Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy śr 21.08, godz 22:10

10°C odczuwalna19°C
1008 hPa
0 km/h
95%
0 mm
Nawigacja:

Treść

Obchody Światowego Dnia Mokradeł

2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Biebrzański Park Narodowy tradycyjnie uczestniczył w obchodach święta organizowanych przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Uniwersytet Warszawski – Wydział Biologii. W tym roku temat przewodni spotkania brzmiał „Mokradła a zmiany klimatu”.
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Centrum Ochrony Mokradeł, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z ochroną przyrody, podkreślali ogromną rolę mokradeł, także w kontekście kształtowania zmian klimatu.
Mokradła są magazynami wody, wspomagają mikroklimat, łagodzą skutki huraganów i powodzi. Człowiek jednak od zawsze niszczył torfowiska. Traktował je jako nieużytki oraz niewyczerpalne źródło opału i nawozu, dlatego mokradła były na dużą skalę osuszane aby móc wprowadzać na nich uprawy rolne, zalesiane, a sam torf był wydobywany i wywożony.
Jak podkreślał w swojej prelekcji prof. Wiktor Kotowski, produkcja żywności jest główną przyczyną degradacji torfowisk. Rolnictwo na osuszonych torfowiskach stanowi 50% strat ekosystemów bagiennych w skali świata, zaś wydobycie torfu jest przyczyną 10% strat. W Polsce ok.85 % torfowisk zostało osuszonych do tego stopnia, że nie posiadają już typowej dla nich roślinności. Zniszczone mokradła stają się źródłem emisji gazów cieplarnianych: ok. 6 % antropogenicznych gazów cieplarnianych pochodzi z emisji zniszczonych torfowisk. Polska zajmuje 13 miejsce w emisji CO2 z odwodnionych torfowisk w skali świata.
Same zmiany klimatyczne wpływają na torfowiska. Przykładem są torfowiska wysokie, których istnienie zależy od bilansu wody pochodzącej z opadów i parowania. Jeżeli wzrasta temperatura, bilans ten staje się negatywny, w wyniku czego torfowiska mogą ulegać osuszeniu i degradacji. Nawet drobne zmiany, jak zmniejszenie się zalegającej pokrywy śnieżnej, mają również negatywny wpływ na stan mokradeł.
Prelegenci podkreślali z nadzieją, że można jednak działać aktywnie, by zmianom zapobiec lub je łagodzić. By osiągnąć drugi z celów, należałoby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, albo podjąć działania mające na celu zwiększenie wchłaniania węgla przez ekosystemy (głównie przez glebę). Drugi scenariusz zakłada adaptację do zmian klimatu. Wiedząc, ze klimat i tak się zmieni, należałoby zmienić gospodarkę a nawet całe ekosystemy tak, aby były bardziej odporne na zmiany, które i tak nastąpią.
Doktor Łukasz Kozub podkreślał, że jednym ze sposobów radzenia sobie ze zmianami klimatu jest restytucja przyrodnicza czyli odtwarzanie wszystkich lub pewnych funkcji ekosystemu. W przypadku torfowisk może być to zdolność do retencjonowania wody, odtwarzanie bioróżnorodności biologicznej, odtwarzanie procesu torfotwórczego. Metodą restytucji torfowisk jest usuwanie warstwy zdegradowanej, a także powtórne nawodnienie.

  • autor: Beata Głębocka
  • autor: Beata Głębocka

« Powrót

Aktualności:

Dzień Ziół - lista zamknięta

-
2019.08.19  - 

W związku z wyczerpaniem się wolnych miejsc na zajęcia edukacyjne "Dzień Ziół" nie przyjmujemy już kolejnych zgłoszeń do uczestnictwa.

Poznaj Moc Ziół z Biebrzańskim Parkiem Narodowym

Otwarcie szlaków w Basenie Środkowym BbPN

Otwarcie szlaków w Basenie Środkowym BbPN
2019.08.13  - 

z dniem 13 sierpnia 2019 r.

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000 wew. 233

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.