Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:
  • Turystyka
  • FAQ - najczęściej zadawane pytania

Treść

Dlaczego pies musi być zawsze na smyczy?

Pies biegający po Parku zagraża zwierzynie. Jako pies bezpański może zostać zastrzelony przez myśliwego, który nie poniesie żadnych konsekwencji. Pies w lesie, według przepisów polskiego prawa, nie może być puszczany luzem. Nawet jeśli według właścicieli jest bardzo dobrze ułożony – musi być na smyczy. Nawet najlepiej wychowany pies, który nie pogonił nigdy żadnej zwierzyny, może zrobić to w lesie. Tutaj ilość zapachów jest ogromna.  Szczególnie pies miejski, rozemocjonowany pobytem na łonie przyrody i natłokiem bodźców, może dla zabawy pogonić sarnę, która nagle wyskoczy pośród drzew. W większości wypadków nie wystarczy wówczas wołanie - pies pobiegnie i zawróci dopiero, gdy dopadnie dzikie zwierzę, albo gdy zwyczajnie się znudzi. Pamiętajmy również, że pies niekoniecznie musi sarnę złapać i pogryźć, aby zrobić jej krzywdę - wystarczy, że pogoni ją dłużej przez las, a sarna może po prostu paść ze stresu. W okresie wiosennym jeleniowate mają na wychowaniu młode. Przestraszone przez psa mogą je porzucić, skazując małe sarenki i jelonki na śmierć.

Zakaz wprowadzania psów w Biebrzańskim Parku Narodowym obowiązuje na szlakach Czerwonego Bagna, Brzezin Kapickich oraz na szlakach wodnych.

Opracowanie: zespół udostępniania, na podstawie: Poradnika „Turysto! Szanuj środowisko!” wyd. Lasy Państwowe

« Powrót

Aktualności:

Ochrona sasanki otwartej

-
2021.09.27  - 

21 września 2021 pracownicy działu Monitoringu Przyrodniczego i Sozologicznego BbPN wraz z pomocą wolontariuszek, w tym harcerek z ZHR Opole, wykonali zabiegi ochrony czynnej na liczącym ponad 100 osobników stanowisku sasanki otwartej. 
 

Relacja z wolontariatu w Biebrzańskim Parku Narodowym.

-
2021.09.27  - 

W minionym tygodniu  w pracach pomagały nam wolontariuszki z ZHR Opole. Sześć harcerek brało udział w różnych działaniach na rzecz Parku. 

Zwycięzcy konkursu „Ogród Przyjazny Przyrodzie” 2021

-
2021.09.23  - 

Relacja z Gali z udziałem Witolda Czuksanowa i Sponsorów konkursu. 

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.