Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Treść

Woliera oblotowa dla ptaków

W ramach jednej z dwunastu oddolnych inicjatyw realizowanych w ramach  projektu  organizowanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze pn. Inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski Wschodniej” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ośrodku rehabilitacji zwierząt w BbPN została postawiona woliera oblotowa dla ptaków szponiastych.

Woliera ma za zadanie stworzenie dogodnych warunków ptakom, które po leczeniu i rehabilitacji w ośrodku rehabilitacji zwierząt są przygotowywane do wypuszczenia na wolność. Ptaki poszkodowane w różnego rodzaju wypadkach w początkowym okresie leczenia przebywają w klatkach uniemożliwiających im nadmierne poruszanie (np. skrzydłami przy złamaniach skrzydeł), w celu zmniejszenia ryzyka pogłębienia urazu oraz przyspieszenia czasu rekonwalescencji. Następnie są przenoszone do większej woliery na czas rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Ostatnim etapem jest pobyt ptaka w wolierze oblotowej, gdzie może swobodnie rozprostować skrzydła, ćwiczyć latanie i żerować. Dopiero po upewnieniu się, że ptak jest w pełni sprawny, zwierzę może wrócić do środowiska naturalnego.

Woliera oblotowa sprawdza się również w przypadku wypuszczania na wolność młodych ptaków, które trafiły do ośrodka w bardzo młodym wieku i były odchowywane przez człowieka. W wolierze oblotowej młode ptaki mogą ćwiczyć latanie oraz żerowanie przed wypuszczeniem ich na wolność, dzięki czemu mamy pewność, że poradzą sobie w środowisku naturalnym.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: woliera dla bocianów.

 

  • autor: Agnieszka Tylkowska, data: 2017-10-03
  • Rozpoczęcie prac budowlanych (Fot. M. Zyśko)
  • Woliera oblotowa dla ptaków (Fot. M. Zyśko)

« Powrót

Aktualności:

Ochrona sasanki otwartej

-
2021.09.27  - 

21 września 2021 pracownicy działu Monitoringu Przyrodniczego i Sozologicznego BbPN wraz z pomocą wolontariuszek, w tym harcerek z ZHR Opole, wykonali zabiegi ochrony czynnej na liczącym ponad 100 osobników stanowisku sasanki otwartej. 
 

Relacja z wolontariatu w Biebrzańskim Parku Narodowym.

-
2021.09.27  - 

W minionym tygodniu  w pracach pomagały nam wolontariuszki z ZHR Opole. Sześć harcerek brało udział w różnych działaniach na rzecz Parku. 

Zwycięzcy konkursu „Ogród Przyjazny Przyrodzie” 2021

-
2021.09.23  - 

Relacja z Gali z udziałem Witolda Czuksanowa i Sponsorów konkursu. 

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.