Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Nawigacja:

Treść

Interreg w Biebrzańskim Parku Narodowym

W kwietniu 2017 ruszył w Biebrzańskim Parku Narodowym Projekt Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy - Natural heritage – a tool for development of the birdwatching tourism in Dzukija and Biebrza Valley LT-PL-1R-056. Mamy jeszcze prawdziwą przyrodę i chcemy ją udostępniać w sposób odpowiedzialny i odpowiedzialnym turystom. Chcemy chronić regionalne dziedzictwo przyrodnicze a jednocześnie dzięki niemu rozwijać turystykę zrównoważoną i ornitologiczną, wykorzystać istniejącą infrastrukturę obu regionów, wypełnić luki informacyjne, zwiększyć potencjał i atrakcyjność regionu dla ekoturystyki. Bardzo chcemy żeby dzięki projektowi turyści otrzymali materiały informacyjne i wiedzę jak korzystać z przyrody na obszarze chronionym nie szkodząc. Mamy nadzieję że materiały, zajęcia i szkolenia dadzą dużo korzyści przyrodzie, zwiedzającym oraz obsługującym ruch turystyczny. Projekt ma na celu rozwijanie turystyki ornitologicznej i ekoturystyki w regionie Dzukija-Biebrza przez wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i potencjału regionu.

Partnerami są: Dzukijski Park Narodowy, Litewskie Stowarzyszenie Ornitologiczne i Biebrzański Park Narodowy. W BbPN zaplanowano remonty infrastruktury turystycznej oraz działania edukacyjne na łączną kwotę 307 000 euro z czego 261 000 euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Efektami projektu będą remonty infrastruktury turystycznej lub instalacja nowych, ochrona miejsc dziedzictwa przyrodniczego, edukacja przyrodnicza i kulturowa, produkty informacyjne rozwijające  turystykę zrównoważoną, działania integracyjne - seminaria, warsztaty i wizyty studyjne dla osób wspierających ekoturystykę. Bardzo ważnym elementem projektu są imprezy publiczne, rozpowszechniające informacje i wyniki projektu oraz kształtujące postawy proekologiczne.

  • autor: Bogdan Browarski, zamieściła Beata Głębocka, data: 2017-04-07

Podróżami zmieniamy siebie i świat…

Dobra podróż to taka, z której wracamy już nie tacy sami jak przedtem…

Za nami kolejne zrealizowane działanie projektu „LT-PL-1R-056 Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”.– wyjazd studyjny dla przewodników, nauczycieli, przedstawicieli lokalnego samorządu oraz właścicieli agrosturystyk. Jednym słowem była to niesamowita integracja ludzi kształtujących lokalne działania na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. To tylko kilka dni ale udało nam się wiele doświadczyć: poczuliśmy lokalną litewską gościnność, wymieniliśmy kontakty. Poznaliśmy także teren Dzukijskiego Parku Narodowego ze wszystkimi jego odcieniami: zielonymi lasami sosnowymi, brunatnymi wodami Mereczanki, rdzawym torfowiskiem wysokim, wsiami we wszystkich odcieniach surowego drewna i folklorem we wszystkich barwach. Medytacja w kopule z piramidą, sauna, kajaki i wieczorne spotkania z poezją, śpiewem i lokalnymi usługodawcami były doskonałym tłem do budowy sieci kontaktów. Poznaliśmy bogatą i pełną humoru poezję Krystyny Gudel, a jeden z wierszy od razu doczekał się transformacji w pieśń przy udziale Olega Kobzara. Podczas całego wyjazdu nie przeszkadzał, ani trudny język, ani pogoda, ani surowe warunki. De facto porozumiewaliśmy się w co najmniej czterech językach. Wszystko to było możliwe dzięki programowi Interreg Litwa-Polska. W ramach projektu LT-PL-1R-056 Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy. Dziękujemy Linie Cierniauskiene (DNP), Eugenijusowi Drobelisowi (LOD), Mariusowi Karlonasowi (LOD), Liutaurasowi Raudonikisowi (LOD), Usługodawcom litewskim ze spotkania zapoznawczego, Paniom, które nas wspaniale ugościły, Algisowi za nocleg (http://www.merkiokrantas.lt/) i Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Direkcija (tj. Dzukijskiemu Parkowi Narodowemu, http://www.cepkeliai-dzukija.lt/) za możliwość zwiedzania i podziwiania przyrody w przepięknym zakątku Litwy.

  • autor: B. Browarski, zamieściła: A. Satkiewicz

Galeria:

  • autor: fot. B. Browarski

Relacja z warsztatów edukacyjnych

Wiosną 2018 r. Biebrzański Park Narodowy zorganizował 24 terenowe warsztaty edukacyjne. Wcześniejszych 16 szkoleń odbyło się jesienią 2017 r.
W warsztatach wzięli udział uczniowie oraz ich opiekunowie ze szkół położonych w dolnie Biebrzy. Zajęcia zostały współfinansowane z Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i zrealizowane w ramach Projektu Programu Interreg Litwa-Polska LT–PL–1R–056 „Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy”. Warsztaty przeprowadzono na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Celem spotkań było poszerzenie wiedzy na temat parków narodowych w Europie, w tym na Litwie, w szczególności - Dzukijskiego Parku Narodowego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy warsztatów pod okiem przewodników - Katarzyny i Przemysława Mydlińskich, zgłębili swoją wiedzą na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz awifauny obu regionów. Posłużyły temu zakupione w ramach Projektu lornetki oraz pomoce dydaktyczne.
Autor tekstu: Beata Głębocka
Autorzy zdjęć: Katarzyna i Przemysław Mydlińscy

 

  • autor: Beata Głębocka
  • autor: Katarzyna i Przemysław Mydlińscy, data: 2018-06-21

Aktualności:

Numer 48 „Naszej Biebrzy" już dostępny

Numer 48 „Naszej Biebrzy" już dostępny
2018.06.22  - 

Zachęcamy do lektury, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Relacja z warsztatów edukacyjnych

Utrudnienia drogowe w Goniądzu

Utrudnienia drogowe w okolicach Goniądza
2018.06.21  - 

w związku z odbywającym się 24 czerwca br. Biebrzańskim Biegiem Łosia, w godzinach 10.45 -11.20 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w okolicach Goniądza

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.