Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Biuletyn informacji publicznej

Change language

Treść

Interreg w Biebrzańskim Parku Narodowym

W kwietniu 2017 ruszył w Biebrzańskim Parku Narodowym Projekt Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy - Natural heritage – a tool for development of the birdwatching tourism in Dzukija and Biebrza Valley LT-PL-1R-056. Mamy jeszcze prawdziwą przyrodę i chcemy ją udostępniać w sposób odpowiedzialny i odpowiedzialnym turystom. Chcemy chronić regionalne dziedzictwo przyrodnicze a jednocześnie dzięki niemu rozwijać turystykę zrównoważoną i ornitologiczną, wykorzystać istniejącą infrastrukturę obu regionów, wypełnić luki informacyjne, zwiększyć potencjał i atrakcyjność regionu dla ekoturystyki. Bardzo chcemy żeby dzięki projektowi turyści otrzymali materiały informacyjne i wiedzę jak korzystać z przyrody na obszarze chronionym nie szkodząc. Mamy nadzieję że materiały, zajęcia i szkolenia dadzą dużo korzyści przyrodzie, zwiedzającym oraz obsługującym ruch turystyczny. Projekt ma na celu rozwijanie turystyki ornitologicznej i ekoturystyki w regionie Dzukija-Biebrza przez wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i potencjału regionu.

Partnerami są: Dzukijski Park Narodowy, Litewskie Stowarzyszenie Ornitologiczne i Biebrzański Park Narodowy. W BbPN zaplanowano remonty infrastruktury turystycznej oraz działania edukacyjne na łączną kwotę 307 000 euro z czego 261 000 euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Efektami projektu będą remonty infrastruktury turystycznej lub instalacja nowych, ochrona miejsc dziedzictwa przyrodniczego, edukacja przyrodnicza i kulturowa, produkty informacyjne rozwijające  turystykę zrównoważoną, działania integracyjne - seminaria, warsztaty i wizyty studyjne dla osób wspierających ekoturystykę. Bardzo ważnym elementem projektu są imprezy publiczne, rozpowszechniające informacje i wyniki projektu oraz kształtujące postawy proekologiczne.

autor: Bogdan Browarski, zamieściła Beata Głębocka, data: 2017-04-07

Podróżami zmieniamy siebie i świat…

Dobra podróż to taka, z której wracamy już nie tacy sami jak przedtem…

Za nami kolejne zrealizowane działanie projektu „LT-PL-1R-056 Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”.– wyjazd studyjny dla przewodników, nauczycieli, przedstawicieli lokalnego samorządu oraz właścicieli agrosturystyk. Jednym słowem była to niesamowita integracja ludzi kształtujących lokalne działania na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. To tylko kilka dni ale udało nam się wiele doświadczyć: poczuliśmy lokalną litewską gościnność, wymieniliśmy kontakty. Poznaliśmy także teren Dzukijskiego Parku Narodowego ze wszystkimi jego odcieniami: zielonymi lasami sosnowymi, brunatnymi wodami Mereczanki, rdzawym torfowiskiem wysokim, wsiami we wszystkich odcieniach surowego drewna i folklorem we wszystkich barwach. Medytacja w kopule z piramidą, sauna, kajaki i wieczorne spotkania z poezją, śpiewem i lokalnymi usługodawcami były doskonałym tłem do budowy sieci kontaktów. Poznaliśmy bogatą i pełną humoru poezję Krystyny Gudel, a jeden z wierszy od razu doczekał się transformacji w pieśń przy udziale Olega Kobzara. Podczas całego wyjazdu nie przeszkadzał, ani trudny język, ani pogoda, ani surowe warunki. De facto porozumiewaliśmy się w co najmniej czterech językach. Wszystko to było możliwe dzięki programowi Interreg Litwa-Polska. W ramach projektu LT-PL-1R-056 Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy. Dziękujemy Linie Cierniauskiene (DNP), Eugenijusowi Drobelisowi (LOD), Mariusowi Karlonasowi (LOD), Liutaurasowi Raudonikisowi (LOD), Usługodawcom litewskim ze spotkania zapoznawczego, Paniom, które nas wspaniale ugościły, Algisowi za nocleg (http://www.merkiokrantas.lt/) i Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Direkcija (tj. Dzukijskiemu Parkowi Narodowemu, http://www.cepkeliai-dzukija.lt/) za możliwość zwiedzania i podziwiania przyrody w przepięknym zakątku Litwy.

autor: B. Browarski, zamieściła: A. Satkiewicz

Galeria:

autor: fot. B. Browarski

Aktualności:

Biebrzańskie Wieści nr 22

Biebrzańskie Wieści nr 22
2017.11.20  -  W nowym numerze: Jak trafić na własne działki? Czy w Biebrzy są ryby? Jak pomagamy małym i rannym zwierzętom? Co o minionym sezonie mówią nasi organizatorzy turystyki wodnej? Dlaczego warto upewnić się, czy kosimy własną działkę? Zapraszamy do lektury.

„Bagna są dobre!”

„Bagna są dobre!”
2017.11.16  -  Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza 9 grudnia br. (sobota) podczas 62. Wszechnicy Biebrzańskiej na pokaz filmu „Bagna są dobre!” i spotkanie z reżyserami.

II Biebrzańskie Forum Turystyczne

II Biebrzańskie Forum Turystyczne
2017.11.10  -  Zapraszamy do zapoznania się z programem
II Biebrzańskiego Forum Turystycznego - 25 listopada 2017

Zobacz także:

Banery z prawej strony

Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i Realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.