Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy śr 23.09, godz 15:50

25°C odczuwalna27°C
991 hPa
5.4 km/h
66%
0 mm

Banery z lewej strony

  • Ministerstwo Środowiska
Nawigacja:

Treść

Czynna ochrona „Rajskich Grądzików”

W basenie środkowym doliny Biebrzy na południe od Grząd pośród bagien znajduje się kilka wysp mineralnych zwanych grądzikami. Najczęściej są to niewielkie wzniesienia terenu, o warunkach siedliskowych zupełnie odrębnych niż na otaczających je bagnach. Dzięki temu wykształciły się tutaj odmienne zbiorowiska, takie jak: murawy, łąki trzęślicowe i okrajki. Wśród tych mineralnych wysp dwie o nazwie „Rajskie Grądziki” wyróżniają się szczególnie. Centralną ich część zajmują ciepłolubne murawy napiaskowe natomiast na obrzeżach wykształciły się łąki trzęślicowe. Zbiorowiska te charakteryzują się niezwykłym bogactwem florystycznym. W ich runi rośnie wiele chronionych gatunków roślin naczyniowych, z których warto tu wymienić: goździka pysznego, leńca bezpodwiatkowego, lilię złotogłów, pszczelnika wąskolistnego i sasankę otwartą. Grądziki chętnie odwiedza też zwierzyna, min.: łosie, lisy, borsuki i jenoty. Otaczający grądziki teren w ostatnich latach silnie zarósł brzozą i wierzbami, na samych grądzikach pojawił się licznie podrost brzozy i osiki. Łąki trzęślicowe prawie w całości zarosły podrostem brzozy o wysokości od 2 do 3 m. W październiku pracownicy Parku z pomocą praktykantów przeprowadzili ochronę czynną jednego z tych grądzików polegającą na ręcznym usunięciu krzewów i podrostu drzew. Praca ta wymagała dużego wysiłku fizycznego. W pierwszej kolejności by dotrzeć do grądzika trzeba było pokonać 500 m gęstych zarośli wierzbowo-brzozowych z odpowiednim ekwipunkiem (sekatory i maczety). W ciągu 8 dni udało się odkrzaczyć powierzchnię o wielkości 1,7 ha. W zabiegach uczestniczyło w sumie 11 osób, w każdym dniu pracował 4-osobowy zespół. Pragnę podziękować za udział w pracach, pracownikom Parku: Andrzejowi Rutkowskiemu, Magdalenie Olkowskiej, Joannie Zawadzkiej, Krzysztofowi Bachowi, Adamowi Bernatowiczowi, Darkowi Karpiowi, Michałowi Fabiszewskiemu, Arturowi Łajewskiemu oraz praktykantom- Marcowi Mucs oraz Axelowi Heyerick.

  • autor: Agnieszka Henel, data: 2019-11-06
  • autor: Agnieszka Henel

« Powrót

Aktualności:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej 2020
2020.09.17  - 

Zapraszamy Uczniów klas VII i VIII z województwa podlaskiego do udziału w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”, zorganizowanym przez Białowieski Park Narodowy.

Parkowe Urodziny

Parkowe Urodziny
2020.09.09  - 

9 września Biebrzański Park Narodowy obchodzi urodziny. Mija 27 lat od jego powołania. Jak powstał? W czyich głowach narodziły się myśli, by ochronić Błota Biebrzańskie?

Wrzesień to odpowiedni okres aby obserwować jesienną migrację ptaków

Zobacz także:

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.