Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pt 23.08, godz 15:50

23°C odczuwalna25°C
1010 hPa
4.3 km/h
55%
0 mm
Nawigacja:

Treść

Relacja z obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych

18 maja 2019 roku, w siedzibie Biebrzańskiego PN obchodziliśmy Europejski Dzień Parków Narodowych pod hasłem "Nasze skarby natury". Charakter imprezy miał podkreślić fakt, iż w parkach narodowych również prowadzone są badania naukowe na wysokim poziomie. Nie powinno to dziwić, gdyż wiele parków posiada pracownie naukowe, zaś warsztatem naukowców tu zatrudnionych są tereny o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Spotkanie rozpoczął dr Romuald Mikusek z PN Gór Stołowych, który przedstawił ciekawe wyniki dotyczące roli spiżarni sóweczek w sezonie lęgowym. Jego badania udowodniły, że behawior ten nie jest istotny jedynie w okresie zimowym, zaś gromadzenie ofiar jest przystosowaniem do zmieniających się warunków pokarmowych. Dyrektor Białowieskiego PN dr Michał Krzysiak opowiedział o wynikach monitoringu zakażeń wirusowych żubrów w Puszczy. Choroby, które towarzyszą tym ssakom świadczą, że nie żyją one w całkowitej izolacji przed człowiekiem i zwierzętami gospodarskimi. Poznaliśmy m.in. szczegóły dotyczące choroby wirusowej niebieskiego języka, przenoszonej przez kuczmany - owady z rodziny muchówek. Radosław Olszewski z Poleskiego PN zaprezentował nam dwie, piękne panoramy: o żółwiach i żurawiach, oraz opowiedział o monitoringu, badaniach biologii i ochronie tych pierwszych. Duże wrażenie robią coraz większe ilości odchowanych i wypuszczonych młodych żółwików, które wykluwają się z jaj zebranych w terenie. Wyniki swoich prac terenowych prowadzonych na terenie naszego Parku, przedstawił Michał Adamowicz. Polegały one na określeniu preferencji środowiskowych cietrzewia w cyklu rocznym. Jak podkreślał, ptaki te korzystają z różnych elementów środowiska w poszczególnych porach roku, dlatego tak ważna jest w ich ostojach obecność wysp mineralnych, grup i pojedynczych drzew oraz rozległych połaci łąk. Na koniec Magdalena Hadwiczak i Grzegorz Jędro przenieśli nas za pośrednictwem pięknych fotografii do Słowińskiego PN, który wyróżnia się pośród wszystkich naszych parków prawdopodobnie największą liczbą różnorodnych środowisk, poprzez obszar morski, plaże, jeziora polodowcowe do różnego typu łąk i zadrzewień. W czasie całego naszego spotkania, mogliśmy też podziwiać piękne i oryginalne obrazy oraz ceramikę pani Doroty Czerepko. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim prelegentom, z którymi mogliśmy wspólnie świętować ten dzień.

 • autor: Beata Głębocka
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Beata Głębocka
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek
  • autor: Romuald Mikusek

« Powrót

Aktualności:

Dzień Ziół - lista zamknięta

-
2019.08.19  - 

W związku z wyczerpaniem się wolnych miejsc na zajęcia edukacyjne "Dzień Ziół" nie przyjmujemy już kolejnych zgłoszeń do uczestnictwa.

Poznaj Moc Ziół z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

Otwarcie szlaków w Basenie Środkowym BbPN

Otwarcie szlaków w Basenie Środkowym BbPN
2019.08.13  - 

z dniem 13 sierpnia 2019 r.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

 • Geoportal Biebrzańskiego PN
 • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.