Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Banery z lewej strony

NATURA 2000
RAMSAR
Europarc

Treść

Sala Ekspozycyjna CEiZ BPN w Osowcu - Twierdzy

W Sali Ekspozycyjnej CEiZ BPN prezentowane są eksponaty spreparowanych zwierząt. Obecnie kolekcja liczy 35 gatunków i stale się powiększa. Wszystkie eksponaty pochodzą z wypadków drogowych i kolejowych oraz padłych zwierząt.

Jako park narodowy preferujemy ekspozycje malarskie i rzeźbiarskie. Jednak artystyczne spojrzenie na florę i faunę bagien biebrzańskich, nie zawsze trafia do odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Przygotowana przez nas wystawa stanowi cząstkę tego, co można zobaczyć w naturze. Umożliwia ona jednak zapoznanie się z wyglądem zwierząt, ich rozmiarami. Daje wyobrażenie jak wyglądają zwierzęta w rzeczywistości, które na dodatek trudno jest zaobserwować.

Prezentowane eksponaty zostały wkomponowane w swoje naturalne środowisko. Stoją na kępach turzyc i mchu. Ptaki zostały umiejscowione na pniach i konarach drzew, bobrom towarzyszą zgryzy. Wszystko to ogląda się na tle panoramy biebrzańskich bagien, co stwarza duży stopień naturalności. Wśród zwierząt wyróżnia się duża klempa z dwoma łoszakami. W grupie jeleniowatych znajduje się również sarna i kozioł. Towarzyszy im nieodłączny mieszkaniec bagien - dzik. Wśród drapieżników dominuje wilk. Pięknie prezentują się też lis, jenot, tchórz, kuna domowa, kuna leśna. Obok wspomnianych już bobrów, wypatruje swojej zdobyczy wydra, za nią skrywa się niepozorny piżmak. Nie brakuje również zająca oraz prowadzącego nocny tryb życia - borsuka. Z ptaków drapieżnych możemy obejrzeć: myszołowy, krogulca, kobuza. Ptaki wodno-błotne reprezentują: łąbędź niemy, żuraw, bąk, bączek, gęś białoczelna, nur czarnoszyi oraz nur rdzawoszyi. Na konarach drzew dostrzec można kolorowego dzięcioła zielonego i szarego, niepozornego lelka.

Po środku Sali znajduje się gablota, w której zainscenizowaliśmy toki batalionów. Znajduje się w niej 10 różnie ubarwionych samców, rywalizujących o jedną samiczkę.

Zapraszamy do zwiedzenia Sali Ekspozycyjnej !!!

Aktualności:

Ornitho.pl - internetowa baza obserwacji ptaków

Ornitho.pl - internetowa baza obserwacji ptaków
2017.02.21  -  Biebrzański Park Narodowy zachęca do korzystania z portalu ornitho.pl
Ornitho.pl jest internetową bazą danych mającą na celu gromadzenie i udostępnianie obserwacji ptaków w Polsce.

Za nami wycieczka promująca „Światowy Tydzień Mokradeł”

Za nami wycieczka promująca „Światowy Tydzień Mokradeł”
2017.02.16  -  W dniu 15 lutego br. Biebrzański Park Narodowy zorganizował otwartą wycieczkę terenową na ścieżkę edukacyjną „Barwik”.

Numer 47 Naszej Biebrzy już dostępny

Numer 47 Naszej Biebrzy już dostępny
2017.02.16  -  Pojawił się kolejny numer czasopisma Biebrzańskiego Parku Narodowego "Nasza Biebrza". Zachęcamy do lektury, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Geoportal Biebrzańskiego PN
Darowizny
Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.