Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Nawigacja:

Treść

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym powstał w 2003 roku. Prowadzony jest w oparciu o zezwolenie wydane przez Ministra Środowiska na przetrzymywanie w okresie leczenia i rehabilitacji ptaków i niektórych gatunków ssaków, w tym gatunków chronionych oraz zagrożonych wyginięciem.

Ośrodek rehabilitacji zwierząt jest miejscem, w którym dziko żyjące zwierzęta wymagające czasowej opieki człowieka są leczone i rehabilitowane w celu przywrócenia ich do środowiska naturalnego. Ranne i osłabione dzikie zwierzęta po okresie leczenia i rehabilitacji wracają do środowiska naturalnego w pełni przystosowane do samodzielnego życia na wolności. Jednak w Ośrodku pozostają te zwierzęta, które z różnych względów nie poradzą sobie w warunkach naturalnych. Dla nich przygotowano odpowiednie zagrody zróżnicowane pod względem przyrodniczym, zapewniające im warunki bytowania zbliżone do naturalnych. Zdarzają się również przypadki, kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc zwierzęciu i musi ono zostać poddane eutanazji.

W przypadku znalezienia wymagającego pomocy dzikiego zwierzęcia można je dostarczyć bezpośrednio do Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 85 877 74 92 (można wówczas skonsultować zasadność interwencji).

Leczenie i rahabilitacja dzikich zwierząt trafiających do Ośrodka jest finansowane ze środków własnych Biebrzańskiego Parku Narodowego, z dotacji oraz darowizn przekazywanych przez instytucje i osoby prywatne.

Nie pobieramy opłat za przekazywanie do Ośrodka dzikich zwierząt wymagających pomocy.

Pamiętajmy, że zabieranie dzikich zwierząt ze środowiska naturalnego oraz ich przetrzymywanie jest niezgodne z prawem. Jedynym wyjątkiem jest możliwość chwytania rannych i osłabionych zwierząt w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji zwierząt. Jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze, kiedy nam się wydaje dzikie zwierzę potrzebuje pomocy. Pochopnym działaniem możemy wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku.

W razie wątpliwości dotyczących konieczności udzielenia pomocy lub braku możliwości przewiezienia zwierzęcia do ośrodka, możemy również skontaktować się z najbliższym, właściwymi dla miejsca znalezienia zwierzęcia organem:

  • Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska;
  • Urzędem Gminy;
  • specjalistycznym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt;
  • inną instytucją zajmującą się niesieniem pomocy dzikim zwierzętom.
  • autor: Agnieszka Tylkowska, data: 2017-06-05

Wydarzenia w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt

Woliera dla bocianów - listopad 2017

Woliera oblotowa dla ptaków - październik 2017

Jeże w ORZ - czerwiec 2017

Pisklę bociana w ORZ - czerwiec 2017

Młode dzikich zwierząt - czy na pewno potrzebują naszej pomocy - maj 2017

Bielik w ORZ - marzec 2017

Bociany zimujące w Polsce - styczeń 2017

Co zrobić, gdy znajdziemy ptaka potrzebującego pomocy - lipiec 2016

Puszczyk w ORZ - luty 2015

Aktualności:

63. Wszechnica Biebrzańska

63. Wszechnica Biebrzańska
2018.01.12  - 

Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w 63. Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbędzie się w dniach 27-28 stycznia br.

Zimowanie żurawia Grus grus w dolinie Biebrzy

Zimowanie żurawia Grus grus w dolinie Biebrzy
2018.01.12  - 

Żuraw jest gatunkiem wędrownym. Z doliny Biebrzy odlatuje na przełomie października i listopada, a powraca na tutejsze lęgowiska w lutym. Obserwacje żurawia w okresie zimowania na Północnym Podlasiu były dotychczas sporadyczne. Tej zimy sytuacja ta uległa zmianie.

Czasowe zamknięcie szlaku

Czasowe zamknięcie szlaku
2017.12.22  -  Informujemy o utrudnieniach na szlaku Goniądz - Ruda

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.