Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:
  • Turystyka
  • FAQ - najczęściej zadawane pytania

Treść

Dlaczego zamiast tradycyjnego koszenia kosą wykorzystywany jest ciężki sprzęt?

 Najlepszym dla przyrody sposobem koszenia jest ręczne wykaszanie kosą tradycyjną. Niestety, w dobie mechanizacji rolnictwa umiejętność koszenia kosą niemal całkowicie zanikła. Koszenie ręczne na dużą skalę nie jest możliwe także z przyczyn organizacyjnych i finansowych. Prowadzenie zabiegów na dużych powierzchniach (na terenie Parku corocznie kosi się ok 2 tys. ha) wymaga zatem stosowania innych rozwiązań. Najcenniejsze siedliska, które mogłyby ulec zniszczeniu wskutek przejazdu ciężkiego sprzętu wciąż są koszone ręcznie, najczęściej przy użyciu kosy spalinowej. Sprzęt mechaniczny może być natomiast wykorzystywany w miejscach, gdzie nie powoduje on uszkodzeń darni i wierzchniej warstwy gleby. Osoby koszące grunty BbPN muszą przestrzegać pewnych zasad, przede wszystkim zaczynać pracę od środka i kierować się na zewnątrz powierzchni, co pozwala zwierzętom na ucieczkę. Nie można też prowadzić prac w ciągu pierwszych dwóch godzin po wschodzie słońca i dwóch ostatnich godzin przed zachodem. Pozwala to m.in. uniknąć płoszenia żurawi na noclegowiskach oraz łosi i jeleni w okresie bukowiska i rykowiska. Wśród pojazdów mechanicznych poruszających się po biebrzańskich bagnach uwagę zwracają ratraki: pojazdy wykorzystywane do ubijania śniegu na stokach narciarskich, które nad Biebrzą zostały zaadaptowane do koszenia łąk. Ratrak, choć jest dość ciężki, z uwagi na zastosowanie gąsienic, lepiej, niż ciągnik radzi sobie w terenie podmokłym, tworzy też mniej kolein w trakcie przejazdu.

Opracowanie: zespół ds. dzierżaw

« Powrót

Aktualności:

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu pn. „Zwierzęta Nocy”.

82. rocznica walk pod Wizną

82. rocznica walk pod Wizną
2021.09.09  - 

Obrona pod Wizną we wrześniu 1939 r. przeszła do historii jako jedna z tych bitew, które określane są mianem „polskich Termopil”. 11 i 12 września 2021 r. w Wiźnie odbędą się uroczyste obchody upamiętniające tamte wydarzenia i ofiarność polskich żołnierzy.

77 rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

-
2021.09.09  - 

8 września 2021 r. na Grzędach uczciliśmy pamięć żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 roku w rejonie Osowe Grzędy. 

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.