Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Banery z lewej strony

NATURA 2000
RAMSAR
Europarc

Treść

Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt

Hodowla Zachowawcza Konika Polskiego

Jesienią 2004 roku dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i WFOŚiGW w BPN utworzono Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.

Konik polski jest prymitywną rasą charakteryzującą się dużą wytrzymałością, odpornością na choroby oraz łagodnym temperamentem i usposobieniem. Idealnie także nadaje się do wolnej hodowli, dobrze znosi mróz i przebywać może cały rok na dworze. Rozległe obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego stanowią dogodne miejsce do jego hodowli. Obecność konika na tych terenach sprzyja hamowaniu sukcesji zaroślowo - drzewiastej obejmującej coraz większe przestrzenie otwartych ekosystemów bagiennych Parku. Koniki bowiem chętnie zgryzają zielone pędy, obgryzają korę i przyczyniają się tym samym do ograniczenia procesów zarastania bezleśnych torfowisk.

Na potrzeby OHZ ogrodzono obszar około 190 ha zlokalizowany w O.O. Grzędy, obejmujący naturalne łąki bagienne i po części tereny leśne. Do celów hodowlanych zaadaptowano stodołę, wybudowano wiatę i wykonano 2 wodopoje. 25 listopada 2004 roku wpuszczono pierwszy tabun - 12 koników. Planowane jest powiększenie liczebności stada w latach 2005 - 2006 o kolejne osobniki zakupione w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Wydarzenia w OHZ Konika Polskiego

Koniki polskie w Biebrzańskim PN część 2 - artykuł w magazynie "Hodowca i Jeździec"

Przegląd hodowlany stada koników polskich w OHZKPiRZ -wrzesien 2016

Urodziny w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt -marzec 2016 r.

Koniki polskie w Biebrzańskim PN -artykuł w magazynie "Hodowca i jeździec"

Przegląd hodowlany stada koników polskich

Dołączenie ogiera do tabunu w OHZ

Wiosna w OHZ Konika Polskiego

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

Wiosną 2003 roku Biebrzański Park Narodowy oddał do użytku nowy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Obwodzie Ochronnym Grzędy.
Każdego roku do Parku zgłaszają się ludzie pragnący przekazać znalezione osierocone bądź też ranne zwierzęta. Były to m. in. młode łosie, sarny, dziki, pisklęta orła bielika, orlika krzykliwego, różne gatunki sów, bociany i łabędzie. W wielu przypadkach Park ze względu na brak odpowiednich pomieszczeń, ani przewidzianych na ten cel funduszy, zmuszony był odmawiać opieki nad tymi zwierzętami, które w końcu przejmowali prywatnie pracownicy Parku lub trafiały do ogrodów ZOO.

W 1996 roku na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w O. O. Grzędy, na pow. 9,81 ha utworzono zagrodę w celu przechowywania osieroconych łosi. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom ludzi, którzy traktują Park Narodowy jako instytucję zobligowaną do opieki nad rannymi, chorymi czy też osieroconymi zwierzętami, a głównie w celu zwiększenia zakresu działalności Parku w dziedzinie ochrony fauny, od września 2002 roku na bazie tej zagrody tworzony był Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Jest to możliwe dzięki uzyskanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Teren zagrody pokryty jest różnowiekowym i różnorodnym pod względem siedliskowym drzewostanem, co zapewnia doskonałą osłonę i warunki bytowania zbliżone do naturalnych. Wybudowano dwa duże wybiegi dla ssaków drapieżnych (wilk, borsuk) oraz izolatkę w której przebywać będą nowo przyjęte zwierzęta, a także cztery woliery dla różnych gatunków ptaków. Zwierzęta będą miały zapewnioną karmę, sztuczne i naturalne wodopoje oraz pomoc weterynaryjną. Po okresie rekonwalescencji i usamodzielnieniu się będą wypuszczane na wolność. Pozostaną jednak te, które ze względu na zbytnie oswojenie czy też kalectwo nie poradzą sobie w naturze.

 

Zwracamy się z apelem by znajdowane młode ale zdrowe i pozornie osierocone zwierzęta pozostawiać w terenie.

Często rodzice pozostawiają swoje potomstwo bez chwilowej opieki ale zawsze do nich wracają. Stąd nasza interwencja może spowodować więcej szkody i w konsekwencji odrzucenie młodego przychówku.
autor: A.Chwaliński

Wydarzenia w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt

Bociany zimujące w Polsce -styczeń 2017

Co zrobić, gdy znajdziemy ptaka potrzebującego pomocy -lipiec 2016

 

Aktualności:

Egzamin na przewodnika po Biebrzańskim Parku Narodowym

Egzamin na przewodnika po Biebrzańskim Parku Narodowym
2017.04.28  -  Egzamin na przewodnika po Biebrzańskim Parku Narodowym

Wyróżnienie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

Wyróżnienie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego
2017.04.26  -  Wyróżnienie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

„Smaki Pogranicza” na Targach

„Smaki Pogranicza” na Targach
2017.04.19  -  Biebrzański Park Narodowy zaprasza na Biebrzańskie Targi w niedzielę, 30 kwietnia br.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Kampania edukacyjna MŚ
Nasza Biebrza
Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.