Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt - Pytania i Odpowiedzi

Jaka wygląda aktualna pomoc zwierzętom?

Dostajemy z całej Polski bardzo dużo ofert pomocy dla zwierząt które ucierpiały w pożarze. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach i działający przy nim gabinet weterynaryjny „Leczniczówka" jest przygotowany do przyjmowania nagłych przypadków i niesienia profesjonalnej pomocy. NA MIEJSCU CZUWA LEKARZ WETERYNARII.  Pomagamy zwierzętom- Aktualności

Znalazłem zwierzę w parku narodowym, co robić?

Jeżeli zwierzę jest młode lub nie masz pewności co do jego stanu, nie dotykaj go i zadzwoń (85 877 74 92). Jeśli masz pewność, że zwierzę wymaga pomocy, to mając na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo, przetransportuj je do nas. W takiej sytuacji, również najlepiej wykonać telefon do ośrodka, uprzedzając o przyjeździe. Zapamiętaj wszystkie szczegóły dotyczące znalezienia zwierzaka. Jeśli masz możliwość, zrób zdjęcie.

Nie pobieramy opłat za przekazywanie do Ośrodka dzikich zwierząt wymagających pomocy.

Znalazłem ranne zwierzę przy drodze, co robić?

W takiej sytuacji należy skontaktować się z numerem alarmowym 112.

Nie dotykaj zwierzęcia i postaraj się zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Pamiętaj, że może być ono chore lub w stanie szoku- mimo silnych urazów może zaatakować.

Dlaczego powstał Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt?

Od 2003 roku zajmujemy się ochroną przyrody, której nieodłączną częścią jest fauna. Ośrodek powstał w miejscu wyjątkowym w skali światowej- znajduje się w okolicy, która obfituje w zwierzęta. Rzeka Biebrza i otaczający ją Park Narodowy, ze względu na swoją unikatowość, jest jedną z największych ostoi dzikich ptaków w Europie. Tereny podmokłe tworzą idealne warunki do wspólnego bytowania wielu gatunków ptaków, ssaków, gadów oraz płazów. Jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie możemy zaobserwować takie gatunki jak: orlik grubodzioby czy wodniczka, a bardzo często możemy tu spotkać klępy wodzące swoje łoszaki, orła bielika czy stado jeleni.

Ponieważ rzeka jest środowiskiem gromadzenia się wielu zwierząt- we wspólnej symbiozie żyją tutaj osobniki silne i słabsze, a także młode, które nie zawsze potrafią poradzić sobie same. W odpowiedzi na ich potrzeby powstał nasz ośrodek.

Prowadzimy także hodowlę zachowawczą konika polskiego- może się zdarzyć, że również je będziesz mógł podejrzeć w terenie, ponieważ nasze stado prawie cały rok spędza na wolności, bez ingerencji ludzkiej, niczym prawdziwe tarpany. Oczywiście monitorujemy ich zachowania, a odławiane są tylko raz- na coroczny przegląd i oddzielenie młodzieży od stada podstawowego, aby zapobiec chowowi wsobnemu.

Jak wygląda nasza praca?

Zajmujemy się leczeniem i rehabilitacją zwierząt dzikich. Ciągle się rozwijamy- ośrodek jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt niezbędny w leczeniu nagłych przypadków- około 90% wszystkich zgłoszeń mieści się w tej kategorii. Posiadamy m.in. klatki do terapii tlenowej, odchowalniki, aparaturę do badań krwi oraz zabiegów chirurgicznych. W 2020 przy ośrodku powstał gabinet weterynaryjny Biebrzańskiego Parku Narodowego- „Leczniczówka”, dzięki czemu jesteśmy przygotowani, aby nieść profesjonalną pomoc zwierzętom nieudomowionym.

Posiadamy zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt. Przyjmujemy zwierzęta znalezione na terenie parku i jego otuliny. Przyjęcie zwierząt spoza tego terenu może się odbyć za zgodą Dyrektora BPN w przypadku wolnych miejsc w szpitalu OHZKPIRZ.

Cel:

Naszym celem, w każdym przypadku jest przywrócenie zwierzęciu jego dotychczasowego życia. Dlatego ważne jest dokładne zapamiętanie wszystkich okoliczności znalezienia, oraz aby zabranie zwierzęcia młodego ze środowiska było w pełni uzasadnione.

Niestety zdarzają się również przypadki, kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc w 100%. Na przykład bociany po uderzeniach w linie wysokiego napięcia, mimo zachowania prawie wszystkich fizjologicznych funkcji życiowych, często tracą zdolności lotu. Niezdolne do powrotu na wolność, spędzają emeryturę u nas lub znajdujemy im godny nowy dom.

