Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:
  • Turystyka
  • FAQ - najczęściej zadawane pytania

Treść

Czy nie wystarczy, że dookoła Parku jest dużo użytkowanych łąk? Najdziksze tereny Parku mogłyby pozostać wolne od działalności rolniczej.

Oprócz zaprzestania koszenia na części gruntów, kolejnym niekorzystnym zjawiskiem jest intensyfikacja użytkowania łąk, wiążąca się m.in. z przeorywaniem, podsiewaniem oraz stosowaniem dużych dawek nawozów. Utrzymywana w ten sposób łąka pozwala na zebranie kilku pokosów w ciągu roku, ale wśród wysianych traw brak rzadkich roślin, różnorodnych owadów, nie jest to też odpowiednie siedlisko lęgowe dla ptaków, których gniazda są niszczone przez pracujący sprzęt. Jak wspomniano wyżej, na gruntach Biebrzańskiego Parku Narodowego prowadzi się działania, których celem jest zapewnienie rzadkim gatunkom związanym z terenami otwartymi optymalnych miejsc do życia. Temu właśnie służy koszenie niezgodne z zasadami gospodarki rolniczej nastawionej na duży plon: jednokrotnie w ciągu roku, w późnych terminach (najczęściej od sierpnia do listopada), bez prowadzenia dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. 

Opracowanie: zespół ds. dzierżaw

« Powrót

Aktualności:

Ochrona sasanki otwartej

-
2021.09.27  - 

21 września 2021 pracownicy działu Monitoringu Przyrodniczego i Sozologicznego BbPN wraz z pomocą wolontariuszek, w tym harcerek z ZHR Opole, wykonali zabiegi ochrony czynnej na liczącym ponad 100 osobników stanowisku sasanki otwartej. 
 

Relacja z wolontariatu w Biebrzańskim Parku Narodowym.

-
2021.09.27  - 

W minionym tygodniu  w pracach pomagały nam wolontariuszki z ZHR Opole. Sześć harcerek brało udział w różnych działaniach na rzecz Parku. 

Zwycięzcy konkursu „Ogród Przyjazny Przyrodzie” 2021

-
2021.09.23  - 

Relacja z Gali z udziałem Witolda Czuksanowa i Sponsorów konkursu. 

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.