Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pt 26.04, godz 15:50

25°C odczuwalna27°C
993 hPa
10.8 km/h
35%
0 mm
Nawigacja:

Treść

"Dzień bobra" obchodzony jest 7 kwietnia

"Dzień bobra" obchodzony jest 7 kwietnia. Tegoroczną edycję obchodów święta Biebrzański Park Narodowy miał przyjemność świętować wspólnie z uczniami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starych Raciborach oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Kostrach Noskach.
Bóbr (Castor fiber) jest największym przedstawicielem gryzoni Eurazji. Jest jednym z niewielu gatunków zwierząt, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb, głównie dzięki umiejętności budowania przegród na ciekach wodnych. Naukowcy uważają, że potrzeba budowania tam jest instynktowna, a impuls stanowi dźwięk płynącej wody. Niezwykła jest też trafność wyboru miejsca, gdzie taka tama powstaje. Dzięki tej umiejętności efekt piętrzenia wody jest maksymalny przy minimalnym nakładzie pracy i ilości wykorzystanego materiału. Bobry wywierają pozytywny wpływ na środowisko. Mają istotny wpływ na hydrologię, morfologię oraz retencję wód. Rozlewiska bobrów spełniają funkcję magazynów wody, stabilizują poziom wód, jednocześnie oczyszczają je. Aby uzyskać podobny efekt musielibyśmy wydać setki tysięcy złotych. Bobry robią to za darmo! A tam gdzie już się rozgoszczą wzrasta też różnorodność biologiczna w porównaniu z terenami sąsiadującymi. To właściwie one decydują o obecności orlika, bociana czarnego, ropuch, żab, żurawia i wielu innych gatunków i grup zwierząt związanych z w jakimś stopniu wodami.

  • autor: Beata Głębocka
  • autor: Katarzyna Ramotowska

« Powrót

Aktualności:

Sprzedaż biomasy

2019.02.27  - 

Informujemy, że na mocy Zarządzenia nr 4/2019 z dnia 27 lutego 2019 r. prowadzona jest sprzedaż biomasy pozyskanej kosztem nabywcy z gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dzień Ptasich Chórów

Dzień Ptasich Chórów
2019.04.26  - 

Zapraszamy na rowerową wycieczkę ornitologiczną.

XX Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej

XX Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „100 Pomysłów dla Biebrzy"
2019.04.24  - 

Zapraszamy w niedzielę, 5 maja, plac przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, w godzinach 9.00-15.00

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.