Biebrzański Park Narodowy - w trosce o bagna

Odnośniki

Ułatwienia dostępu

Change language

Pogodaw dolinie Górnej Biebrzy pt 18.10, godz 20:20

9°C odczuwalna11°C
995 hPa
1.4 km/h
99%
0 mm
Nawigacja:

Treść

Kierowco - zwolnij na Carskiej Drodze!

Carska Droga to miejsce niezwykłe, gdzie dziką przyrodę można obserwować z bardzo bliska, nawet zza szyby samochodu. Na odcinku drogi biegnącym przez Biebrzański Park Narodowy (Osowiec- Twierdza – okolice miejscowości Laskowiec) obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niestety niewielu zmotoryzowanych użytkowników „carskiej” stosuje się do tego ograniczenia. Pod kołami pędzących aut, śmierć ponosi wiele zwierząt. Giną głównie gady i płazy, ale też duże ssaki, jak chociażby łosie czy sarny, kończąc na małych gryzoniach. W okresie lęgowym ginie mnóstwo ptaków. Jest to szczególnie dotkliwe na etapie karmienia, gdy strata chociażby jednego rodzica z pary może być wyrokiem dla piskląt. Ofiarą kierowców  padają także młode  ptaki uczące się dopiero latać.
Apelujemy o dostosowanie prędkości  do obowiązującego ograniczenia 50 km/h. Zwracajmy też uwagę jak jeżdżą inni. W przypadku zaobserwowania łamania przepisów ruchu drogowego, istnieje możliwość rejestracji tego faktu na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Zgłoszenie jest bardzo proste i trwa chwilę. Duża liczba zgłoszeń może przyczynić się do częstszych kontroli tego odcinka przez odpowiednie służby, a tym samym uratowania wielu stworzeń.
 

  • autor: Beata Głębocka, data: 2018-06-25

« Powrót

Aktualności:

Junior Rangers w akcji

-
2019.10.18  - 

11 października br. grupa Junior Rangers z Goniądza (40 os., 14-15 l.) wsparła czynną ochronę przyrody w okolicach wieży na szlaku Barwik-Gugny.

Goście z Węgier w Biebrzańskim Parku Narodowym

Zapraszamy na na promocję książki „Puszcza gigantów. Rzecz o białowieskich dębach”

Zobacz także:

Banery z prawej strony

  • Geoportal Biebrzańskiego PN
  • Geoportal Biebrzańskiego PN

Dane kontaktowe

Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

tel. +48 857380620, 857383000

fax +48 857383021

e-mail: sekretariat@biebrza.org.pl

Mapa

Mapa

Intranet

Stopka

CC 3.0: Biebrzański Park Narodowy
Projekt i realizacja: extranet.pl
Idę do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.