Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nawigacja:

Treść

Kiedy potrzebna jest pomoc ptakom?

Wiosną docierają do nas informacje o podlotach ptaków opuszczonych przez rodziców, którym należy pomóc. Niestety w konsekwencji często wydzierane są naturze i trafiają z nadgorliwości i niewiedzy do ośrodków rehabilitacji. Młodym ptakom wyrządza się wtedy ogromną krzywdę, ponieważ odbiera się im możliwość rozwoju w środowisku naturalnym, dorastanie pod opieką własnych rodziców i zdobywanie koniecznych do dalszego życia doświadczeń i umiejętności. Ponadto rehabilitacja nawet zdrowego ptaka, nie zawsze kończy się jego wypuszczeniem.

Typowymi zagniazdownikami są: kaczki, gęsi, łabędzie, kurowate, rybitwy, mewy, ptaki siewkowe. Ich pisklęta podążają za rodzicami krótko po wykluciu, pokryte są puchem, mają sprawne nogi i uciekają przed człowiekiem. Podloty zaś to pisklęta gniazdowników i półzagniazdowników, które klują się ślepe i niedołężne, nagie lub pokryte niewielką osłoną z puchu. Przez wiele dni są one zależne od rodziców, którzy karmią je w gnieździe, a, gdy je w końcu opuszczają, nie są jeszcze w pełni zdolne do lotu (gniazdowniki okryte są wtedy piórami, półzagniazdowniki puchem, jednak lotki, czyli pióra, które pozwalają im latać, mają podobnie rozwinięte jak podloty gniazdowników). Przelatują jedynie na niewielkie odległości i są uzależnione od rodziców, którzy przynoszą im pożywienie, gdyż samodzielnie zdobywać go jeszcze nie potrafią. Młode ptaki wykazują też mniejszy lęk przed człowiekiem w porównaniu ze swoimi rodzicami, dlatego na pierwszy rzut oka wydają się bezradne i wymagające pomocy. Przez ten etap przechodzą w swoim rozwoju m.in. drozdy, kawki i inne krukowate, ptaki drapieżne, sowy, zięby, sikory. Przedwczesne opuszczenie gniazda i ukrywanie się w różnych miejscach każdego z piskląt to sposób na zminimalizowanie ryzyka drapieżnictwa (np. ze strony kuny czy ptaków krukowatych). Zaskoczone w gnieździe nie uniknęłyby tragicznego losu. Młode ptaki, szczególnie w pierwszych dniach po wylocie, mogą lądować na ziemi. Obok są jednak rodzice, którzy na pewno je znajdą i nakarmią. Nie oznacza to jednak, że podlot jest zawsze całkowicie bezpieczny.

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Naszej pomocy najczęściej wymagają ptaki siedzące na jezdni lub w innym miejscu, które może być dla nich niebezpieczne; gdzie może je łatwo znaleźć kot czy inny drapieżnik itp. W takiej sytuacji wystarczy, że przeniesiemy je w bezpieczne, pobliskie miejsce, np. na wyżej położoną gałąź drzewa lub krzewu.

Jeśli natomiast:

– widoczna jest rana, krew, złamanie skrzydła, ptak utyka;

– ptak nie reaguje na otocznie, siedzi nastroszony, często ma brudne pióra;

– ptak dziwnie się zachowuje – nie zwraca na nas uwagi, nie próbuje uciekać, został znaleziony w pobliżu drogi, co może świadczyć o kolizji z samochodem;

– ptak dziwnie się zachowuje, został znaleziony pod przewodami elektrycznymi;

– ptak dziwnie się zachowuje, co może świadczyć o kolizji z szybą;

– ptak jest nagi, pokryty puchem lub pojedynczymi piórami, jego oczy nie są otwarte szeroko i możemy podejrzewać, że jest to pisklę, które z jakiejś przyczyny wypadło z gniazda, to należy go niezwłocznie przewieźć do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt lub wezwać odpowiednie służby (np. urząd gmina, straż miejska, ekopatrol), które mają obowiązek jego przetransportowania. Im krótszy będzie to czas, tym ptak będzie miał większe szanse na przeżycie.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie go przed wychłodzeniem, jednak zbyt szybkie ogrzanie może doprowadzić do zapaści krążeniowej. Temperatura pokojowa w większości przypadków jest wystarczająca.

O tym, jak zabezpieczyć takiego pacjenta i przygotować go do transportu, a także w jaki sposób udzielić mu pierwszej pomocy, dowiemy się dzwoniąc do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt lub lekarza weterynarii zajmującego się pomocą rannym ptakom.

Wykaz ośrodków rehabilitacji w Polsce znajdziemy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: www.gdos.gov.pl.

  • autor: Beata Głębocka
  • autor: rysunków Justyna Kierat

« Powrót

Aktualności:

Zapraszamy 29 lipca br.

Zapraszamy na wycieczkę terenową
2021.07.22  - 

na wycieczkę terenową i prelekcję.

Rajd Pieszy PTTK w Biebrzańskim Parku Narodowym

Rajd Pieszy PTTK w Biebrzańskim Parku Narodowym
2021.07.20  - 

62. edycja Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego PTTK
(10-24 lipca 2021)

Apel przeciwpożarowy

-
2021.07.16  - 

Zanim się wybierzesz w teren, należy sprawdzić na naszych stronach w zakładce Aktualności - Turystyka, czy w związku z wysokim zagrożeniem pożarowym dyrektor parku nie wprowadził zakazu wstępu na niektóre obszary. Wszystkim odwiedzającym park dziękujemy za stosowanie się do zasad ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.