Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Muzeum Twierdzy Osowiec

Carska Twierdza Osowiec jest jedną z ciekawszych historycznych atrakcji Podlasia. Fort Centralny, wzbudzający największe zainteresowanie, leży na terenie czynnej jednostki wojskowej. Jego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, tylko w dni robocze (pon.- pt.), wejście z dokumentem tożsamości. Przed przyjazdem warto zapoznać się z zasadami zwiedzania. Szczegółowych informacji udziela Muzeum Twierdzy Osowiec tel. 600941954.
Historię twierdzy przybliżają pasjonaci i przewodnicy Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

W czasach zaborów w rejonie wsi Osowiec, na jedynej przeprawie przez bagna, car Aleksander II postanowił wybudować fortyfikację. Miała ona chronić przed Niemcami zachodniego przyczółka jego imperium. Cały rozległy system schronów wybudowano w latach 1882-92 i był on jednym z nowocześniejszych w ówczesnej Europie. Twierdza składała się z czterech fortów. Główną pozycję obronną z cytadelą stanowił rozległy Fort I Centralny. Jest on dziś najlepiej zachowaną częścią fortyfikacji. Istniejący tu kiedyś garnizon tętnił życiem kilkunastotysięcznego, wojskowego miasteczka. Podczas pierwszej wojny światowej Niemcy próbowali zdobyć twierdzę, ale ataki z użyciem gazów bojowych nie powiodły się, a do historii przeszła kilkumiesięczna obrona bastionu. 
Warto wiedzieć, że twierdza jest dużym zimowym skupiskiem nietoperzy. Obok licznego tu mopka, stwierdzono rzadkie gatunki: nocek łydkowłosy czy mroczek pozłocisy. 

Fort II i III są niedostępne dla turystów. Natomiast pozostałości po Forcie IV można obejrzeć na ścieżce edukacyjnej w Biebrzańskim Parku Narodowym "Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec", na którą zapraszamy.
 

  • autor: Ewa Wiatr, zamieściła: Beata Głębocka, data: 2020-07-16
  • -
  • -
  • -

« Powrót

Aktualności:

Biebrza - temat rzeka

-
2021.10.12  - 

Biebrzański Park Narodowy, Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej, Towarzystwo Przyjaciół Lipska, Gmina Lipsk, zapraszają na 73. Wszechnicę Biebrzańską pt. „Biebrza - temat rzeka".

Konkurs Eko Film - do 30 listopada

Konkurs Eko Film - do 30 listopada
2021.10.12  - 

Przesuwamy termin nadsyłania filmów na konkurs do 30 listopada 2021 r. Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

Wojewódzki Konkurs Ekologiczny pn. „Woda, Klimat, Życie”

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.