Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy czw 4.06, godz 22:40

6°C odczuwalna17°C
982 hPa
0 km/h
96%
0 mm

Banery z lewej strony

 • Ministerstwo Środowiska
Nawigacja:

Treść

KOMUNIKAT ZBIORCZY - POŻAR 2020

Grzędy - po pożarze cz. 2

Mija miesiąc od pożaru w Parku. Jak obecnie wyglądają pożarzyska? Zapraszamy na fotoreportaż z Grzęd.

https://www.biebrza.org.pl/275,news-pt?tresc=8247

 • data: 2020-05-25

Grzędy - po pożarze

Dwa tygodnie po pożarze w dolinie Biebrzy widać już odradzającą się z popiołów przyrodę. Tempo wiosennego wzrostu roślin nie jest jednak zbyt duże z powodu trwającej suszy. Fotoreportaż z wizyty na Grzędach porównujący te same miejsca w dniu pożaru i obecnie. 

Fotoreportaż: https://www.biebrza.org.pl/275,news-pt?tresc=8219

 • autor: P. Tałałaj, data: 2020-05-11
 • Grzędy dwa tygodnie po pożarze 2020

Informacja o stanie po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym

Informacja  z dnia 28 kwietnia 2020 r.

 • Obszar objęty pożarem to 5.526 ha w tym 4.580 w granicach BbPN i 946 ha otuliny (enklawa Lasu Wroceńskiego). W tej powierzchni było 3.305 ha gruntów Skarbu Państwa i 2.221 ha gruntów prywatnych
 • Roślinność objęta pożarem
 • Straty w awifaunie
 • Straty w pozostałych grupach zwierząt
 • Uruchomiony zostanie kompleksowy monitoring pożarzyska pod katem wpływu pożaru na przyrodę biebrzańską
 • mapy zmian zasięgi pożaru

Pełna informacja o stanie po pożarze: https://www.biebrza.org.pl/1151,informacja-o-stanie-po-pozarze-w-bbpn

 • data: 2020-04-28

Wsparcie finansowe w walce z pożarem

Informacja o zbiórce środków finansowych "darowizna pożar 2020" na rachunek bankowy Biebrzańskiego Parku Narodowego na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych .

Zakończenie zbiórki: 5 maja 2020 roku o godz. 24.00.

WYŚWIETL SZCZEGÓŁY

 • Podsumowanie zbiórki "Darowizna Pożar 2020"

Informacja PSP o akcji gaszenia pożaru

Informacja  Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku  z 27 kwietnia 2020 roku

Po godzinie 15.00, w niedzielę 26 kwietnia 2020 roku po tygodniu zostały zakończone działania gaśnicze na  terenie Biebrzańskiego Parku Narodowym. Około godziny 17.00 teren działania został przekazany Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu, z zaleceniem monitorowania pogorzeliska. Poszczególne siły ratownicze rozpoczęły powrót do swoich baz. Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego  będą patrolowały i dozorowały pogorzelisko przez kolejne dni. 

Najdłużej strażacy dogaszali i patrolowali obszar Lasku Wroceńskiego lecz w godzinach popołudniowych również tam wszelkie działania gaśnicze zostały zakończone. Trwa zwijanie sprzętu i ponad 4 tysięcy metrów głównych magistrali gaśniczych węży 110.

W dniu 26.04 w działaniach zaangażowane były zarówno siły ratownicze z województwa podlaskiego jak również odwody operacyjne w postaci kompanii ze szkoły aspirantów w Poznaniu i Krakowie oraz kompani gaśniczych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie w rejonie działań pracowało 27 zastępów gaśniczych, 160 strażaków i 50 żołnierzy WOT. Jednakże każdego dnia w działaniach gaśniczych brało udział ok. 350 strażaków PSP i OSP oraz ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Biorąc pod uwagę fakt rotacji ratowników – w działaniach gaśniczych od początku, tj. 19.04 zaangażowanych było ok. 1500 strażaków. Dodatkowo przy gaszeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego udział brali lub pośrednio zaangażowani byli przedstawiciele: Lasów Państwowych, BPN, Policji, Straży Granicznej, Wojsk Inżynieryjnych, Marszałek i jednostki samorządowe, Wojewoda, mieszkańcy okolicznych miejscowości, harcerze i wolontariusze oraz wiele innych instytucji i stowarzyszeń  – co daje liczbę osób liczoną w tysiącach.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom akcji zarówno z jednostek PSP, Ochotniczych Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Biebrzańskiego Parku Narodowego, samorządów terytorialnych, ze szczególnym uwzględnieniem Burmistrza Goniądza, , Lasów Państwowych, Wojska Polskiego, a także lokalnym mieszkańcom, którzy przez cały czas wspierali strażaków w walce z żywiołem. Szczególne podziękowania kierujemy także do wszystkich osób dobrej woli, którzy swoją pracą, zaangażowaniem ułatwiali tą skomplikowana akcję gaśniczą. Dziękujemy także wszystkim podmiotom i osobom, którzy nieodpłatnie przekazywali pomoc rzeczową przyczyniając się tym samym do końcowego sukcesu.

DZIĘKUJEMY!!!

 • Akcję gaszenia pożaru prowadziła Państwowa Straż Pożarna
 • Informacje bieżące zamieszcza KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W BIAŁYMSTOKU na swojej stronie http://straz.bialystok.pl
 • fotorelacja z Grzęd z 23.04.2020 r. tutaj
 • data: 2020-04-27

Pomagamy zwierzętom

Dostajemy z całej Polski bardzo dużo ofert pomocy dla zwierząt które ucierpiały w pożarze. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach i działający przy nim gabinet weterynaryjny „Leczniczówka" jest przygotowany do przyjmowania nagłych przypadków i niesienia profesjonalnej pomocy. NA MIEJSCU CZUWA LEKARZ WETERYNARII. Więcej informacji

Aktualności:

Jak szybko rosną ptaki!

Ponowne otwarcie punktu informacji turystycznej w Grzędach

Poznajemy pióra ptaków.

-
2020.05.29  - 

Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes).

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.