Czy Ośrodek jest dostępny do zwiedzania?

Niestety, zwiedzanie terenu ośrodka nie jest możliwe. Zwierzęta trafiające do nas na leczenie muszą mieć zapewniony spokój, aby kiedyś móc wrócić na łono natury. Młode osobniki nie powinny kojarzyć sylwetki człowieka z karmieniem, czuć jego zapachu, ani przyzwyczajać się do jego głosu. My również staramy się ograniczyć kontakt z takim zwierzakiem do niezbędnego minimum podczas leczenia i karmienia.

Przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem zwierzę, mimo braku fizycznych przeciwwskazań do wypuszczenia, najprawdopodobniej musiałoby pozostać na zawsze w niewoli. Znane są przypadki gdy odchowane, zdrowe i w pełni sprawne łosie czy sarny, pozbawione lęku przed człowiekiem wchodziły ludziom do ogródków. Może nie wydawać się to groźne, ale w okresie godowym zwierzęta te zaczynają traktować człowieka jak konkurenta. Może to zakończyć się atakiem, a w konsekwencji dla zwierzaka najprawdopodobniej odłowieniem i pozostaniem do końca życia w niewoli.

Jednym z najtrudniejszych aspektów naszej pracy jest nie tylko wyleczenie, ale także zachowanie w nich naturalnych instynktów, koniecznych do dalszego funkcjonowania w środowisku naturalnym, więc liczymy na Państwa zrozumienie w tej kwestii.

Chcesz nas wesprzeć?

Zapraszamy do wsparcia ośrodka, mamy bowiem możliwość przyjęcia darowizny. Prowadzenie takiego miejsca jest dużym wyzwaniem- każdemu gatunkowi należy zapewnić warunki odpowiadające jego potrzebom biologicznym, co biorąc pod uwagę różnorodność Biebrzańskiego Parku Narodowego jest sporym wyzwaniem. Konieczne jest więc wybudowanie wolier przystosowanych dla konkretnych zwierząt przyjmowanych na okres leczenia oraz rehabilitacji.

Informacja o darowiznach wpłacanych na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego

Naszymi sponsorami są już Kawiarnia Zachodnia w Białymstoku oraz Tradycyjny Browar Polski Biebrzańskie.

Można nas również wesprzeć w formie wolontariatu lub praktyk studenckich. W tej sprawie prosimy kontaktować się pod numerem: 85 877 74 92.

Przydatne linki i materiały:

http://bialystok.rdos.gov.pl/files/artykuly/13892/ulotka_1.pdf

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/nie-przygarniaj-mlodych-zwierzat

http://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce/#podlaskie

http://bialystok.rdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat

  • autor: Dominika Wójcik, data: 2020-04-08

Pomagamy zwierzętom w gabinecie weterynaryjnym Biebrzańskiego PN

  • autor: Doninika Wójcik, data: 2020-04-23
  • Fot. P. Tałałaj Gabinet weterynaryjny na Grzędach w...
    Fot. P. Tałałaj Gabinet weterynaryjny na Grzędach w Biebrzańskim PN
    • data: 2020-04-23

Wydarzenia w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt

Żołna w ORZ - sierpień 2018

Pokrzywnica w ORZ - lipiec 2018

Pisklęta i podloty w ORZ - czerwiec 2018

Łoszak w ORZ - kwiecień 2018

Woliera dla bocianów - listopad 2017

Woliera oblotowa dla ptaków - październik 2017

Jeże w ORZ - czerwiec 2017

Pisklę bociana w ORZ - czerwiec 2017

Młode dzikich zwierząt - czy na pewno potrzebują naszej pomocy - maj 2017

Bielik w ORZ - marzec 2017

Bociany zimujące w Polsce - styczeń 2017

Co zrobić, gdy znajdziemy ptaka potrzebującego pomocy - lipiec 2016

Puszczyk w ORZ - luty 2015

Aktualności:

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu pn. „Zwierzęta Nocy”.

82. rocznica walk pod Wizną

82. rocznica walk pod Wizną
2021.09.09  - 

Obrona pod Wizną we wrześniu 1939 r. przeszła do historii jako jedna z tych bitew, które określane są mianem „polskich Termopil”. 11 i 12 września 2021 r. w Wiźnie odbędą się uroczyste obchody upamiętniające tamte wydarzenia i ofiarność polskich żołnierzy.

77 rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

-
2021.09.09  - 

8 września 2021 r. na Grzędach uczciliśmy pamięć żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 roku w rejonie Osowe Grzędy. 

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.