet
Światowy Dzień Pszczół
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół
W sobotę postawiliśmy na Barwiku kłodę bartną stojącą. Wykonawcą dzieła i prelegentem był nasz nieoceniony kolega Karol Wilczewski. W Światowym Dniu Pszczół (u nas Bartnictwa) przypomnieliśmy zarówno niezwykłe zwyczaje pszczół jak i ich (nie)zwyczajną rolę w zapylaniu. Wszystkim pszczołom niezależnie od wielkości życzymy łatwego zapylania 😊
Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom!
W Światowym Dniu Pszczół w Biebrzańskim PN obchodziliśmy przekornie Dzień Bartnictwa. Nie wszyscy wiedzą że pszczoły to bardzo bogata w gatunki rodzina. W Polsce można doszukać się ponad 400 gatunków.
Pszczoła miodna nie jest zagrożona, mimo to najbardziej kojarzy się z problemami ochrony pszczół i reszty zapylaczy. Czy słusznie? Niestety nie do końca bo jest to gatunek społeczny i wspierany przez człowieka.
Większość pszczół (pszczołowatych) to gatunki samotnie zakładające gniazda lub jak trzmiele tworzące niewielkie rodziny.
„Dzicy zapylacze” są w kiepskiej kondycji głównie ze względu na zmiany w środowisku i stosowanie pestycydów. Konkurencja ze strony pszczół z ula w takiej sytuacji może być ostatnim ciosem.
Każdy z nas może chronić pszczoły!
- - Jeśli możesz zostaw kawałek ogrodu dzikim kwiatom.
- Nie masz ogrodu? Możesz zagospodarować swój balkon lub pobliski trawnik.
- Siej i sadź rośliny które są przyjazne pszczołom i kwitną w różnych terminach. - - Nie musisz w ogrodzie wszystkiego sprzątać - owady zimują w ściółce, pod liśćmi lub w zeszłorocznych łodygach.
- Dla własnego zdrowia i dla pszczół unikaj stosowania pestycydów.
- Latem stawiaj poidełka wypełnione wodą i kamykami przydadzą się nie tylko pszczołom.
Tekst: Bogdan Browarski